Úvod  ›   › 

Jak pěstovat medvědí česnek?

Medvědí česnek je rostlinka, která se v kuchyni i lidovém léčitelství stává velmi oblíbenou a to díky tomu, že se řadí mezi přírodní antibiotika. Kromě toho nabízí vyšší obsah železa a některých druhů vitamínů.

Výskyt ve volné přírodě

Ve volné přírodě se objevuje brzy na jaře a vydat se za ním musíme především do oblastí, kde se rozkládají vlhčí lesy.

Pokud však chceme jeho výhody užívat téměř po celý rok, můžeme si jej vypěstovat na zahradě. Dařit se mu bude i v květináči na balkoně, pokud mu připravíme vhodné podmínky.

Podmínky pro pěstování medvědího česneku

Rozhodneme – li se pěstovat medvědí česnek na zahradě, vybereme pro něj místo, které bude v polostínu, s dostatkem vláhy. Klidně může být i ladem. Lze jej však umístit také pod nějaký ovocný nebo okrasný strom. Nevadí mu ani severní strana. Pozor musíme dát na přímé sluneční světlo, to rostlině nesvědčí. Hnojení není potřeba. Medvědímu česneku se bude dobře dařit v půdě, která je písčitohlinitá, vlhčí a kyselejší.

Medvědí česnek v lese Autor: Wildfaces

Medvědí česnek listy Autor: ICKH

Sušený medvědí česnek Autor: ajale

Způsoby pěstování

Medvědí česnek lze pěstovat několika různými způsoby:

Od způsobu pěstování se pak odvíjí i doba sklizně.

Výsev ze semen

Pokud se rozhodneme pro pěstování medvědího česneku ze semen, výsev je potřeba povést v době podzimu, během měsíců září až listopadu. Semena sypeme tak, aby z nich vyrostly trsy, tedy ve větším množství blízko sebe, do hloubky asi 1 centimetr. Sklizeň očekáváme za rok a půl.

Sadba z cibulek

I v tomto případě platí, že cibulky sázíme na podzim, do trsů. Pro jeden trs vybereme asi 8 - 10 cibulek. Do půdy je vkládáme tak, aby nad vrcholem každé z nich bylo asi 5 centimetrů zeminy. Na jaře můžeme medvědí česnek sklízet.

Pokud cibulky vysadíme až na jaře, úrodu budeme sklízet v době podzimu.

Výsadba sazeniček

Sazeničky můžeme vysadit na jaře (v období března - dubna), pořídíme je v zahradnictví. Sázíme je do řádku, ve vzdálenosti asi 10 centimetrů. Během několika týdnů můžeme medvědí česnek sklízet.

Tipy na závěr

Jestliže necháme rostlinky na zahradě vykvést, docílíme tak bohatého růstu v dalších letech.

Medvědí česnek můžeme pěstovat i v květináči na balkoně. Nesmíme však zapomínat jej pravidelně zalévat a umístit jej mimo přímé sluneční paprsky. Nesmíme však očekávat tak bohatou sklizeň, jakou bychom měli na zahrádce.

Pokud se nám stane, že rostlinka nebude prospívat, s největší pravděpodobností postrádá dostatečnou půdní vlhkost. Ve volné přírodě vyhledává místa vlhká a taková potřebuje i v případě, že ji chceme pěstovat na zahradě.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články