Rajčata
Rajčata jsou při vhodných podmínkách jednoduchou plodinou pro pěstování. V tuzemsku se dají pěstovat jako jednoleté rostliny a to buď ve skleníku, nebo venku na záhoně i ve větších květináčích.
- Ideální podmínky pro růst tvoří teplota od 21 do 24 °C, dostatek vláhy a slunečního svitu. Neprospívají v teplotách pod 16 °C a nad 27 °C a při mrazech se zničí. Půda může být různorodá, ale musí být propustná a úrodná. Velmi kyselá půda potřebuje vápnit.
- Příprava výsadby: v teplejších podmínkách je možné rajčata vysévat rovnou do země, ale v České republice je kvůli jarním mrazíkům lepší vysazovat předpěstované rostliny 6-8 týdnů před posledními mrazy.
Rajčata potřebují hodně živin, proto je potřeba zapravit 30 centimetrů do půdy zetlelý hnůj nebo kompost. Před výsadbou pohnojte půdu základním hnojivem.
- Pěstování: předpěstované sazenice se sází, když vytvoří první květenství. Podle druhu rajčat se sází buď dál o d sebe a s oporou (tyčková) nebo víc nahusto a bez opory, protože se plazí po zemi (keříčkové a zakrslé keříčkové typy).
- Sklizeň: Plody se sklízí, až dozrají. U keříčkových rajčat je to za 7-8 týdnů po vysazení, u tyčkových za 10-12 týdnů.
Doporučené odrůdy:
- Tyčkové: Dombito F1, Gardener´s Deight, Golden Sunrise, Mirabelle, Shirley F1, Sungold F1, Super Marmande F1, Tigerella.
- Keříčkové: Ida Gold, Pixie, Plumito, Sleaford Abundance F1, Tornado F1, Totem F1.
Škůdci a choroby: rajčata bývají nejčastěji zasažená plísněmi (např. fytoftorová plíseň, plíseň šedá), chřadnou z nedostatku živin (vápník, hořčík, bor) a napadá je škůdci jako je háďátko bramborové nebo křísi.
Zkušenosti: Pěstování rajčat jsem si velice oblíbil v uzavřených polo-sklenících (střecha je potažená pevnou fólií). Skleník velmi dobře chrání rostlinky proti dešti a i díky tomu většinou plíseň přichází později. Nepoužívám postřiky proti plísním. Raději koupím kvalitní osivo (např. odrůdu Hardy, hybrid do skleníku). Sazenice si předpěstovávám.
Pěstování rajčat není úplně jednoduché. Je třeba dodržovat mnoho zásad a to nejen při jejich výsadbě, ale i při zalévání. Odpověď na otázku: "Jak nejlépe zalévat rajčata?" není úplně složitá a jejím dodržením můžeme dosáhnout té nejlepší úrody. Náš článek se na tuto otázku pokusí nejen odpovědět, ale také nabídnout některé zajímavosti kolem zalévání červených plodů.
Možná se to zdá jako něco nemožného, ale rajčata nemusíme spotřebovat hned po sklizni. Ke zvýšení doby jejich trvanlivosti, stačí velmi málo. Usušit je. V našem článku se zaměříme nejen na odpověď na otázku: "Jak sušit rajčata na Slunci?". Ale také se zmíníme o Číně, ve které jsou rajčata sušena opravdu ve velkém. V neposlední řadě se zaměříme i na úskalí, kterých bychom se měli při této činnosti vyvarovat.
Rajčata jsou jedním z nejčastěji pěstovaným druhem zeleniny u nás. Rostou nám nejen na našich zahrádkách, ale často je máme také na balkónech nebo v pokojích.
Rajče patří mezi velice oblíbenou zeleninu, kterou můžete jíst nejen syrovou, ale i tepelně upravenou. Existuje více jak sto odrůd rajčat, které se liší nejen barvou, strukturou ale i chutí. Pro naše zdraví jsou rajčata velice prospěšná a důležitá. Obsahují totiž vzácný lykopen, vlákninu, aminokyseliny, vitamíny skupiny B, C, E, ale i minerální látky železo, draslík. Pěstování rajčat není vůbec náročné. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně nenáročnou zeleninu, která se pěstuje i v mírně chladnějším klimatu, vypěstovat rajčata zvládne i „zahrádkářský laik“.
Rajčata jsou velice oblíbenou zeleninou, úspěšně pěstovanou i v našich podmínkách. Protože se však jedná o plodinu sezónní, často si klademe otázku, jak nejlépe zpracovat letní úrodu. Pokud nechceme v zimě kupovat drahá rajčata ze supermarketů, která navíc pozbývají lahodnou a čerstvou chuť, můžeme je v létě například zavařit. Nejlépe se pro tyto účely hodí rajčata loupaná.
Sušená rajčata v oleji jsou opravdovou pochoutkou, nerozlučně patřící k italské kuchyni. Pokud takto upravená rajská jablíčka smícháte s na kostičky nakrájenou mozzarellou, zakápnete balzamikovým octem, osolíte a přidáte trochu čerstvé bazalky, získáte tak velmi chutnou, rychlou a lehkou večeři, ke které můžete přikusovat třeba jen rozpečenou celozrnou bagetu. V obchodě jsou sušená rajčata poměrně drahá. Při jejich domácí výrobě se také trochu zapotíte, ale výsledek bude jistě stát za to.
Sušená rajčata jsou oblíbenou pochoutkou například na největším ostrově ve Středozemním moři - Sicílii. Rajčata se zde suší přímo na slunci a to nejméně 4 dny. Vy si ji můžete snadno připravit doma v sušiče na ovoce a zeleninu. Po usušení je lze dále zpracovat a naložit třeba do olivového oleje společně s vlašskými ořechy či bylinkami. Takto usušená rajčata najdou své využití především v zimních měsících.
Kulaté, oválné, balkónové, keříkové, cherry, červené i žluté a oblíbené u malých i velkých. Ano, uhádli jste, řeč je o rajském jablíčku. Plody této oblíbené rostliny milujeme v teplé i studené kuchyni, a návodů a receptů na jejich zpracování je nespočet. Ne vždy se však hodí jeho dosti tuhá slupka do každého pokrmu, a obzvláště děti si nejvíce pochutnají na oloupaném rajčátku. Jak tedy co nejjednodušeji zbavit tuto lahůdku jejího obalu?
Tady jsem si dovolil, z vlastní zahrádky... Není nad zeleninu a ovoce sklizené z vlastní zahrádky. Nejčastěji se doma snažíme pěstovat rajčata a papriky. Záhon s dozrávajícími rajčaty a paprikami je hezkým symbolem léta. Bez dobře vyživené půdy to ale nepůjde. Mnozí lidé se domnívají, že pokud použijí hnojení, plody se pak nedají jíst. Není tomu tak. Patrně na žádné zahradě není ideální půda pro výsadbu a růst, aby zaručila optimální výživu. Pokud chcete dosáhnout dobré sklizně, čeká vás hnojení a přihnojování. Podívejme se na to, jak hnojit rajčata a papriky.
Optimální substrát pro rajčata by měl být kombinací velice kvalitní tmavé i světlé rašeliny a hnojiva. Měl by mít jemnou, vzdušnou strukturu a vynikající jímavost vody. Ideálně s poutačem vody, což napomáhá lepšímu klíčení semínek. Tento substrát by měl zajistit výživu rostliny pro prvních šest týdnů. Znalci v tomto oboru dokonce doporučují, že by se měl substrát nakombinovat v poměru 1:1 s obyčejnou hlínou.
Rajčata pěstovaná v nádobách
Pěstování rajčat na balkoně
Rajčata výsev a pěstování - návod, rady, zkušenosti
Co může obsahovat zelenina?