Menu

Česnek

Jak uchovat oloupaný česnek?

Česnek je pro svou léčivou sílu nazýván přírodním antibiotikem. Je to všelék a můžeme ho využít nejen v kuchyni, ale i jako prevenci proti chorobám. Neoloupaný česnek bychom měli skladovat v suchu, tmě a při teplotě do 15°C. Skladujete- li česnek v lednici, děláte chybu. Česnek zezelená a zplesniví a palice se rychleji scvrknou.

Jak správně pěstovat česnek?

Česnek je bezesporu nedílnou součástí kuchyně každé správné hospodyňky. Typická česká jídla se bez jeho chuti prostě neobejdou. Bramborák by byl bez česneku pouhou plackou bez chuti a topinka by také nebyla tou chutnou a křupavou lahůdkou, kterou si často dáváme k večeři. Není však česnek jako česnek a palička zakoupená v supermarketu mnohdy postrádá to, co správný česnek má mít. A tím je chuť a síla. Samozřejmě ideálním řešením je vypěstovat si vlastní úrodu na zahrádce, ale ne vždy je naše snaha zdařilá. Pěstování česnek není složité, ale musíme vědět, jaké má tato rostlina nároky.

Jak uskladnit česnek?

Věděli jste, že první, zdokumentovanou léčivou rostlinou, kterou na světě používali, a stále používá je česnek? Starověké lékařské texty o česneku byly nalezeny jak v egyptských pyramidách, tak ve starověkých řeckých chrámech, dálné Číně, Indie.

Jak uchovat česnek?

Česnek patří neodmyslitelně nejen k české kuchyni, ale také k lidovému léčitelství. Nejlepší je čerstvý, ale jeho sezóna je u nás jen na jaře a na podzim. Jak ho tedy uchovat, aby nám vydržel kvalitní až do další sklizně? Ať už si česnek pěstujete sami, nebo ho nakupujete u svého farmáře či na trhu, měli byste si pamatovat pár věcí.

Jak sadit česnek?

Pomalu nastává nejlepší období pro zasazení česneku. Podzimní druhy česneku je nejvhodnější zasadit těsně před tím, než půda zamrzne, proto se vyplatí pravidelně sledovat teplotu a vyčkávat na poslední moment, aby sazba byla úspěšná. Vzhledem k posledním rokům, kdy zima bývá mírnější nebo přichází déle, se může stát, že česnek zasadíte až v prosinci. To ale vůbec nevadí, nejdůležitější je zasadit ho správně. 

Kdy a jak sázet česnek?

Pravý český česnek dokáže divy nejen v kuchyni, ale pomáhá také při nachlazení. Abychom sklidili opravdu kvalitní paličky, je potřeba vědět, jaké podmínky jsou k jeho pěstování ideální.

Jak nejlépe uskladnit česnek?

Česnek je králem ve světě vaření. Pro svoji výraznou chuť má jak svoje milovníky, tak i odpůrce. Kromě nenahraditelného místa v kuchyni, má česnek ne jednu léčivou vlastnost. Pomáhá při nachlazení, problémech s dýchacími cestami, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, léčí křečové žíly a tak podobně. Jak ale tento malý zázrak z říše rostlin uskladnit tak, aby nepřišel ani stroužek na zmar?

Kdy a jak sadit česnek?

Většina z nás už si jistě všimla čínského česneku, který firmy na náš trh dováží z východu. Je levný, na druhou stranu bez výraznější chuti a chybí mu všechno, na co jsme u česneku zvyklí my, Evropané. Do čínské kuchyně se bude hodit, ale těžko dodá na chuti bramboráku nebo pomazánce. Na to je naprosto nejlepší domácí, vámi vypěstovaný česnek. Ale protože ne každý z nás je rozený zahrádkář, měli bychom si projít alespoň základy jeho pěstování. Předně, kdy a jak ho zasadit.

Co může obsahovat zelenina?

Zeleninu zařazujeme do našeho jídelníčku většinou proto, že je nízkokalorická a hodí se tak pro všechny typy i dietního stravování. Je ale velmi důležitá také proto, že obsahuje řadu vitamínů, minerálních látek, enzymů a bílkovin, které naše tělo potřebuje k tomu, aby mohlo řádně fungovat.

Asi nejlepší způsob, jak nepřijít o cenné složky v zelenině obsažené, je konzumace v syrovém stavu - tak dostaneme do našeho těla maximum živin, které daná rostlina obsahuje. Ale i zde jsou vyjímky potvrzující toto dané pravidlo.