Úvod  ›   ›   ›   › 

Pěstování čínského zelí

Výsev čínského zelí se provádí do řádků dvacet centimetrů hlubokých. Každý řádek by měl mít kolem sebe prostor šedesát centimetrů a sazenice zhruba čtyřicet centimetrů. Ihned, co sazenice vzejdou se vzdálenost zmenší zhruba na dvacet pět centimetrů. Sázejte v chladnější a vlhké venkovní půdě. Pokud byste sazenice vysázeli nejprve doma a poté je chtěli přemístit, není záruka, že se venku udrží, protože čínské zelí není tak snadno přizpůsobitelné. Když se značně oteplí, přesuňte sazenice, nebo již vykvetlé hlávky, do stínu.

Výsadba

Nejlepší doba pro výsadbu čínského zelí je na jaře od poloviny března až do začátku května při teplotách od 7 do 24°C. Půda je ještě chladná, což novým sazenicím prospívá. Na sklizeň se pak můžete těšit od července do začátku října. V oblastech, kde je zima mírnější, postačí sázet čínské zelí v pozdním létě nebo až na podzim, protože v těchto podmínkách zelí rychle vykvete. Aby se vašemu čínskému zelí dobře dařilo vysázejte ho v blízkosti jiného zelí, květáku či růžičkové kapusty. Nikdy ho ale nesázejte s rajčaty, paprikou, ibiškovcem nebo bramborami.

Podmínky pro pěstování

Nejvhodnějšími podmínkami pro pěstování čínského zelí je bohatá, vlhká a pevná půda se spoustou dobře rozloženého kompostu. Čím více vlhka tím lépe, proto sazenice neustále zavlažujte. Vyvarujte se přímému slunci při trvání více než 8 hodin denně. Poté, co se začnou tvořit hlávky, je třeba nasadit rostlinné krmivo s kapalnou konzistencí.

Sklizeň a skladování

Čínské zelí je perfektně zralé zhruba za 40 až 90 dní. Jakmile dosáhne velikosti pěkně urostlého jablka, začínáme se sklizní. Hlávky zelí uřezáváme na úrovni půdy. Je třeba však sklizeň dokončit před příchodem mrazivého počasí. Skladování čínského zelí je snadné, postačí jej uchovávat v chladničce zhruba 4 týdny. Může být také blanšírováno a zmrazeno po dobu 3 až 4 měsíců.

Rozpůlené čínské zelí Autor: allybally4b

Hlávky čínského zelí

Typický vzhled čínského zelí - podlouhlá hlávka bílo-žluto-zelená Autor: DEZALB

Shrnutí krok za krokem

  • Výsev do řádků 20 cm hlubokých (60 cm odstup mezi řádky a 40 cm mezi sazenicemi)
  • Chladná, vlhká a dobře živená půda (přírodní a dobře rozložený kompost)
  • Chraňte před přímým sluncem a vysokým teplem
  • Sázejte na jaře (březen, duben, květen)
  • Sklízejte na přelomu léta/podzimu (červenec, srpen, září, říjen)
  • Nikdy nesázejte s rajčaty, paprikou, ibiškovcem či bramborami
  • Po vykvetení hlávek živte zelí kapalným rostlinným krmivem
  • Doba zrání je 40 až 90 dní (1,5 až 3 měsíce)
  • Sklízejte před příchodem mrazivého počasí
  • Skladujte v chladničce asi 4 týdny nebo blanšírujte a zamrazte až na 4 měsíce

Škůdci a nemoci

Čínské zelí může být napadeno blešími brouky, mšicemi, červy a slimáky. Mšice a slimáky můžete odstranit ručně nebo je smést vodou z hadice. Zelní červi mohou být odstranění postřikem.
Kromě škůdců může čínské zelí také čelit žlutému viru, nádoru a černé hnilobě. Pro prevenci doporučujeme vybírat k sázení pouze odrůdy odolné vůči takovýmto chorobám. Dalším způsobem, jak se tomuto vyvarovat je zákaz manipulace se zelím, když je vlhko. Nakonec musíte odstranit a zničit veškeré infikované rostliny.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články