Sušení

Nejlepší způsoby jak na sušení ořechů

Přichází začátek podzimu a s ním i začátek sbírání ořechů. Pokud jsou stromy zdravé, jsou hojně obsypané a máme co dělat, abychom zvládali ořechy sbírat. Ale co s nimi? Když jich je takové mraky? Samozřejmě že dáme kyblík jednomu sousedi, kyblík druhému sousedovi, ale stejně nám jich dost zbyde. No, nejlepším řešením je si je vzít domů, vyloupat, nasušit a potom je uložit do uzavřené nádoby na zimu. Na cukroví jsou přece ať už namleté ořechy nebo celé výborné, no ne? Pojďme si tedy dneska společně říct, jak nejlépe ořechy usušit a co na druhou stranu nedělat. Hurá do toho!

Kompletní rádce - sušení ovoce

Již v dávných dobách člověk poznal, že jídlo nemusí vždy okamžitě spotřebovat. Při objevování způsobů a metod konzervování si velmi brzy osvojil i techniku sušení ovoce. A ani stovky a tisíce let, po které se využívá, jí neubraly nic na oblibě a objektivních výhodách. Jaké to jsou? A proč je sušení ovoce to pravé i pro vás?

Jak vyrobit šípkové víno ze sušených šípků?

Šípky jsou malé poklady, které není úplně snadné natrhat v dostatečném množství. U cest i na zahradách jich sice roste celkem hodně, ale jejich trny brání pohodlnému sběru. Pokud se však rozhodneme šípky sbírat, tak děláme moc dobře, protože obsahují velké množství vitamínů. A pokud k tomu přičteme možnost vyrobit z nich skvělé šípkové víno, pak je tu motivace, která překoná i bolest z popíchání a poškrábání. 

Co vyrobit ze sušených růží?

Mnoho žen doma suší růže, které dostaly. Jejich srdce jim totiž nedovolí vyhodit kytici, která je stále krásná. Problémem však zůstává trvanlivost takové kytice a případné využití nasušených květin. Možná nebudete věřit, ale existuje řada způsobů, jak růže mj. využít a nepřijít tak o emoci, kterou nám do našeho domova přinesly. Jde pouze o to, co nám naše kreativita dovolí. 

Jak sušit rajčata na Slunci?

Možná se to zdá jako něco nemožného, ale rajčata nemusíme spotřebovat hned po sklizni. Ke zvýšení doby jejich trvanlivosti, stačí velmi málo. Usušit je. V našem článku se zaměříme nejen na odpověď na otázku: "Jak sušit rajčata na Slunci?". Ale také se zmíníme o Číně, ve které jsou rajčata sušena opravdu ve velkém. V neposlední řadě se zaměříme i na úskalí, kterých bychom se měli při této činnosti vyvarovat. 

Jak sušit petrželovou nať?

Není nad to, dopřát si pořádnou porci čerstvé zeleniny přímo z vlastní zahrádky. Bohužel však její lahodnou chuť si můžeme vychutnávat pouze v letních měsících. Co dělat, když záhonky pokryje vrstva sněhu, která vytváří doslova nehostinné prostředí. Ideálním způsobem, jak si zajistit dostatek zeleniny i pro chladnou zimu je například sušení.

Jak sušit zázvor?

Zázvor je rostlina pocházející z Asie, která je asi metr a půl vysoká. Má krásné žluto-fialové květy. Známá je především svými hlíznatými oddenky, které obsahují stovky esenciálních olejů a minerálů jako je draslík, vápník a železo.

Jak se suší švestky?

Dokud neexistovaly lednice, mrazáky nebo konzervanty, jedinou možností, jak udržet potraviny v jedlém stavu, bylo usušit je. Nejen že se nezkazily, byla to taky pořádná dobrota! Proto tento způsob zpracování přetrval až do dnešní doby a stále se těší velké oblibě! Jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce, které sušíme, jsou právě švestky. Dnešní doba plná elektroniky a techniky umožňuje mnohem víc možností a způsobů jak je usušit než doby minulé. Pojďme se mrknout jaké.

Jak sušit švestky v sušičce?

Když se na podzim sklidí švestky, vyvstane otázka, jak je zpracovat, aby se nezkazily. Sušení je nasnadě, ale pokoušet se o něj v troubě není zcela ideální – švestky mají tendenci karamelizovat, protože k nim nemá dostatečný přístup proudící vzduch; je to ulepená, nepříjemná práce. Sušička se k ovoci chová šetrněji.

Jak správně sušit rajčata?

Sušená rajčata v oleji jsou opravdovou pochoutkou, nerozlučně patřící k italské kuchyni. Pokud takto upravená rajská jablíčka smícháte s na kostičky nakrájenou mozzarellou, zakápnete balzamikovým octem, osolíte a přidáte trochu čerstvé bazalky, získáte tak velmi chutnou, rychlou a lehkou večeři, ke které můžete přikusovat třeba jen rozpečenou celozrnou bagetu. V obchodě jsou sušená rajčata poměrně drahá. Při jejich domácí výrobě se také trochu zapotíte, ale výsledek bude jistě stát za to.

Echinacea jak sušit?
Jak sušit rajčata v sušičce?
Jak sušit vlašské ořechy?