Jak pěstovat jahody?
Zahrádkáři už s netrpělivostí vyhlížejí v kalendáři stránky následujícího měsíce, těšíce se na kypření země, pěstování sazeniček, rozměřování řádků a ušlapávání cestiček. Potom zase na první ředkvičky, jarní salát a čerstvou pažitku na chleba. Jen co se rozjaří, pustí se jeden po druhém do práce a brzy dojde k naplnění jejich přání. Jenom na šťavnaté jahody si budou muset počkat o chvíli déle. Ale i volný čas lze využít, k plánům, přípravám a studiu. Úroda potom bude jedinečná!
Ujasněte si, co vlastně chcete
Máte-li plány, kde bude ono slunné, chráněné a provzdušněné místo s hluboce propustnou, písčitozrnitou půdou bohatou na humus, pak je načase hledat k pěstování vhodné odrůdy jahodníku. Vzhledem k tomu, že sortiment je opravdu široký, shromážděte informace a vytipujte si to své „pravé ořechové“.
Jaké odrůdy jsou ideální?
Odpověď není nikdy jednoznačná, záleží totiž na mnoha faktorech, jako je místo pěstování, požadované množství, chuť, vůně, barva, lesk, velikost, pevnost, šťavnatost plodů a mnoho dalších.
Jednouplodící, rané druhy (např. Překvapení, Vigour) v případě krásného léta mohou plodit dokonce i dvakrát, kdežto stáleplodící ( Representant) dozrávají koncem července a ve sklizni se zastaví až s prvními mrazy. Jsou oblíbenou domácí odrůdou. Plodiny výrazně menší náleží k odrůdám měsíčních jahod, které se pěstují ze semen. Začít s výsadbou se musí časně, aby na jaře mohly být zasazeny. Jsou využívány i kvůli vzhledu, jako dekorační druh.
Středně rané odrůdy (zástupcem může být Lambada a Senga Gigana) nebo pozdní (Symphony) jsou neméně zajímavé, chutné a oblíbené.
Jak tedy zvolit tu pravou? Jedna dobrá rada říká: Zvolte 4 -5 znaků a požadavků, které upřednostňujete, postup vylučovací metodou vás dovede až k cílové odrůdě.
Semena nebo sazenice jahod
Sazeničky vypěstované ze semínek jsou zdravé a předpokládá se, že do pěstitelství nepřinesou žádnou chorobu. Výsev by měl proběhnout zhruba v dubnu, semena není vhodné zahrnout, nýbrž hojně zalévat a přikrýt fólií. Sazenice pak na záhon zasadit v srpnu je zcela běžné, musí dobře zakořenit. Vysázené rostlinky asi po 3 týdnech přihnojujeme, plejeme a okopáváme. Víceplodící jahodníky vysazujeme na podzim, spon je 30 x 40 cm, připravené jamky je nutné předem prolít pořádně vodou. Po třech úrodných letech se musí jahodníky vyrýt, k nové výsadbě je nutno si už předem zajistit odnože ( přebujelé šlahouny s informacemi a kvalitami svých „rodičů“).
Frigo není skřet
Také rádi modernizujete a inovujete zastaralé postupy, hledáte nové cesty a způsoby, chcete vyzkoušet nevyzkoušené? Všem takovým odvážlivcům lze jenom doporučit frigo sadbu. Jedná se o tzv. chlazenou sadbu - sazenice ze země vyryjeme v prosinci, bez listů, jen kořenový systém. Kořenovou část, zabalenou do neprodyšné fólie, která brání vyschnutí, je nutné uložit do chladícího boxu a skladovat až do doby výsadby. Proč? Nevyčerpávají se růstem, jsou odolné proti chorobám, potom rostou rychleji, neboť obsahují zásobu látek, vhodných pro růst.
Pěstování na fólii, slámě či v pyramidě
Každý, kdo už jednou vyzkoušel nějaký způsob pěstování jahod, který mu vyhovoval, byl výnosný a téměř bezpracný, se k němu hrdě hlásí a propaguje ho. Na začátečnících v pěstování jahod je, aby si udělali obrázek a vydali se jednou cestou nebo postupně všemi cestami. Jedině tak lze získat zkušenosti. Potom můžete se 100% určitostí říci, který způsob je nejefektivnější a nejlepší.
Když kolem dokola použijeme černou či jinou fólii s otvory na trsy jahodníků, usnadní nám zalévání, přihnojování i sklizeň, neboť plody posbírané na fólii jsou čisté a nenahnilé. Totéž můžeme očekávat od pěstování jahod na slámě nebo na mulčovací kůře, přihnojujeme Krystalonem.
Není-li dostatek prostoru, využít se dá pěstování v jahodníkové pyramidě. Plody jsou po dozrání snadno dostupné, čisté a celá stavba nezabírá mnoho místa. Navíc v zahradě funguje jako dekorační prvek.
Pozor na choroby!
I jahody mohou být napadeny plísní, virózou, nemocí, je třeba tedy dělat vše pro jejich zdraví a bohatou, kvalitní sklizeň. Zákeřná plíseň šedá je ničitelem číslo jedna a dokáže vás připravit o celou úrodu. Proto preventivně odstraňujeme ze záhonů staré listy, odplevelujeme a fungicidy stříkáme již preventivně, po objevení choroby je už téměř pozdě. Až mají jahody šedobílý povlak, je na cokoliv už opravdu pozdě.
Bílá skvrnitost je houbovité onemocnění zasahující listy a stonky, flíčky hnědavé barvy se světlými středy způsobuje Mycosfaerella fragariae, proti které můžeme bojovat odvarem z přesličky nebo fungicidním postřikem, obměnou starých jahodníků za nové, správnými vzdálenostmi mezi rostlinami a zavčasnou likvidací napadených částí.
Dalšími nepříteli a škůdci je roztočík jahodníkový a háďátko jahodníkové, postihují a deformují listy. Jedinou šancí, jak proti nim bojovat, je cesta chemická.
Plné košíky
Ať už se vydáte v létě na ně do lesa, na jahodové pole a nasbíráte si je sami formou samosběru nebo na vaši vlastní zahrádku, byť malinkatou, na balkoně ve městě, určitě budou dokonalou pastvou nejenom pro oči, ale i pro vaše chuťové a čichové buňky. Dopřejte jim tu slast!