Pěstování komatsuna
Pod označením komatsuna se skrývá zelená, listová zelenina, které se také přezdívá japonský špenát nebo čínská hořčice. V japonštině znamená název rostliny „zelená z Komatsu“ a odkazuje na vesnici Komatsugawa, kde se v hojném množství pěstovala již v průběhu 17.-19. století. Ačkoli je považována hlavně za základ japonské kuchyně, stále větší oblibě se těší i u nás. Jakým způsobem postupovat, aby byla její úroda co největší?
Komatsuna není náročná na péči
Mnoho pěstitelů jistě potěší informace, že komatsuna nevyžaduje nějakou pečlivou zahradní péči nebo konzistentní zavlažování. Postačí ji příležitostně pohnojit a vyplet. Rostlinu je možné pěstovat celoročně doma nebo od jara do podzimu na venkovních záhonech. Doporučená hloubka výsevu je 0,5-1 cm, vzdálenost semen od sebe by měla být 2,5 cm. Doba klíčení je okolo 10-14 dní. V České republice se lze setkat s komatsunou červenou i komatsunou zelenou, když první se od druhé odlišuje načervenalým žilkováním a obecně je světlejší.
Po šikovném odřezání rostlina znovu obroste
Pokud se má komatsuna urodit v hojném množství, je třeba zvolit slunečné stanoviště s výživnou a dobře propustnou půdou. Rostlina vykazuje značnou toleranci k výkyvům teplot. Sklizeň připadá v úvahu již měsíc po výsevu, pokud se zadaří, lze ji sklízet dokonce již po dvaceti dnech. V zimě se na úrodu musí čekat o něco déle, a to zhruba dva měsíce. Rostliny se mají odřezávat zhruba dva centimetry nad povrchem půdy, aby mohly následně zase obrůst. Tato rostlina je obvykle velmi robustní, když se pěstují odrůdy se zelenými listovými čepelemi a červenou žilnatinou. Silnější oslunění vede k lepšímu vybarvení rostlin.
Největším nepřítelem japonského špenátu jsou dřepčíci
Komatsuna je méně náchylná na choroby a škůdce. Nejznámějším nepřítelem jsou dřepčíci, kteří jsou schopni klíčící porost úplně zničit. Proto se doporučuje zakrýt výsevy netkanou textilií, díky čemuž bude komatsuna chráněna nejen před tímto škůdcem, ale rovněž květilkou zelnou. Dřepčíkům také nesvědčí vlhká půda. Netkaná textilie najde své využití i na sklonku podzimu, když pomůže prodloužit sklizeň.
Přes zimu komatsuna přezimuje ve skleníku i na pařeništi
V našich podmínkách je rostlina schopná snadno přezimovat ve studeném skleníku i na pařeništi. Předností takového zimování je přísun čerstvých listů, jež se mohou sklízet i jednotlivě v průběhu celé zimy. V zimním období se pěstuje hlavně v truhlících a miskách.
Komatsunu lze různým způsobem konzervovat
Mladá rostlina se doporučuje na přípravu salátů, starší se v kuchyni hodí k dušení nebo k úpravě jako špenát. Listy se v asijské kuchyni konzervují za pomoci solení, sušení nebo je možné naložit je do sójového nálevu, což dovolí jejich pozdější upotřebení.