Menu

Jahody

Jak pěstovat jahody?

Jahody patří bezesporu k nejoblíbenějšímu druhu ovoce v našich podmínkách. Málokdo si dokáže představit zmrzlinu, dort nebo marmeládu bez příchutě těchto lahodných plodů. Přestože jejich pěstování není nijak náročné, najdou se i taková úskalí, která bohatou sklizeň znemožní.

Jak sadit jahody?

Milujete jahody a chcete je příští rok sklízet na vlastní zahrádce? Nezanedbejte přípravu záhonu. Příprava je nejdůležitější pro bohatou a sladkou úrodu.

Nejideálnější je zasadit jahody do fólie, která má hned několik výhod. Chrání jahody před znečištěním, udržuje vlhkost v záhonu a brání růstu plevele.

Kdy a jak sázet jahody?

Jahody patří během léta mezi nejoblíbenější druh ovoce. Jsou šťavnaté, osvěžující a plné vitamínů. Chutnají výtečně samotné, nebo je můžete zakomponovat do koláčů, ovocných knedlíků nebo z nich vytvořit omáčku na lívance. Způsobů využití jahod je nekonečné množství a jejich pěstování, ač vyžaduje trochu starosti, není vůbec těžké.

Jak zazimovat jahody?

Jahody patří mezi velice oblíbené ovoce, které lze pěstovat ve všech mírných oblastech světa. Existuje více jak 30 odrůd jahod a vyznačují se především sladkou chutí. Miluji je především děti, ale i dospělí. Jsou bohatým zdrojem vitamínu C, A, B, E, ale i minerálních látek převážně draslík, vápník, zinek. Jejich pěstování není náročné, ale musíte dodržovat pár základních pravidel, mezi než patří i zazimování. Tento článek vám pomůže jak správně zazimovat jahody, a tím získat bohatou úrodu i příští sezónu.

Jak pěstovat měsíční jahody?

Také milujete lahodné červené plody, které jsou nejen sladké, ale i zdravé? Jen málokdo by odolal jahodám. Není však na čerstvě utržené jahody z vlastní zahrádky. Pokud nemáte vlastní zahradu, nebo dostatek prostoru a toužíte po jahodách, které můžete sklízet pravidelně, vypěstujte si měsíční jahody. Pěstování tohoto druhu není náročné a výsledek stojí za to. Poradíme vám, jak na to!

Výsadba jahod

Předjarní úpravy zahrádek brzy povolají pěstitele k první aktivitě. Budou si muset  rozmyslet, co všechno, kdy a kam vysadí či vysejí. Prvním čerstvým ovocem, které našemu tělu dodá tolik potřebné vitamíny, vlákninu, minerální látky a minimum cukru, mohou být všemi oblíbené jahody. Pokud vysadíme rané odrůdy, můžeme si na nich pochutnávat již začátkem června.

Péče o jahody

Milujete kynuté knedlíky s jahodami, jahodové pyré, jahodový koktejl nebo už se nemůžete dočkat těch prvních, abyste si je dali jen tak se šlehačkou? Ta chuť je neodolatelná, o jedinečné svěží vůni nemluvě. To, že jsou jahody hlavně zdravé, je však hlavním důvodem, proč je mít na své zahrádce.

Jak pěstovat jahody?

Zahrádkáři už s netrpělivostí vyhlížejí v kalendáři stránky následujícího měsíce, těšíce se na kypření země, pěstování sazeniček, rozměřování řádků a ušlapávání cestiček. Potom zase na první ředkvičky, jarní salát a čerstvou pažitku na chleba. Jen co se rozjaří, pustí se jeden po druhém do práce a brzy dojde k naplnění jejich přání. Jenom na šťavnaté jahody si budou muset počkat o chvíli déle. Ale i volný čas lze využít, k plánům, přípravám a studiu. Úroda potom bude jedinečná!

Jahody - Oblíbené a zdravé ovoce

Jsou vyhledávané pro svoji chuť a vůni, malé množství cukru, ale velké množství antioxidantů. Obsahují dostatečný podíl vitamínu C, kyselinu jablečnou, chininovou, citrónovou, šťavelovou, salicylovou a ellagovou, takže jsou účinné i proti rakovině. Zastoupeny jsou také vitamíny A, B, E a minerály draslík, zinek, hořčík, vápník, síra. Stimulují metabolismus, vylučování, zabraňují vzniku močových a žlučových kamenů, pomáhají při nemocech kardiovaskulárních systémů, při nachlazení. Uhodli jste?