Úvod  ›   ›   › 

Pěstování fazolí

Fazol obecný (Phaseolus vulgaris) patří do čeledi bobovité (Fabaceae), stejně jako třeba hrách, čočka nebo jetel. Z tropických oblastí Ameriky se rozšířil po celém světě. Pěstuje se za účelem konzumace, ale může plnit i funkci okrasnou.

Zvolte keříkovou nebo ovíjivou formu

Pro pěstování fazolí si zvolte keříkovou nebo ovíjivou formu. Zatímco keříková forma je do značné míry samonosná, ovíjivé fazole potřebují pro svůj růst nutně oporu, kolem které se mohou ovíjet.

Fazole jsou nenáročné na prostor  

Fazole se pěstují na poli i na zahradách. Pěstování fazolí se však nemusejí vzdávat ani obyvatelé bytů. I v květníku na balkoně nebo za oknem se dá vypěstovat slušná úroda. Zejména ovíjivá forma fazole je prostorově velmi úsporná, plazit a přichytit se dokáže prakticky všude.

Luštěniny různých druhů Autor: Nunez

Fazole vyžadují slunné stanoviště

Teplomilná fazole roste dobře na slunném stanovišti. Snáší však i částečné zastínění. Při jižní orientaci stanoviště bez přistínění hrozí v letních měsících spálení rostlin od slunce.

Lehčí půda je výhodou

Fazole, stejně jako ostatní rostliny z čeledi bobovitých, patří mezi rostliny půdu zlepšující. Bobovité rostliny žijí v kořenové symbioze s bakteriemi, které zlepšují hospodaření s dusíkem. Díky tomuto soužití nevyžadují fazole dodávání přílišného množství živin, a ještě půdu obohacují. Dávají přednost půdě lehčí a prokypřené, ale nevadí jim ani středně těžká. Problémem pro fazole je pouze půda přemokřená a jílovitá.

Osevní postup chrání před chorobami

Při plánování výsadby je důležité nedávat fazole na stejné místo jako předchozí roky. Při výsadbě na stále stejné místo se v půdě uchovávají choroby, které další sezonu výrazně zvyšují riziko napadení rostlin. Tato zásada platí obecně, nejen pro fazole.

Termín a způsob výsadby záleží na druhu fazolí

Fazole se sází přímo do půdy, bez nutnosti předchozího nakličování. Výsadba by se měla provádět v době, kdy je půda již prohřátá. Optimální teplota půdy pro výsadbu je přibližně 12°C. Vzdálenost jednotlivých semen při výsadbě je doporučena pro konkrétní typ fazole a pěstitel by ji měl najít v návodu na obalu zakoupeného osiva.

Choroby a škůdci mohou zničit úrodu

Fazole jsou často napadány antraknózou, která způsobuje hnědé skvrny na mladých luscích. Fazole obecně jsou náchylné na plísně, které se šíří zejména v hustých porostech nebo na zaplevelených stanovištích, kde se drží vlhko a stín. Z dalších chorob se u fazolí vyskytuje rez fazolová nebo hnědá skvrnitost listů. Ze škůdců je významná květilka všežravá a zrnokaz fazolový.

Nejlepší ochranou je prevence

Proti chorobám lze udělat mnoho preventivních zásahů, které jejich výskytu zamezí nebo aspoň omezí škody:

  • Slunné stanoviště
  • Používání zdravého osiva
  • Dodržování osevních postupů
  • Likvidace plevele
  • Optimální hustota výsadby
  • Likvidace zbytků napadených rostlin na konci sezony

V případě silného napadení někdy není jiné cesty než aplikace chemického postřiku. Zejména u malopěstování na zahrádkách by však chemie měla být tou poslední volbou a dodržování návodu a ochranných lhůt samozřejmostí ve vlastním zájmu pěstitele.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (1 hlas)


Související články