Úvod  ›   ›   › 

Předpěstování cuket ze semen

Cuketa nebo též cukína je rostlina, která je pěstitelsky nenáročná, velmi podobná okurkám. Snadno si vyprodukujeme bohatou sklizeň až 20 plodů z jedné rostliny (množství záleží na pravidelné sběru). Mladé plody mají jemnou ořechovou až neutrální chuť a jsou vhodné do zeleninových salátů (i se slupkou). Většinou ji, ale používáme tepelně upravenou. Oblibeným pokrmem z cuket je cukeťák ( cuketový "bramborák"). Můžeme ji plnit, smažit jako řízek, grilovat na grilu, vytvořit z ní cuketovou polévku. I květy cuket jsou poživatelné. Vidíme, že její využití je veliké.

Před výsevem je potřeba se rozhodnout, jakou odrůdu budeme pěstovat. Můžeme vybírat ze žlutých cuketových odrůd: Long White Bush, Gold Rush nebo Sperlings Goldfieber. Nebo zvolíme semínka z běžných zelených odrůd: Tarmino, Ambassador, Elite, Senzace F1, Jigonal a mnoho dalších.

Žluta cuketa s květem Autor: knollzw

Zelená cuketa Autor: Sh2587

Výsev a výsadba

S předpěstováním začínáme od půlky dubna. S přímým výsevem a výsadbou sazenic až v druhé půlce května.

Na začátku si zvolíme způsob výsevu semen:

  • do květináčů, urychlujeme na parapetu při teplotě 20-25°C - tzv. předpěstování sazenic je vhodné k urychlení budoucí sklizně. Pozor si musíme dávat při výsadbě, kdy je vhodné sazeničku nejdříve otužit.
  • do květináčů, urychlujeme ve skleníku nebo pařeništi
  • do volné půdy - přimo na zvolené místo

Výsevná hloubka: činí kolem 3 cm (v lehkých půdach vyséváme o něco hlouběji).

Čas výsevu: od poloviny dubna, do předem připravených květináčů s výsevným substrátem. Substrát by měl být kvalitní, jemný. Do jednoho květináče vkládáme 1 semínko nebo 2 semínka. Přímý výsev na záhon je vhodný, až když pominou pozdní jarní mrazíky a půda se prohřeje alespoň na 15°C. Nebo můžeme použít malé přenosné foliovníky (kryty), které ochrání místo před chladným počasím. Další možností pro předpěstování sazenic je využití skleníku.

Postup pro předpěstování až 4 sazenic cuket: K výsevu budeme potřebovat misku a 2 - 4 květináče (mohou být i rašelinové), výsevný substrát, semena, malý ruční rozprašovač s vodou a sítko na přeosévání substrátu (pomocí sítka odstraníme hrubé částice, čímž získáme velmi jemný substrát). Květináče naplníme nepřeosévaným substrátem 5 cm pod okraj, průběžně jej mírně stlačujeme a nakonec jeho povrch srovnáme (například druhým květináčem nebo prsty). Tento povrch navlhčíme. Následně umístíme do květináče 1 semínko nebo 2 semínka a zasypeme jemným substrátem 1 cm pod okraj. Opět mírně stlačíme a můžeme květináče vložit do misky. Nakonec opět zvlhčíme povrch substrátu, misku osadíme na parapet a naplníme ji vodou.

Kdy vysazujeme předpěstované sazenice: od poloviny května začneme s přípravou stanoviště. Vhodné místo je takové, které je bohaté na živiny, je důkladně zkypřené, nestíněné a s dostatečným prostorem. Nedoporučujeme vysazovat přímo na hnojiště, tehdy by rostlina cukety zbytečně odebírala živiny hnojišti.

Podle počtu sazenic si vytvoříme jednotlivá hnízda ve vzdálenosti 90 cm (platí pro keříčkové typy, plazivé typy potřebují spon 1,2 a 2 metry). Do jednoho hnízda sadíme 1 až 2 otužené sazenice s tmavě zelenými listy. Slabé rostlinky odstraníme.

Péče o rostlinky cuket

Cuketu lze pěstovat velice snadno. Je vhodná i pro začínající zahradníky.

Zalévání a hnojení - cukety tvoří z 90% voda, proto je důležité pravidelné zalevání hlavně v období sucha. Díky rychlému růstu je vhodné v období kvetení a růstu plodů přihnojit rostliny organickým hnojivem, kompostem nebo zetlelým kravským hnojem. Postačí přidat k roslině několik malých lopatek. Nebo si můžeme koupit speciální Hoštické hnojivo na okurky a cukety, které obsahuje vyvážené množství minerálních látek. Spotřeba takového hnojení je poměrně malá ... 3 - 5 polévkových lžic k rostlině. Přesné dávkování je uvedeno na obalu.

Škudci a choroby - slimáci; virová mozaika; pravé padlí; blýskáčci

Ochrana - Na počátku sezóny chráníme rostlinky před mrazy. V období přemnožených slimáků je potřeba kolem rostlinek vytvořit ochranu nebo slimáky pravidelně sbírat. Ochranu vytvoříme nasypáním jemných řezin kolem rostlinky, vytvořením dřevěné ohrádky z hrubých desek nebo pomocí měděného pásku proti slimákům. Alternativně použijeme prostředky na hubení slimáků (Desimo, Granulax, Nátria, Ferramol...). Větší rostlinky můžeme obestlat slámou. Slamá vytvoří ideální vlkost v půdě. Navíc v období dešťů zvyšuje odolnost rostlin před plísní. Za teplého a suchého počasí se můžeme setkat s pravým padlím. Na listech se nejdříve objevují bílé, později šedé skvrny. Pokud chceme předejít padlí - pak musíme za sucha dostatečně zalévat, vyhýbat se nadměrnému hnojení dusíkatými hnojivy, postřikovat rostliny odvarem z přesličky.

Sklizeň

Přichází v červnu a končí v říjnu.

Sklízíme cuketové plody v mladém stavu jakmile dorostou délky 10 až 25 centimetrů. Mladé plody odřízneme i s krátkou stopkou (k zabránění přenosu chorob mezi rostlinami nůž pravidelně čistíme nebo plody ručně vylamujeme). Plod by měl mít ještě neopadlou korunu květu, což svědčí o jeho čerstvosti. Díky průběžné sklizni bude rostlinka vytvářet další a další plody, dokud nepřijde konec sklizně.

TIPY a TRIKY:

  • Rostlinky cuket můžeme pěstovat nejen na zahrádkách, ale i na slunečné terase i balkónu ve velkých truhlících a květináčích.
  • Pro ušetření místa, lze cukety pěstovat na vyvýšené hromádce zeminy vysoké až 90 cm. Kopeček vytvoříme z kompostu, který překryjeme běžnou hlínou ze zahrádky.
  • Všeho s mírou! V druhé polovině srpna můžete mít tak velkou úrodu, že nebudete vědět, co s plody dělat. Je vhodné být opatrný s množstvím rostlinek. Jak jsme uvedli výše, jeden keřík může mít až 20 plodů! Do určité míry lze množství vyprodukovaných plodů omezit postupným výsevem semen. Předpěstujeme si 1-3 sazenice a současně s jejich výsadbou vysejeme semínka cuket přímo do připravené půdy.
  • Cukety lze pěstovat i v chladnějších podmínkách. Avšak optimální teplota je 18 až 27°C.
  • Nevíte co s velkým množstvím cuket? Můžete vyzkoušet cuketovou kuchařku: Tak tady jsou ty slíbené recepty na cukety, paní Ehmová - od herečky Jany Štěpánkové
  • Pro předpěstování sazenic cuket můžeme využít jednorázových rašelinových květináčů, které lze zasadit do záhonu přímo. Výhodou je snadnější manipulace a nepoužívání plastových kelímků.
  • K ochraně malých rostlinek před mrazíky se dá použít i netkaná textilie.
  • Deformované plody vznikají z nedostatku vody.
  • K zabránění rychlému vysychání půdy používáme slámu.
  • Malé, zčervenalé a zeschlé plody nebyly oplodněny například kvůli špatnému počasí. Tyto plody odsraňujeme.
  • Za chladného počasí přistupujeme k ručnímu opilování. Na jedné rostlině jsou samčí i samičí květy. Samčí květy rozeznáme od samičích květů tím, že nemají základ plodu.  
  • Jak opylovat květy cuket: první možnost - pomocí štětečku přeneseme pyl z prašníku samčího květu na bliznu samičího. druhou možností je utrhnout samčí květ, opatrně odtrhnout jeho korunní plátky a příložit jej k samičímu květu.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.67/5 (3 hlasy)


Související články