Úvod  ›   ›   ›   › 

Pěstování pažitky v paneláku

Většina z nás zná pažitku jako bylinku nebo zeleninu, kterou především v zimním období náš organismus potřebuje. Zajistit si ji v tomto období čerstvou není až tak složité, protože ji můžeme pěstovat i doma. Její konzumace má pozitivní vliv na trávení, ale i na hospodaření těla s vápníkem nebo draslíkem. Zajímavostí je i vliv této bylinky na výši krevního tlaku. Pojďme si odpovědět na otázku: "Jak na pažitku na okně v paneláku?". 

Pažitka - PostupyInspiraceTipy a rady

O pažitce

Pažitka nebo lidově šnytlík patří k jednoděložným rostlinám, které řadíme k čeledi amarylkovitých. Pažitka se vyznačuje trubkovitým dutým stonkem a relativně malou cibulí. Pro pažitku je typická výrazná chuť, která vzdáleně může připomínat cibuli. Dnes ji můžeme pěstovat na mnoha místech ve světě, tedy i u nás a to na zahrádkách i v domácích prostorách. Venku je pěstování pažitky velmi snadné, protože tato bylina nepotřebuje žádnou zvláštní péči a po vysazení na příhodném místě roste prakticky samostatně.

  • Hlavní sezóna: červen až říjen, víceletá, výsev do misek od února
  • Zvláštnosti: 300-600 gramů pažitky z 1 rostlinky, dorůstá výšky až 40 cm
  • Nároky: půda bohatá na živiny, lehce vlhká, vzdálenost rostlinek 20 cm, světlé slunné místo

Pažitka jako dekorace ve skořápce od vajíček

Natrhanou pažitku můžeme použít i jako dekoraci Autor: silviarita

Základní postup na okně v paneláku

Výběr a postup pěstování

Pro pěstování pažitky na okně v paneláku využijeme buď semínko (výsev) nebo ji můžeme koupit tzv. předpěstovanou. Zkušení zahrádkáři však vědí, že nejlepší je ji na podzim vyrýt na zahrádce a zasadit do květníku. Ať zvolíme kterýkoli způsob, pak je třeba zvolit správný substrát (viz níže) a dát rostlince možnost aklimatizovat se. S tím souvisí výběr místa, které by mělo být stálé - pažitku není dobré přenášet z místa na místo. Proto je důležité zvolit okno, odkud ji nebudeme neustále odnášet, a kterým často nevětráme. Ano, pažitka nemá ráda výkyvy teplot a průvan.

Pažitka pěstovaná v květináči

Ideální pěstování pažitky, ale nejen jí. I bylinky můžeme pěstovat na parapetě oken. Autor: iKlick

Podmínky pro pěstování - světlo

Předtím než začneme pažitku pěstovat bychom měli znát možnosti, které naše bydlení nabízí. Aby tato bylinka prospívala potřebuje velké množství světla. I proto doporučujeme vybrat místo na okně, které je orientováno na jih, jihovýchod nebo západ. Pokud bychom zvolili okna natočená na sever, tak se dočkáme velmi špatných výnosů.

Podmínky pro pěstování - zálivka

Pokud se nám podaří umístit nádobu s pažitkou na správné místo, pak je třeba myslet na správnou zálivku. Omezený prostor nádoby, ve které na okně pažitka roste, je předzvěstí nutné každodenní kontroly vodního režimu. Například i proto, že pod okny bývá často radiátor, který dodává teplo a kořenový bal tak může rychle vysychat. Z tohoto plyne, že:

  • pažitku zaléváme častěji malými dávkami vody
  • hlídáme přelití, které by znamenalo možné zahnívání kořínků
  • občas spolu se zálivkou pažitku přihnojíme

Inspirace - fotogalerie

Vykvetlá pažitka

Květy pažitky jsou fialovo-bílé

Pažitka na chlebu se sádlem

Použití pažitky: chleba + sádlo + pažitka = pochoutka pro chuťové buňky

Snídaně - vajíčka s pažitkou a pečivem

Pažitku můžeme použít i na vaječinu Autor: Maky Orel

Truhlík s pažitkou

Pěstovat lze pažitku také v truhlíku Autor: gartengoere

Tataráček s pažitkou

K tataráčku se hodí kromě cibulky, pepře, chili i pažitka Autor: Rita E.

Tipy a rady

Výběr substrátu

Pro pěstování pažitky na okně v paneláku doporučujeme použít substrát, který se skládá ze směsi rašelin, jemného křemičitého písku a organických hnojiv. U něj si dejte pozor na to, aby neobsahoval průmyslová hnojiva. Když vyberete správně, pak ho využijete nejen pro pěstování pažitky, ale i dalších bylinek jako je bazalka, máta nebo dobromysl. Cena substrátu není vysoká a určitě se vyplatí.

Podpora růstu

Pokud chcete podpořit správný růst pažitky v květináči na okně v paneláku, pak doporučujeme využít tzv. růstový aktivátor. Ten může obsahovat např. směs kopřivy a břízy. Jeho výhodou je obsah živin jakými jsou dusík, fosfor, hořčík a vápník, ale také stopových prvků železa, zinku nebo mědi, které je pažitka schopna snadno přijmout a podpořit tak svůj růst. Díky aktivátorům je možné docílit té nejlepší vitality pažitky a správného vývoje nejen kořenového systému a stonku. 

Pozor na choroby a škůdce

Při pěstování pažitky za oknem v paneláku se většinou vyhneme škůdcům, se kterými se setkáváme na zahrádce jako jsou rzivost cibule, háďátko zhoubné atp. Naopak je třeba dávat pozor na správné zalévání, protože v případě přelití dochází k zahnívání kořínků, které způsobuje mj. žloutnutí stonků a zasychání vysazené bylinky. Pěstování pažitky se opravdu nemusíte obávat a to ani za oknem v paneláku. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články