Úvod  › 

Vhodné klima pro rostliny - větrolamy, stínící tkaniny, ochranné plachty

Správné klima je pro rostliny klíčové. Jejich růst i úrodu může ohrozit vítr, nadměrné sluneční záření nebo chladné noci. Naštěstí existují způsoby, jak můžete podmínky na zahradě ovlivnit a rostlinám tak dopřát vhodné prostředí. Přečtěte si různé metody ochrany rostlin, které pomohou vašim rostlinám prospívat.

Proč je pro rostliny důležité vhodné klima?

Každá zahrada má své vlastní mikroklima, které je ovlivněno nadmořskou výškou, orientací ke slunci, vlhkostí i prouděním vzduchu. Prostředí ale můžete upravit tak, abyste zvýšili odolnost vašich rostlin a podpořili jejich zdravý růst. Ochrana před větrem, přehřívání či silnými dešti pomáhá udržet stabilní teplotu a vlhkost, což vede k lepší vitalitě rostlin, které pak mohou i více kvést a plodit. Kromě toho má vhodné klima vliv i na celkovou rovnováhu v zahradě a přitahuje užitečné opylovace nebo pomáhá regulovat škůdce rostlin. 

Ochrana před větrem v podobě větrolamů

Silný vítr může rostlinám škodit, láme jim stonky, vysušuje půdu a také zvyšuje odpařování vody z listů. Větrolamy vám pomohou snížit proudění vzduchu a vytvořit tak klidnější prostředí. Použít můžete živé a neživé větrolamy. 

  • Živé větrolamy jsou tvořené keři nebo stromy (např. túje, habr, lísky). Poskytují rostlinám dlouhodobou ochranu a zároveň mají celou řadu dalších funkcí - poskytují stín, lísky jsou vhodné na dřevo a v neposlední řadě vylepšují prostředí na zahradě. 

  • Neživé větrolamy jsou ploty, dřevěné palisády, rákosové rohože nebo speciální větrolamové sítě. Dobré je, že fungují ihned po instalaci a nemusíte čekat, až vyrostou. Zároven jsou vhodné i pro menší zahrady. 

Větrolamy musíte správně umístit, měly by být vysázeny nebo instalovány ve směru, odkud nejvíce fouká. Důležité také je, aby přísun vzduchu nezastavily úplně, aby nevznikaly turbulence. Výhodou živých větrolamů je, že kromě ochrany před větrem poskytují útočiště ptákům a dalším užitečným organismům. 

Ochrana před sluncem v podobě stíních tkanin

V letních měsících mohou být vysoké teploty problémem pro choulostivé plodiny, jako jsou saláty, rajčata nebo papriky. Zmírnit přímé sluneční záření a zabránit přehřátí rostlin vám pomohou stínící tkaniny. Existují různé druhy tkanin podle míry zastínění, které se pohybuje od 40 % až do 100 %. Čím vyšší procento, tím méně světla pronikne. Stínící tkaniny se 100% zastínění se používají spíše pro vytvoření soukromí. Pro zastínění a vytvoření vhodného klima pro rostliny se hodí stínící tkaniny s nižším procentem zastínění. 

Tkaniny můžete natáhnout na fóliovníky, vytvořit jednoduché stínící konstrukce nebo je upevnit přímo na kůly kolem záhonů. Výhodou je snadná manipulace a také to, že je můžete použít opakovaně a přizpůsobovat je počasí. U některých rostlin, jako jsou okurky nebo dýně, je možné kombinovat stínící tkaniny s popínavými rostlinami, které poskytují přirozený stín.

Ochrana před mrazem a deštěm v podobě ochranných plachet

Rostliny mohou poškodit i přízemní mrazíky nebo silné deště. Obzvláště na jaře a na podzim mohou být noci velmi chladné. Pro ochranu rostlin je vhodné použít například netkané textilie, které vám pomáhou udržet teplo v půdě a zmírní pokles teplot působící na rostliny. Kromě ochrany před chladem je lze využít i proti prudkým dešťům nebo krupobití, které by mohly poškodit listy a plody. 

Mezi další typy ochranných plachet patří polyetylenové fólie, které chrání před nadměrnou vlhkostí, a plachty s UV filtrem, které snižují dopady intenzivního slunečního záření. Některé moderní tkaniny dokážou dokonce regulovat propustnost světla a tepla, což umožňuje preciznější kontrolu nad mikroklimatem zahrady.

Plachty se obvykle pokládají volně na rostliny nebo připevňují na lehké konstrukce, aby nedošlo k jejich poškození. Důležité je dobře je upevnit, aby je neodnesl vítr. U některých druhů plodin, například raných brambor nebo jahod, mohou ochranné plachty prodloužit vegetační sezónu a urychlit sklizeň.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články