Orchideje

Orchideje patří ke krásně kvetoucím a vonícím okrasným rostlinám. Právě to z nich dělá velmi žádoucí květiny, které mnoho zahrádkářů chce pěstovat ve svém skleníku nebo pokoji. Mezi téměř dvaceti tisíci druhy orchidejí najdeme i mnohé, které odolávají mrazu a je možné je pěstovat venku. Ze zmíněného plyne, že před pěstováním těchto rostlin musíme vzít v potaz podmínky, které jsme schopni danému druhu zajistit. Pojďme si tyto podmínky přiblížit.   

Základní informace o pěstování orchidejí

 • Základní rozdělení: terestrické - rostou na zemi, epifytické - rostou na větvích stromů, někdy skalách
 • Výběr rostlin: nezkušeným pěstitelům doporučujeme specialisty, kteří poradí.
  • Nejlevnější jsou nekvetoucí semenáčky. Jejich nevýhodou je dlouhá doba do prvního vykvetení.
 • Substrát: velmi důležitá je propustnost - vhodné je namíchat v určitých poměrech drcenou borku, hrubý písek, rašelinu a dřevěné uhlí.
  • Přesné poměry se liší pro terestrické a epifytické orchideje. Namíchané je můžeme koupit v zahrádkářstvích.
 • Přesazování: vždy v době, když rostlina přeroste květináč. Velikost nového volíme tak, aby v něm rostlina rostla 1-2 roky ne déle. 
  • Důležité je urovnání substrátu a jeho prolití vodou.
 • Opěra: málo orchidejí nepotřebuje opěru. Většinu vážeme k tyčkám, tak aby nepadaly.  
 • Teplota: každý druh má jiné teplotní nároky
  • Chladný skleník - teplota v noci do 10°C - např. druhy Brassia, Dendrobium nebo Oncidium
  • Středně teplý skleník - teplota v noci mezi 13-15°C - umožňuje pěstovat většinu druhů orchidejí
  • Teplý skleník - teplota přes noc minimálně 18°C - ideální podmínky pro teplomilné orchideje tropů a subtropů
 • Zalévání: ráno, v létě i každý den, přes zimu jen jednou za 2-3 týdny

Jak pečovat o orchideje?

Jejich krása je omamně vznešená a vaše obydlí rády oslní bohatými květy. I když jsou orchideje původem tropické rostliny, svůj líbezný půvab rozdávají i v našich končinách a dobře se jim daří zdobit parapet našich oken i interiér. Ač původem z velké dálky, na pěstování nejsou nijak náročné a mnohdy se jim bez velké pozornosti daří lépe, než běžným pokojovým rostlinám.

Jak rozmnožit orchidej?

Orchideje se řadí do čeledi vstavačovitých a existují v bezpočtu barevných variant, proto jsou velmi častou okrasou našich domácností. Patrně mezi nejoblíbenější patří ty z rodu Phalaenopsis díky tomu, že se hodí i pro začátečníky a nemají tak vysoké nároky na pěstování.

Jak pěstovat orchidej dendrobium?

Křehká krása, která rozněžní nejedno srdce a každý domov zútulní, to jsou cizokrajné orchideje, které se zabydlují v našich domovech a získávají si naši pozornost díky snadné péči, cenové dostupnosti a především tajemné kráse. Dendrobium patří mezi orchideje, které jsou oblíbené především pro své jemné a drobné kvítky a běžně se u nás setkáváme nejčastěji se dvěma druhy, o kterých si dnes prozradíme, jak na jejich úspěšné pěstování.

Jak se starat o orchideje?

Jako každý organismus na naší planetě, i jemná a elegantní orchidej s nádechem luxusu potřebuje pro svůj šťastný život správnou péči. Za ni se pak ráda odvděčí plným květem, nádhernými zelenými listy a kouzelnou atmosférou, kterou vnese svou přítomností do našeho bydlení. Cesta za exotickou krásou tedy začíná...

Jak pečovat o pokojové orchideje? - Návod

Orchideje jsou bez nadsázky opravdové královny květin. Oblíbené jsou zejména pro svoje nádherné květy v mnoha barvách. Těmi se vám ale odmění jen tehdy, když o ně budete patřičně pečovat. Jak na to?

Orchideje jak zalévat a ošetřovat?

Rostlinky jsou živé organismy a i ty potřebují vláhu, vodu – jako my lidé. Pravdou je, že jsou to kytičky z tropů, ale nic se nesmí přehánět. Nesmíte je přelít a tím pádem utopit.