Úvod  ›   ›   › 

Jak pěstovat petržel?

Petržel, nebo li Petroselinum crispum, patří mezi významnou dvouletou bylinu, kterou používali dávno naší předkové. Ať už jako koření, nebo léčivý přípravek. Petržel je významná bylina, která v sobě uchovává cenné vitamíny C, A, B ale i stopové prvky železo, vápník, éterické oleje. V kosmetickém průmyslu se petržel používá na akné, čistí krev, je močopudná, a vyhlazuje pleť. Chcete-li si vypěstovat petržel, musíte dodržet pár základních rad. Mezi něž patří: kvalitní semínka, prostředí, hnojení, stříhání. Pojďme se blíže podívat na jednotlivé rady.

Kvalitní semínka

Mezi nejčastěji kupované semínka petržele jsou kadeřavé odrůdy Smaragd, nebo Mooskrause. Kadeřavé odrůdě se taktéž říká kudrnka. Je to tím, že má tvar, připomínající kudrlinky. Kvalitní semínka bychom měli kupovat v kvalitním obchodě se změřením na zahradnictví. I když nám některé obchodní řetězce slibují, že se jedná o kvalitní semena, často se stává, že semínka nevyrostou, nebo úroda je malá.

Prostředí

Petržel můžeme pěstovat v truhlíku na balkoně, v květináči za oknem, ve skleníku, nebo volně na zahradě. Každý z uvedených typů pěstování musí dodržovat pár základních pravidel. Prvním a nejdůležitějším pravidlem je stabilní prostředí. Petržel je náchylná na časté klimatické změny. Nemá rádo ostré slunce, silný vítr, ale i málo sluníčka.  Půda by měl být kyprá s dostatkem hnojiva. Použijete li rostlinný substrát, poměr substrátu a rašeliny je 1:1.

Petržel

Hnojení

Každá rostlina a petržel není výjimkou, potřebuje pravidelné, kvalitní hnojení. Rozhodnete li se pro pěstování doma, doporučuji hnojivo na bázi tyčinek. Pro začátek sázení vám postačí jedna tyčinka. Pěstování na zahradě, nebo ve skleníku je o něco složitější. Je to způsobeno typem půdy a podmínkami. Nejlepším, kvalitním hnojivem patří koňský, kravský hnůj, ale i domácí kompost.

Stříhání

Mnozí zahrádkáři podceňují pravidelné stříhání. Nechají bylinu růst jen tak, a pak se diví, že kvalita petržele je nízká, jindy roste do výšky a přitom stačí, čas od času, ostříhat petržel. Postačí vám k tomu zahradnické nůžky a stříhání se prování u výhonků.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (4 hlasy)


Související články