Úvod  ›   ›   › 

Pěstování růžičkové kapusty

Růžičková kapusta byla vyšlechtěná do chladnějších evropských oblastí. Je to tedy odolná rostlina, které se v našich zeměpisných šířkách dobře daří. Tato brukvovitá zelenina nevyžaduje žádnou zvláštní péči a nemá přehnané nároky na místo.

Zelenina se pěstuje bez problému na zahradních záhonech, nepotřebuje skleník. Bude se jí dařit tam, kde se pěstuje zelí.

Existuje více odrůd růžičkové kapusty. Rozdíl je především v době výsevu a ve výšce rostlin. Plody růžičkové kapusty jsou nejlahodnější, pokud dorostou do průměru 3 cm. Stonek některých odrůd dosahuje výšky až 1 metru. Běžně se pěstují nižší odrůdy. Zeleninu si lze vypěstovat i v květináči. Pro tento způsob pěstování se doporučují odrůdy s výškou do půl metru. Běžná odrůda produkuje na jedné rostlině 30-40 kapustiček.

Klima a půda - SetíMulčováníRůstNemoci a škůdci

Ideální klima a půda

Rostlině se nejlépe daří na venkovních záhonech. Ty mohou být částečně ve stínu. Rostliny by se neměly pěstovat na záhonech, kde je intenzivní sluneční svit a dlouhé polední slunce. V takovém případě je vhodné zastínění.

Růžičková kapusta potřebuje v půdě dostatek dusíku a draslíku. Půda musí být dobře nakypřená. Pokud se hnojí hnojem nebo kompostem, musí být dostatečně vyzrálý. Nakypřená a lehká půda musí dobře propouštět vodu.

Setí semen

Semena lze použít k přímému výsevu na záhony v měsících od dubna do srpna. Cyklus rostliny je za dodržení pěstebních podmínek od setí po sklizeň 4 měsíce. Rostliny by od sebe měly být vzdálené 40-50 cm v řádcích 60-70 cm od sebe.

Při výběru semen je dobré zkontrolovat doporučenou dobu výsevu a výšku rostlin. Vysoké rostliny mají vyšší výnosy. Pokud se na záhon vysazují předpěstované sazenice, je nutné se starat v prvních dnech o zavlažování, než zapustí kořeny.

Mulčování

Pro snadnější pěstování lze prostor mezi řádky přikrýt mulčovací kůrou, slámou nebo posekanou trávou. Odpadá tak nekonečný boj s plevelem a použití chemie. Přikrytá půda si drží vlhkost, odpadá tak časté zalévání záhonů v suchém období.

Růst plodů zeleniny

Když rostlina začne dělat na stonku plody, stonek může být nestabilní. Jako první věc se doporučuje přihrnutí hlíny ke stonku. Pokud to nestačí, lze k rostlině dát oporu. Pokud upřednostňujete větší kapustičky, stačí odstranit vrchol rostliny, aby více rostly samotné kapustičky.

Nemoci a škůdci

Rostliny mohou ve vlhkých letech trpět houbovými chorobami. Jako prevence nebo první pomoc se aplikuje roztok na bázi mědi. V ekologickém zemědělství se doporučuje postřik odvarem z přesličky.

Jako všechny brukvovité rostliny, i růžičková kapusta je oblíbeným lákadlem pro mšice, hlemýždě a další škůdce. Rostliny se ošetřují preventivně nebo při prvních příznacích chemickým postřikem. V ekologickém zemědělství lze rostliny ochránit důkladným přikrytím bílou netkanou textilií.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články