Úvod  ›   › 

Jak se pěstuje strelície?

Květina od daleka nápadná s provokujícími oranžovými květy láká k pěstování nejednoho milovníka zajímavých pokojových rostlin. Květ připomínající hlavu papouška s dlouhým zeleným zobákem se jednoduše stane dominantním prvkem vašeho pokoje či vaší terasy.

Nejčastěji pěstovanou odrůdou u nás se stala Strelície královská (Strelitzia reginae), jejíž domovskou krajinou je Jižní Afrika, kde jako keř dorůstá do výška až dvou metrů. Květenství pak může nabýt až 15centimetrových rozměrů. Na pevném a silném stonku nacházíme každé květenství (únor až srpen) dva až tři květy s výraznými korunními plátky. Zajímavostí může být způsob opylování, kterého se neúčastní včely, ale opeřenci.

Květ strelície v pozadí nebe

Květ strelície Autor: Schueler-Design

Zemina je základ

Strelícii zasadíme do kvalitní zeminy bohaté na živiny, neutrální, humózní a písčitohlinité. Ideální by mohla být směs rašeliny, domácího kompostu ze zahrádky a písku, přičemž první dvě suroviny mohou být ve stejné poměru, písku stačí o dost méně. Květináč zvolíme spíše větší a jednoznačně hlubší, strelície má tendenci se časem začít roztahovat, tvořit velké baly a růst do větší hloubky, než většina jiných pokojových rostlin.

Kam nemůže světlo, neroste květina

Exotické rostliny už z podstaty věci vyžadují dostatek světla a tepla. Nejinak je tomu u strelície, které prospívá plné světlo, takže ji v létě můžeme klidně umístit na balkon či zahradu, optimální teploty se pohybují kolem 20–25 °C. V zimních měsících je však potřeba ji přenést do chladnějších prostor, například do zimní zahrady či do pokoje orientovaného na východ, vhodná teplota dosahuje 10–15 °C.

Strelície žlutá

Strelicia jasných barev Autor: dietmaha

V létě voda, v zimě sucho

Přes jarní, letní a podzimní sezónu by měla být zálivka rostliny bohatá. Není však třeba trvalé zamokření substrátu, lepší variantou je udržovat jej mírně vlhký, vláhu si rostlina v případě potřeby díky kožovitým listům lehce stáhne. Vhodná je též vyšší vlhkost vzduchu, v příliš suchém a prašném prostředí osychají rostlině okraje a konce listů. V těchto podmínkách je vhodné pravidelné rosení. Přes zimu není třeba strelícii přelévat, jelikož jsou její kořeny náchylné na uhnívání. Zálivka v zimě stačí jednou za několik dní, až vrchní vrstvy půdy proschnou.

Výživujeme hnojením

V období od března do listopadu je třeba strelícii hnojit každý týden, nejlépe standardním tekutým hnojivem. V zimních měsících je možné hnojení zcela vynechat, či hnojit lehce jednou za měsíc, a to speciálním hnojivem pro pokojové rostliny okrasné listem.

Rozmnožená krása

Všechny druhy a kultivary strelície je možné množit dělením, a to při přesazování či výsevem. Semena je třeba udržovat několik měsíců v dostatečně vlhké půdě, vyklíčí pak zpravidla do půl roku. U starších semínek však může být doba prodloužena až na rok. Květ je v tomto případě nutné uměle opylit. Rostliny namnožené tímto způsobem vykvétají po třech až pěti letech. Dělení dospělých rostlin je oproti vlasnímu výsevu jednoduchý způsob množení, nejlépe se provádí při přesazování rostliny do většího květináče. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.67/5 (3 hlasy)


Související články