Úvod  ›   ›   › 

Pěstování ředkviček na balkóně

I ředkvičky je možné pěstovat na balkóně podobně jako jiné druhy zeleniny. A věřte, že to není vůbec složité. Postačí k tomu truhlík, kvalitní zemina, semínka a můžeme začít. Nebo se stále zdráháte a bojíte selhání? Pak čtěte dále, protože v našem článku se dovíte vše potřebné o pěstování ředkviček na balkóně. 

  • Ředkvičky jsou nenáročná zelenina, pro kterou platí: "Nasypejte do truhlíku substrát, zasejte semínka a čekejte na úrodu. Tedy za podmínky, že jste mezi semínky nechali dostatečný rozestup a zajistíte jim vláhu a světlo.

Ředkvičky jsou velmi chutná, šťavnatá a křupavá zelenina, kterou je možné pěstovat prakticky kdekoli. Znamená to, že čerstvé plody můžete mít k dispozici po celý rok, tedy za podmínky, že zvolíte správný substrát. Pokud se vám zadaří, pak postačí již jen klid, který ředkvičky potřebují k růstu a správný poměr živin, aby chutnaly opravdu skvěle. Na balkóně se vám nikdy nestane, aby ředkvičky byly bez chutí, tak jak to občas bývá u těch, které jste koupili v supermarketu. 

Semena ředkvičky rané - odrůda Poloneza

Semena ředkviček celoroční kulatá - odrůda Lada

Rašelina

Pěstování ředkviček a jejich brzký výsev je znakem, který nemůže opomenout žádný zahrádkář. I proto bývá tato zelenina ve skleníku vyseta mezi prvními. Pokud však skleník nemáme, pak postačí i truhlík a prostor balkónu. Právě v něm totiž dochází k rychlému ohřevu rašelinného substrátu a ředkvičky tak rychleji klíčí a následně i rostou. 

  • V rašelině v truhlíku budeme mít nové bulvy ředkviček mnohem dříve než v běžném záhoně - první vlnu sklizně je takto možné uspíšit až o dva týdny. To se hodí především v podhorských oblastech, kde je výsadba možná později. 

Volba substrátu

Pro váš truhlík a pěstování ředkviček na balkóně je vhodný substrát s rašelinou, který je lehký a obsahuje minimální podíl jílu a látek, které zadržují vodu. Z naší zkušenosti je ideální volbou zahradnický substrát B s aktivním humusem. Takto naplněný truhlík je na vašem balkóně vhodné časně na jaře chránit před chladnější nocí. Ideální je využít vhodného zakrytí a nastolit tak podmínky jako ve skleníku. 

Nepřetržitá sklizeň

Pokud se rozhodneme pěstovat ředkvičky na balkóně, tak neuděláme chybu. Důležité je však i časování. Truhlíky nebo květináče můžeme připravit a zaplnit substrátem najednou, ale výsev provádíme vždy jednou za dva týdny. Pokud interval dodržíme, pak je možné sklízet chutné bulvičky prakticky každý den kdykoli během roku. 

  • Volíme i různé odrůdy - na počátku to jsou ty, které rostou rychle, později ty celoroční, které plodí pomaleji.

Na začátku jara je možné první ředkvičky sklízet přibližně po třiceti dnech. V létě je tato doba ještě o deset dní delší a na podzim je to nejsložitější, protože je sklizeň závislá na teplotách a světle. Velmi se nám osvědčilo ředkvičky sázet tzv. na široko, tedy semínka vysévat ve vzdálenosti 3-4 centimetry od sebe. Tato vzdálenost zajišťuje rostlinkám dostatek světla a také místo pro tvorbu bulviček pod zemí. 

Na co si dát pozor?

Volba substrátu ovlivní chuť

Chuť ředkviček pěstovaných na balkóně závisí nejen na použité odrůdě, ale i výživě, kterou jim dopřejeme. Přestože je to zvláštní, tak právě výše zmíněná volba substrátu může mít rozhodující vliv na to, zda nám ředkvičky budou chutnat či nikoli. Ředkvičky rostou velmi rychle a je tedy velmi důležité to, jaké živiny a kolik jich dostanou.

  • Favorit - substrát s vermikompostem - významně ovlivňuje chuť ředkviček. Tento substrát je obohacen o potřebné živiny, je hutnějšího charakteru a vydrží přibližně pro trojici výsevů po sobě. Poté je třeba jej obohatit o živiny, které dodáme díky hnojivu. 

Bez stresu to půjde lépe

Ředkvičky nesnášejí stres, proto bychom je neměli vystavovat mnoha změnám teplot nebo vlhkosti. Dá se dokonce napsat, že více rostlinkám uškodí proschnutí substrátu než např. drobný noční mrazík. 

  • Málo vody znamená uschnutí ředkvičky a změnu její chuti na štiplavou a nepříjemnou

Stres, který ředkvička zažila díky tomu, že ji chyběla voda, je neuvěřitelný a jde mu zabránit např. pomocí samozavlažovacích nádob nebo také barvou nádob. U těch platí, že čím světlejší jsou, tím méně je slunce ohřívá a nedochází k nežádoucímu vysychání substrátu. 

Stín není řešení

Umístíme-li ředkvičky do stínu, tak nezískáme potřebný efekt. Chybějící světlo totiž změní taktiku rostlinky na přežití. Ta začne vytvářet větší listovou růžici a bude mít tendenci kvést, což zapříčiní velmi pomalý vývoj podzemních bulviček. Dokonce může dojít k tomu, že místo bulviček je vytvořen tuhý dlouhý kořen, který je nepoživatelný. 

Červené ředkvičky jsou výbornou zeleninou Autor: JillWellington

Doporučujeme substrát osvěžit

Ředkvičky rostou velmi rychle, proto není třeba substrát v truhlíku po první sklizni hned měnit. Stačí, když mu věnujeme trochu času a můžeme jej použít znovu a plné síle. I proto substrát obohatíme o rašelinu, která je organickým materiálem, který obsahuje velké množství živin a daří se v ní i mikroorganismům a houbám. Ty vytvářejí zdravé prostředí pro vývoj a růst kořenové soustavy. 

  • Výhodou rašeliny je i nízká objemová hmotnost - tedy nedojde k přetížení balkónu a květináč unesete a přemístíte bez pomoci druhého.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články