Pěstování

Předpěstování cuket ze semen

Cuketa nebo též cukína je rostlina, která je pěstitelsky nenáročná, velmi podobná okurkám. Snadno si vyprodukujeme bohatou sklizeň až 20 plodů z jedné rostliny (množství záleží na pravidelné sběru). Mladé plody mají jemnou ořechovou až neutrální chuť a jsou vhodné do zeleninových salátů (i se slupkou). Většinou ji, ale používáme tepelně upravenou. Oblibeným pokrmem z cuket je cukeťák ( cuketový "bramborák"). Můžeme ji plnit, smažit jako řízek, grilovat na grilu, vytvořit z ní cuketovou polévku. I květy cuket jsou poživatelné. Vidíme, že její využití je veliké.

Rotace rostlin při pěstování

Rotace rostlin při pěstování je důležitou součástí péče, kterou bychom měli naší zahrádce dopřát. Je totiž obecně známým faktem, že není dobré na jednom záhonku neustále dokola vysazovat stejný druh zeleniny. Nastavením rotace rostlin umožníme půdě kvalitně regenerovat a doplňovat živiny, které byly vyčerpány. Pojďme se spolu podívat, jak správně střídat rostliny při pěstování. 

Jak začít s pěstováním hrášku s dětmi

Pěstování hrášku s dětmi může být opravdová zábava. Mnoho malých dětí touží po vlastní malé zahrádce, na které vypěstují něco moc dobrého. K tomuto účelu je skvělý hrášek, který není příliš náročný a umožní dětem růst nejen pozorovat, ale i zdokonalit se v některých dovednostech. Jak tedy začít s pěstováním hrášku s dětmi?

Bromélie ‒ kráska z tropů kvetoucí jedenkrát za život

Přinést si domů malý kousek tropů může znít jako lákavá vidina. Není však z říše pohádek. Nádech exotiky do našich obývacích pokojů mohou vnést tropické a subtropické květiny. Jednou z nich je bromélie ‒ rostlina patřící do stejné rodiny jako ananas. S trochou nadsázky lze říci, že se jedná o bylinu téměř nesmrtelnou. Rozmnožuje se totiž vyháněním drobných odnoží, které obklopují mateřskou rostlinu. Stačí je oddělit, zasadit a koloběh života bromélie se uzavírá a zároveň začíná.

Jak chránit rostliny proti jarním mrazům

Některé rostliny mají to štěstí, že si se zimou a mrazy dokážou poradit samy. Ty choulostivější však potřebují trochu lidské pomoci, aby se s nízkými teplotami vyrovnaly bez větších následků. Je potřeba, abychom rostliny chránili vhodnými materiály, jinak to jediné, co nám na jaře zbude bude koupě nových rostlin. Nejde o nijak náročný úkol, a navíc jde jen o pár dobře utracených korun, které nikomu neublíží.

Jak zjistit kyselost půdy?

Kyselost půdy je velmi důležitá vlastnost, která často rozhoduje o správném růstu mnoha druhů rostlin. Poradit si s jejím měřením není složité. Můžeme volit mezi nejpřesnějším elektronickým měřením nebo indikátorovými papírky. Druhé zmíněné je možné zakoupit v mnoha obchodech s potřebami pro zahrádkáře. Spolu si blíže popíšeme oba způsoby a odpovíme si na otázku: "Jak zjistit kyselost půdy?". 

Pěstování ředkviček na balkóně

I ředkvičky je možné pěstovat na balkóně podobně jako jiné druhy zeleniny. A věřte, že to není vůbec složité. Postačí k tomu truhlík, kvalitní zemina, semínka a můžeme začít. Nebo se stále zdráháte a bojíte selhání? Pak čtěte dále, protože v našem článku se dovíte vše potřebné o pěstování ředkviček na balkóně. 

V jakých podmínkách lze pěstovat vinnou révu

Asi každý z nás zahrádkářů sní o tom, že na zahrádce bude pěstovat vinnou révu. Tato rostlinka je však relativně náročná a její složitější biologie s sebou přináší i požadavky na klimatické a další podmínky, bez jejichž dodržení to nebude fungovat. Otázkou tedy je: "V jakých podmínkách lze pěstovat vinnou révu?". I na to si odpovíme v našem povídání.

Jak pěstovat medvědí česnek?

Medvědí česnek je rostlinka, která se v kuchyni i lidovém léčitelství stává velmi oblíbenou a to díky tomu, že se řadí mezi přírodní antibiotika. Kromě toho nabízí vyšší obsah železa a některých druhů vitamínů.

Objevte zmijovce – netradiční krasavce se zapáchajícími květy

Omrzely vás běžné pokojové rostliny? Chcete zkusit něco exotičtějšího? Rozhodněte se pro zmijovec. Při troše péče se stane zajímavou dominantou každého obývacího pokoje nebo uzavřené terasy. Pouze v období kvetení je nutné jej vynést ven z interiéru, neboť květ svým zápachem připomíná hnijící maso. Samotné pozorování růstových fází zmijovce je nesmírně zajímavé – tahle rostlina má opravdu čím překvapit, a tak by byla škoda nevyčlenit jí prostor mezi ostatními „pokojovkami“.

Zkušenosti z nákupu a výsevu paprik
Jak začít s pěstováním paprik na balkóně?
Pěstování pažitky v paneláku
Pěstování čínského zelí
Pěstování mizuna
Pěstování fazolí
Pěstování kadeřávku
Pěstování špenátu
Pěstování komatsuna
Pěstování barborky obecné
Pěstování květáku
Pěstování růžičkové kapusty
Pěstování hlávkové kapusty
Pěstování hlávkového zelí
Jak si vypěstovat ledový salát?
Jak vypěstovat velké dýně?
Jak pěstovat japonský javor?
Jak pěstovat petržel v květináči?
Jak pěstovat melouny? Kompletní průvodce
Jak na pěstování mrkve a petržele?
Zeleninová zahrada - co pěstovat na zahrádce?
Jak osadit zahradní chodníček?
Jak se pěstuje strelície?
Jak pěstovat muškáty?
Jak pěstovat bylinky?
Jak pěstovat petržel?
Kalanchoe a její pěstování
Jak pěstovat kalanchoe?
Čerstvé bylinky do každé kuchyně. Jak na jejich pěstování?
Založení vinice - pěstování vinné révy
Tradiční pěstování brambor na zahradě
Křen (popis + pěstování)
Jak pěstovat jahody?
Pěstování rajčat na balkoně
Pěstování a hnojení mrkve
Pěstování melounů
Pěstování okurek nakládaček
Rajčata výsev a pěstování - návod, rady, zkušenosti
Papriky výsev a pěstování - návod, rady, zkušenosti