Úvod  ›   › 

Jak sázet cibuli?

Člověk jako velmi inteligentní tvor se během svého vývoje naučil využívat a zpracovávat prakticky všechno, co mu příroda nabízí. A rostliny, nebo chcete-li konkrétně, cibuli, nevyjímaje. Ostatně, zkuste si dnes představit tlačenku bez cibule, salát a jednohubky bez kroužků červené cibule nebo sekanou bez osmažené cibulky na brambory. Smutná myšlenka. Cibule do kuchyně zkrátka patří, ale ne nekvalitní asijská, která nemá pražádnou chuť a je plná chemikálií, aby přežila dlouhý transport, ale nejlépe naše vlastní, domácí.

Pěstování cibule má svá specifika

Dobrá cibulka najde v kuchyni určitě využití, ať už syrová, nebo tepelně upravená. Ovšem než se do jejího pěstování pustíte, musíme si říct, jaká specifika cibule má. Především je velmi náročná na svou polohu. Vyžaduje hodně slunce a prohřátou půdu, jinak se jí nebude dařit. Nejhorší je pro ni vysoká vlhkost, která zvyšuje její náchylnost k plísním a chorobám. Stejně tak je velmi specifická, pokud jde o obsah živin v půdě. Rozhodně byste se měli vyvarovat používání dusíkatých hnojiv, a to i v okolí zasazené cibule. Dusík výrazně snižuje její kvalitu, i její trvanlivost. Podobný problém může být s použitím chloridů. Ke hnojení byste tedy měli používat výhradně sírany, třeba draselný. Teprve, jestliže takové podmínky dokážete vytvořit, můžete přistoupit k pěstování.

Kdy a jak cibuli zasadit?

Cibule se běžně sází na přelomu března a dubna, kdy už nehrozí větší zima. V zásadě máte tři možnosti, jak ji pěstovat.

  • Z předpěstěných sazenic - sazeničky zasadíte do truhlíku nebo do pařeniště předem, a teprve ke konci dubna, kdy naklíčí, je přesunete na pole.
  • Z přímého výsevu - semena zasejete již na začátku března, pak je sjednotíte, a necháte růst do zimy. Většinou se jedná o odrůdy ozimé, takže jim zima vadit nebude, a po dalším sjednocení na jaře ji necháte dorůst a můžete sklízet
  • Ze sázečky - dlouho asi nejběžnější způsob, sazečky (malé cibulky pro sadbu) zasadíte na přelomu března a dubna do půdy a necháte nadůst.

Ovšem ať už zvolíte kterýkoliv způsob, pokračovat budete stejně. Cibulku musíte nasadit do půdy takzvaně do sponu. Tedy liché řádky od kraje, a sudé řádky na úroveň mezer prvního řádku. Pokud jde o mezery, mezi řádky by měly být deset centimetrů velké, mezi sazenicemi dvacet pět až třicet centimetrů. Po celou době pěstování musíte záhon upravovat, zbavovat plevele a kypřit, stejně jako dbát o mírné zalévání. Jen potom můžete čekat dobrou úrodu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.73/5 (33 hlasů)


Související články