Menu

Rajčata

Jak vyštipovat keříčková rajčata?

Rajčata jsou jedním z nejčastěji pěstovaným druhem zeleniny u nás. Rostou nám nejen na našich zahrádkách, ale často je máme také na balkónech nebo v pokojích.

Jak pěstovat keříčková rajčata?

Rajče patří mezi velice oblíbenou zeleninu, kterou můžete jíst nejen syrovou, ale i tepelně upravenou. Existuje více jak sto odrůd rajčat, které se liší nejen barvou, strukturou ale i chutí. Pro naše zdraví jsou rajčata velice prospěšná a důležitá. Obsahují totiž vzácný lykopen, vlákninu, aminokyseliny, vitamíny skupiny B, C, E, ale i minerální látky železo, draslík. Pěstování rajčat není vůbec náročné. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně nenáročnou zeleninu, která se pěstuje i v mírně chladnějším klimatu, vypěstovat rajčata zvládne i „zahrádkářský laik“.

Jak zavařit loupaná rajčata?

Rajčata jsou velice oblíbenou zeleninou, úspěšně pěstovanou i v našich podmínkách. Protože se však jedná o plodinu sezónní, často si klademe otázku, jak nejlépe zpracovat letní úrodu. Pokud nechceme v zimě kupovat drahá rajčata ze supermarketů, která navíc pozbývají lahodnou a čerstvou chuť, můžeme je v létě například zavařit. Nejlépe se pro tyto účely hodí rajčata loupaná.

Jak správně sušit rajčata?

Sušená rajčata v oleji jsou opravdovou pochoutkou, nerozlučně patřící k italské kuchyni. Pokud takto upravená rajská jablíčka smícháte s na kostičky nakrájenou mozzarellou, zakápnete balzamikovým octem, osolíte a přidáte trochu čerstvé bazalky, získáte tak velmi chutnou, rychlou a lehkou večeři, ke které můžete přikusovat třeba jen rozpečenou celozrnou bagetu. V obchodě jsou sušená rajčata poměrně drahá. Při jejich domácí výrobě se také trochu zapotíte, ale výsledek bude jistě stát za to.

Jak sušit rajčata v sušičce?

Sušená rajčata jsou oblíbenou pochoutkou například na největším ostrově ve Středozemním moři - Sicílii. Rajčata se zde suší přímo na slunci a to nejméně 4 dny. Vy si ji můžete snadno připravit doma v sušiče na ovoce a zeleninu. Po usušení je lze dále zpracovat a naložit třeba do olivového oleje společně s vlašskými ořechy či bylinkami. Takto usušená rajčata najdou své využití především v zimních měsících.

Jak oloupat rajčata?

Kulaté, oválné, balkónové, keříkové, cherry, červené i žluté a oblíbené u malých i velkých. Ano, uhádli jste, řeč je o rajském jablíčku. Plody této oblíbené rostliny milujeme v teplé i studené kuchyni, a návodů a receptů na jejich zpracování je nespočet. Ne vždy se však hodí jeho dosti tuhá slupka do každého pokrmu, a obzvláště děti si nejvíce pochutnají na oloupaném rajčátku. Jak tedy co nejjednodušeji zbavit tuto lahůdku jejího obalu?

Jak na hnojení rajčat a paprik?

Tady jsem si dovolil, z vlastní zahrádky... Není nad zeleninu a ovoce sklizené z vlastní zahrádky. Nejčastěji se doma snažíme pěstovat rajčata a papriky. Záhon s dozrávajícími rajčaty a paprikami je hezkým symbolem léta. Bez dobře vyživené půdy to ale nepůjde. Mnozí lidé se domnívají, že pokud použijí hnojení, plody se pak nedají jíst. Není tomu tak. Patrně na žádné zahradě není ideální půda pro výsadbu a růst, aby zaručila optimální výživu. Pokud chcete dosáhnout dobré sklizně, čeká vás hnojení a přihnojování. Podívejme se na to, jak hnojit rajčata a papriky.

Jaký substrát pro rajčata

Optimální substrát pro rajčata by měl být kombinací velice kvalitní tmavé i světlé rašeliny a hnojiva. Měl by mít jemnou, vzdušnou strukturu a vynikající jímavost vody. Ideálně s poutačem vody, což napomáhá lepšímu klíčení semínek. Tento substrát by měl zajistit výživu rostliny pro prvních šest týdnů. Znalci v tomto oboru dokonce doporučují, že by se měl substrát nakombinovat v poměru 1:1 s obyčejnou hlínou.

Rajčata pěstovaná v nádobách

Nebojte si vypěstovat své vlastní rajče. Ať už máte velkou zahradu jen panelákový balkon, rajčatům se při správném pěstování bude dařit všude. Ale jak tedy na to?

Pěstování rajčat na balkoně

O zdravém životním stylu toho bylo už hodně napsáno, zvláště v novoročních předsevzetích se mnozí zavazují jíst více čerstvé zeleniny, ovoce a méně smaženého a nezdravého jídla. K tomu by rádi ještě každodenní cvičení a dodržování pitného režimu, jenže – kdeže loňské (nebo letošní?) sněhy jsou… Přesto cesta k pevnějšímu zdraví je docela jednoduchá, jenom chtít. Začít můžete třeba hned na jaře – s rajčaty!

Rajčata výsev a pěstování - návod, rady, zkušenosti
Co může obsahovat zelenina?