Úvod  ›   ›   › 

Jak pěstovat melouny? Kompletní průvodce

Melouny patří k chutnému, ale poměrně náročnému ovoci na pěstování. Melouny mohou vyrůst i na české zahradě, hlavně při teplých létech, jaké byly v posledních rocích. Zjistěte, jak si toto zdravé ovoce vypěstujete i vy.

Melouny mají svůj původ z Afriky, proto je klíčem k jejich úspěšnému pěstování hlavně vysoká teplota (aspoň 27 °C). Protože také až z 90 % obsahují hlavně vodu, potřebují vydatnou zálivku po celou dobu růstu. Neméně důležitá je i správné hnojení.

Kde můžete melouny pěstovat?

Melounům se v tuzemsku daří hlavně na jižní Moravě, kde jsou vinařské oblasti. Vzhledem k několika posledním horkým létům bylo možné vypěstovat melouny na zahradě nebo na poli i v ostatních níže položených místech. V chladnějších částech republiky a na horách se vám podaří melouny vypěstovat jen v pařeništích nebo ve sklenících.

S úpravou půdy před sadbou začněte už na podzim

Kvůli výše zmíněným nárokům je důležitý i výběr stanoviště a dobrá příprava půdy. Melouny pěstujtena slunném stanovišti, které by mělo být ideálně směrované na jih. Vyhněte se záhonům, ze kterého jste právě sklidili tykvovité rostliny nebo třeba hrách napadený nějakou chorobou. Nebudete pak muset bojovat s výskytem starých chorob a škůdců na melounech.

Půda ba by měla být výhřevná. Spolu s další částí zahrady nebo pole do této půdy zaorejte ideálně hnůj, můžete přidat i kompot. Melounům podobně jako dýním vyhovuje také pěstování přímo na kompostu. Co nejdřív na jaře (podle počasí) pak půdu opět zorejte.

Nejlépe se melouny pěstují na černé netkané textilii, která zadržuje vláhu, zabraňuje růstu plevele, přitahuje sluneční záření a v noci uvolňuje naakumulované teplo.

Sazenice si můžete předpěstovat

Melouny se dají dobře předpěstovat a jejich vysazování přímo ze sazenic tak není vhodné. Na konci března nebo na začátku dubna si nachystejte prostor v místnosti, kde je stálá teplota kolem 20 – 22 °C. V květináčích nebo sadbovačích menších rozměrů můžete předpěstovat rostlinky ze dvou až tří semen. Semena sázejte do zeminy v hloubce asi jednoho centimetru. Pravidelně je zalévejte tak, aby byla zemina pořád vlhká.

Začátkem května začněte s otužováním rostlinek. Ven je nesázejte dřív, než ustanou noční mrazy, nejdřív ale v půlce května.

Výsadba do dobře prohnojené hlíny

Melounům vyhovuje půda bohatá na živiny, proto ji ještě před vysazením dobře pohnojte. Vykopejte jámu a dno zasypejte hnojem nebo kompostem. Umístěte dvě až tři sazenice a zasypte hlínou tak, aby pod zemí byla celá rostlina až po tu část, ze které rosotu listy.

Každé osazené hnízdo okopejte dokola tak, abyste vytvořili násep. Ten pomůže se zadržováním vody přímo u rostliny. Okolí rostlin je vhodné zakrýt černou netkanou textilií.

Údržba okolí i samotných melounů v průběhu vegetace

  • Plevel: Pokud položíte v okolí rostlinek netkanou textilii, ušetříte si spoustu práce. V opačném případě je potřeba je pravidelně plet a prokypřit okolní půdu.

  • Opylování: venkovní melouny opyluje sám hmyz, v uzavřeném skleníku je nutné přenést pyl pomocí štětce (z tyčinek na bliznu).

  • Hnojení: přihnojování zakořeněných rostlin zvýší výnosy. Při zalévání tak můžete do vody přimíchat hnojivo na rajčata (ideálně jednou za týden).

  • Zalévání: na největší zálivku se nachystejte v období, kdy jdou rostliny do květu a začnou plodit. Půda nesmí být suchá a namísto denního zalévání melounům vyhovuje, když je pořádně zalijete asi dvakrát týdně v závislosti na počasí (k jednomu hnízdu asi 30 litrů vody).

Sklizeň

Melouny dozrávají na konci léta, kdy je ideální období pro jejich sklizení. Odstřihněte je i s kusem stopky. Pokud je ihned nesníte, vydrží vám až deset dní na vlhkém a studeném místě.

Vodní melouny můžete pěstovat i ve velkém květináči

Pokud nemáte zahradu a přesto si chcete vypěstovat vodní meloun, zvládnete to i ve velké nádobě (s objemem aspoň 100 litrů). Musíte ale počítat s tím, že rostlina po prvním plození vyčerpá většinu živin z půdy a další plody už nevyrostou, nebo budou velmi malé. Nejvhodnější jsou květináče se samozavlažovacím systémem. Pro tento typ pěstování jsou pak lepší speciální odrůdy, jako je meloun Pepino. Jde o cukrové melouny připomínající svou chutí hrušky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.5/5 (10 hlasů)


Související články