Úvod  ›   › 

Jak zjistit kyselost půdy?

Kyselost půdy je velmi důležitá vlastnost, která často rozhoduje o správném růstu mnoha druhů rostlin. Poradit si s jejím měřením není složité. Můžeme volit mezi nejpřesnějším elektronickým měřením nebo indikátorovými papírky. Druhé zmíněné je možné zakoupit v mnoha obchodech s potřebami pro zahrádkáře. Spolu si blíže popíšeme oba způsoby a odpovíme si na otázku: "Jak zjistit kyselost půdy?". 

Indikátorové papírky

S indikátorovými papírky jste určitě pracovali už na základní škole. U měření pH půdy je velmi důležitá příprava vzorku. Ten je možné vytvořit z odebrané zeminy, kterou smícháme s destilovanou vodou. Do takto připraveného směsi ponoříme přibližně na půl minuty indikátorový papírek. Ten by se měl určitým způsobem zabarvit Barvu následně porovnáme se stupnicí na obalu výrobku. 

  • Důležitá rada - vždy čtěte příbalovou informaci na výrobku. Doba ponoru může být odlišná.

Rytí půdy

Elektronické měření

Elektronické měření pH půdy je velmi přesné. Jeho druhou výhodu je i rychlost. Vzorek připravíme stejným způsobem, jako kdybychom chtěli měřit indikátorovým papírkem. Následně přístroj opatrně vložíme do vzniklé suspenze a čekáme až se na displeji objeví hodnota pH naší půdy. Je to opravdu velmi jednoduché a jedinou překážkou může být vyšší pořizovací cena přístroje oproti běžným testovacím papírkům. 

A proč měřit pH půdy?

pH půdy je třeba měřit, protože každá z rostlin má jiné nároky na kyselost nebo zásaditost půdy. U příliš kyselých půd je vhodné použít dolomit nebo běžné vápno a půdu tak mírně zneutralizovat, tedy přiblížit se k pH 7. Naopak u zásaditých půd odborníci doporučují přidat organické látky, jejichž rozkladem dojde k okyselení půdy. Příkladem může být jehličí z borovice, rašeliník nebo pohrabané listí. 

  • Po přidání jakékoli látky do půdy bychom měli pH půdy měřit znovu - pokud chceme zvýšit pH půdy o více než 

Závěrem

Na to, abychom změnili pH půdy nemusíme být chemikem ani vědátorem. Stačí jen zajít do obchodu se zahradnickými potřebami a zakoupit si laciné testovací papírky nebo digitální měřící přístroj. V obou případech neuděláme chybu, protože znalost pH půdy je potřebná pro úspěšné pěstování mnoha druhů plodin na zahrádce. Váhat v tomto případě je velká chyba, protože jen díky znalosti přesné hodnoty, můžeme vědět jakou zeleninu sázet, popř. co do půdy přidat, aby výnosy byly co největší. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)


Související články