Úvod  ›   ›   › 

Pěstování okurek nakládaček

Ještě než se přiblíží jaro a nastane období výsevů a pěstování okurek, je dobré vědět, s čím je třeba počítat. Někdy nám příroda připraví taková překvapení, že se nestačíme divit. Příroda nám může v lecčem pomoci, ale také nás mnohdy velmi omezuje. Abychom byli schopni všem jejím nástrahám odolat, musíme se připravit alespoň dostatečně teoreticky. Výborná chuť okurek nakladaček za to jistě stojí.

Zdomácnělá subtropická liána

Pokud si uvědomíme, že okurka je subtropická liána pocházející z podhůří Himaláje, je zcela jasné, že musela urazit dlouhou cestu, než byla zcela domestikována. K tomu došlo na území dnešní Indie v době před více než 3000 lety. Okurku znali již staří Řekové a Egypťané.  Římané ji pak rozšířili do celé Evropy a dále pak i do Ameriky. Dnes jsou okurky pěstovány již na všech kontinentech kromě Antarktidy.

Okurky v květu (Autor jcapaldi CC)

Okurka je plodinou první tratě

První tratí se rozumí první rok po provedeném organickém hnojení. Plodinami první tratě jsou plodové druhy zeleniny, k nimž patří i okurka. Zcela nejvíc jí vyhovují právě humózní hlinité záhřevné půdy. Okurka je rovněž náročná na dobře přístupné živiny, neboť má jen slabší kořenový systém. Stejně tak jako živiny je při pěstování důležitý vyrovnaný vláhový systém. Pro okurky jsou nejvhodnějšími předplodinami košťáloviny, hrách, cibule, fazol. Řepa a pór a také jetelotravní směsky. Naopak jako nevhodné předplodiny se jeví brambory a jahody.

Nároky okurek     

O okurkách je známo, že jsou plodinami náročnými na světlo a teplo. Okurky je možné samozřejmě předpěstovat, například doma za oknem. S výsevem do půdy se doporučuje počkat, až se půda na jaře natolik prohřeje, aby se počáteční růst urychlil. Výsev je vhodné provést od druhé poloviny dubna do 10. května. Je dobré vědět, že pokles teplot pod 10°C může u okurek způsobit fyziologické poruchy. Pokud jsou okurky vysety do půdy brzy, je dobré použít netkanou textilii na jejich přikrytí, a to až do začátku jejich kvetení.

Předpěstování sadby ve skleníku

V chladném jaru je dobré si okurky předpěstovat, například ve skleníku a na záhon je vysadit až při dosažení optimálních teplotních podmínek. Na předpěstování okurkové sadby musíte počítat tak se 3 až 4 týdny. Výsev je dobré provést do truhlíku s inertním perlitem, nebo s výsevním substrátem. Do sadbovačů přesazujte rostlinky až tehdy, mají-li vytvořené děložní lístky, což je tak za 7 až 10 dní. Po dalších 2 až 3 týdnech už se na sadbě objevují první pravé lístky a tehdy jsou rostliny připraveny k výsadbě. Pro předpěstování je nutné dodržet teplotu mezi 15 až  20°C. Ještě než vysadíme předpěstované okurky do půdy, je dobré ji několik dní předem prolít zálivkou s vícesložkovým hnojivem. Tak si zajistíte dostatečné zásoby živin pro první růst po výsadbě.

Okurky nakládačky v bedýnkách

Nakládačky (Autor Market Manager CC)

Ochrana proti chorobám

Úspěšné pěstování okurek je podmíněno nejen dostatkem tepla, světla a živin, ale rovněž závisí na úspěšné ochraně rostlin proti chorobám. V případě okurek je to především plíseň okurková a ze škůdců svilušky.Provádíte-li chemickou ochranu, přidávejte do postřiku listové hnojivo Harmavit speciál nebo Wuxal combi. Nebraňte se ani samostatnému přihnojení.

Nasazování plodů

Vzhledem k teplomilnosti okurek je optimální teplota pro nasazování plodů nad 15°C. Jakmile teplota poklesne pod toto optimum, okurky omezí nasazování plodů. Při poklesu nočních teplot až pod 10°C přestanou okurky nasazovat na plody úplně. Pamatujte na to, že včasná intenzivní sklizeň okurek podporuje významným způsobem zakládání nových plodů.  Z tohoto důvodu je nutné včas sklízet i plody poškozené nebo deformované. Plody sklízejte vždy tak opatrně, aby nedošlo k poškození rostlin. V průběhu vegetace udržujte půdu bez plevele a okopávejte ji.  V případě sucha je nutné půdu zavlažovat, ideálně větší dávkou vody a méně často.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (9 hlasů)

RU


Související články