Úvod  ›   › 

V jakých podmínkách lze pěstovat vinnou révu

Asi každý z nás zahrádkářů sní o tom, že na zahrádce bude pěstovat vinnou révu. Tato rostlinka je však relativně náročná a její složitější biologie s sebou přináší i požadavky na klimatické a další podmínky, bez jejichž dodržení to nebude fungovat. Otázkou tedy je: "V jakých podmínkách lze pěstovat vinnou révu?". I na to si odpovíme v našem povídání.

Ne každá odrůda je vhodná všude

Hned na počátku úvah o pěstování vinné révy se budeme muset zabývat otázkou jakou odrůdu vysadit. Od ní se odvinou ostatní podmínky pro výsadbu. Každá odrůda má jiné vlastnosti a schopnosti. Rozdíly jsou především v odolnosti proti mrazu, citlivosti na vlhkost půdy a také v různé délce vegetačního období. To je dobou od samotného rašení révy a končí dozráním hroznů. 

Rozdělení odrůd dle délky vegetačního období

  • Velmi ranné - mezi 105 až 115 dny - např. Irsay nebo Sieger
  • Rané - růst a zrání 115 - 120 dnů - např. Julski Biser - sklizeň většinou začátkem září
  • Středně rané - 130 - 145 dnů - např. Müller Thurgau nebo Panonia Kincse
  • Pozdní - 165 - 180 dnů - moštové odrůdy jako Chrupka bílá nebo Jupiter - sklizeň až v počátku října
  • Velmi pozdní - od 165 dnů déle - např. Ryzlink vlašský nebo rýnský

Pro pěstování vinné révy na malých zahrádkách jsou nejvhodnější tzv. stolní odrůdy, které jsou vhodné pro přímou konzumaci i výrobu lehkých vín. Patří mezi ně mj. Irsai Oliver, Vletlínské nebo Olšava. Do oblastí, s nižšími teplotami pak byly vyšlechtěny odrůdy André nebo Chrupky, které lépe odolávají mrazům a nízkým teplotám. Znamená to tedy jediné, vinnou révu můžeme dnes pěstovat podstatně na větší rozloze ČR než dříve. 

Bobule hroznového vína

Stanoviště a další podmínky

Pěstování vinné révy je vcelku sofistikované. Základním parametrem, které úplně neovlivníme na naší zahrádce je nadmořská výška

  • Vinnou révu můžeme pěstovat bez obtíží do výšky 300 m.n.m.

Dalšími faktory jsou orientace pozemku, množství slunečního záření, úrodnost půdy atp. 

  • Výsadbu vinné révy provádíme na části, která je orientována na jih nebo jihozápad.
  • Pro sluneční světlo platí, že čím více ho je tím lépe, ale mimo to je třeba i dostatek vláhy mezi 600 až 800 mm.
  • Teploty při pěstování jsou v rozmezí od 6 do 11°C, v období vegetace od dubna do konce října pak 13°C.
  • Potřebná teplota se však mění v průběhu roku - v době kvetení by měla být vyšší - 15-18°C a v době zimy maximálně -20°C.
  • U půdy jsou samozřejmě ideální úrodné půdy s cca 10% podílem jílu. Kamenité půdy jsou vhodné pro modré odrůdy révy, písčité pak např. pro Sauvignon aj., který se vyznačuje mj. lehkou ovocnou chutí. Ze zmíněného je vidět, že vinnou révu můžeme pěstovat na mnoha druzích půd, ty však rozhodují mj. o jeho chuti a kvalitě.

Péče o pozemek pro pěstování

O pozemek, kde je pěstována vinná réva pečujeme po celý rok. Na podzim doporučujeme provést orbu alespoň do hloubky 30 cm tak, aby se živiny dostaly i do spodnějších vrstev a vylepšilo se budoucí hospodaření s vodou. Po orbě je možné zasít zelené hnojení, které na jaře posekáme a zapracujeme do půdy. V závěru sezóny je možné provést rozbor půdy, který nám ukáže chybějící živiny, které můžeme do půdy dodat. 

A kdy zasadit?

Vinnou révu můžeme sázet brzy na jaře (do 15. května) nebo na podzim před prvními přízemními mrazíky. Pokud si dáme na mrazíky pozor, pak je podzimní výsadba výhodnější i díky zimním přívalům sněhu.

Způsoby možné výsadby

Jednořadá výsadba - plot nebo cesta

Výsadbu můžeme v jedné řadě provést v okolí cest nebo plotů. U tohoto způsobu výsadby je třeba provést tzv. rigolaci, tedy hlubokou orbu (hloubka 60 cm), při které obrátíme celý půdní profil. Vzdálenost vysazovaných sazenic kolem plotu je 1-2 metry z důvodu přístupu k ošetřování. Oporu keřů mohou zajistit jednořadé vinohradnické drátěnky, které lze spojovat s opěrnými plotovými sloupky. 

  • Důležité je dbát na dostatečný přísun slunečního záření a místo, kde se réva pěstuje nijak nezastiňovat.

Stěny

Velkoplodé odrůdy náročné na teplo je vhodné sázet u stěn, které jsou orientovány jižně. Jejich výhodou je možnost absorpce tepla a jeho postupné uvolňování přes chladnější noc. Nevadí ani zastřešení, které chrání rostlinky vinné révy před vlhkem.

Pergoly s révou

Vinno révu je možné pěstovat i jako pnoucí rostlinku na pergole. K menším pergolách se v místě dostatečného přísunu vody nasadí jedna rostlinka tak, aby měla dostatek prostoru se rozrůst. Pěstování na pergole má své zákonitosti a není až tak jednoduché. Na druhou stranu můžeme nejen získat množství lahodných plodů, ale také krásnou zelení obrostlou pergolu. A to za to stojí. 

  • U větších pergol zasazujeme rostlinky 2 metry od sebe se správným nasměrováním růstu. Díky tomu pergola nejen obroste krásnými rostlinami, ale ty mají šanci dosáhnout na nejvyšší plodové výnosy.

Pozor na choroby a škůdce

Na závěr si dovolíme je drobnou poznámku. U pěstování vinné révy si dejte pozor i na choroby a škůdce. Mladé rostlinky jsou náchylné na plíseň révovou, kterou je možné ošetřovat postřikem. Pokud si v úvodu dáme na tomto záležet, pak budeme v budoucnu čelit menším atakům ze strany těchto nežádoucích plísní, popř. i škůdců.

Vinná réva je dnes na území ČR pěstována i ve vyšších nadmořských výškách než zmíněných 300 m.n.m. To je umožněno měnícím se podnebím a s ním souvisejícím počasím s vyššími teplotami v létě. I proto není třeba zoufat, protože víno z vlastních rostlin si dnes mohou dopřát i lidé z podhůří menších hor, pokud dodrží určité podmínky. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)


Související články