Menu

Brambory

Jaké jsou druhy brambor?

Zemědělská plodina nesoucí název „brambor obecný“ si našla své místo skoro v každé domácnosti. Je velice oblíbenou přílohou, ať už ve vařené, smažené nebo pečené podobě. Pro Evropu byly brambory po dlouhý čas neznámé. Až s příchodem objevu Ameriky se začaly dovážet za oceán a plnit svůj účel v době hladomorů.

Jak uvařit brambory? - parní hrnec

Kdysi tuto sytou zeleninu jedli pouze králové, vrchnost, panstvo, či bohatí obchodníci, kupci. Ale víte, komu vděčíme za to, že se brambory staly nedílnou součástí každé domácnosti? Byl to syn Marie Terezie, Josef II. Své poddané přesvědčili o tom, jak důležité je pěstovat brambory, jaké pokrmy lze s nimi připravit a hlavně, že se jedná o potravinu, která je zasytí. V dnešní době existuje více jak 1258 odrůd. U nás je to zhruba 160 odrůd, a lze s nimi připravit nespočet vynikajících pokrmů od polévek, těstovin, salátů, ale i brambůrků, či placiček. Brambory kromě toho, že mají dobrou chuť, obsahují i cenné vitamíny a živiny.

Jak dlouho vařit brambory?

Dnes již dávno nežijeme ve středověku a časy, kdy po objevení Ameriky platily do Evropy přivezené brambory za vyhlášenou laskominu, jež byla servírována urozencům na panovnických dvorech, jsou dávnou minulostí. Brambory jsou dnes možná nejběžnější přílohou k celé řadě jídel a na našem talíři se s nimi setkáváme takřka denně. Přesto nepanuje v mnoha věcech shoda. Jak dlouho je například ideální vařit brambory, aby byly co nejchutnější?

Jak na mandelinku bramborovou?

V padesátých letech byla takřka mediální hvězdou. Americký brouk, kterého sem Američani vysadili, aby zničil socialistické hospodářství! Dnes již se mandelinka bramborová takové popularitě netěší, to však nic nemění na tom, že dokáže přidělat vrásky nejednomu zemědělci. Je vůbec možné se jí nějakým způsobem zbavit?

Jak uskladnit brambory?

Není brambora jako brambora. Ten, kdo je odkázaný na nákupy v supermarketech ví, že ani stejný dodavatel nemusí znamenat stejnou chuť a vlastnosti. Pokud vám to nevyhovuje a nemáte právě vlastní zahradu či pole, řešením je nákup na trhu nebo u farmáře. Našli jste si svého prověřeného dodavatele brambor a chcete mít k dispozici pořád stejně kvalitní hlízy s chutí, která vám vyhovuje? Tak si kupte brambory na uskladnění. Ale kde je uskladnit, aby vám vydržely až do jara?

Jak pěstovat brambory?

Domácí brambory, které se nemusí skoro ani loupat a chutnají o mnoho lépe, než ty ze supermarketu – ty vám může zahrádka dát, když se budete držet těchto tipů, jak si je vypěstovat.

Jak sázet brambory?

Jak si můžeme všimnout, v poslední době se velmi často probírá kvalita a původ potravin, prodávaných v supermarketech. Mezi ně patří především ovoce a zelenina. Možností, jak se vyhnout pochybnostem, a také jak ušetřit, je pěstovat si doma na poli nebo na zahradě vlastní. A jednou z potravin, které mají v domácnosti největší spotřebu, jsou právě brambory.

Tradiční pěstování brambor na zahradě

Zařazujeme ji do čeledi lilkovitých spolu s lilky a rajčaty, a pěstujeme jako jednoletou plodinu. V žebříčku zemědělských plodin je řazena hned za rýží, pšenicí a kukuřicí pro svůj význam a oblibu. Díky nenáročnému pěstování je nejvýznamnější kulturní rostlinou u nás a na našem talíři se v rozmanitých podobách objevuje téměř nejčastěji. Ano, řeč je o bramboře, v používanějším množném čísle o bramborách.