Úvod  ›   ›   › 

Křen (popis + pěstování)

Křen je velmi oblíben a patří mezi kořenovou zeleninu. Pěstujeme ho pro jeho velmi ostrou a palčivou chuť. Vhodný je jako příloha k masitým jídlům nebo z něj vaříme omáčky. Je velice účinný jako léčivý prostředek u špatně se hojících a zanícených ran. Používáme ho také při léčbě chřipky, dýchacích obtížích a zápalu plic, ale také proti rakovině. Křen je vytrvalá rostlina s mohutným kůlovým kořenem.

Jak pěstovat křen?

Pěstování křenu má u nás dlouhou tradici. Nejvhodnější půda je písčitohlinitá, lehčí. Na podzim je nutné záhon vyhnojit velice kvalitním kompostem. V dubnu povrch urovnáme a založíme 30 cm hlubokou brázdu. Do brázdy sázíme kořenové řízky o délce cca 8 cm, alespoň 30 cm od sebe. Potom zahrneme a stlačíme. Pokud křen začne kvést, květy odřezáváme, aby se rostliny nevysilovaly. Kořeny sklízíme druhým až třetím rokem na podzim nebo na jaře a ukládáme do bedniček s pískem do chladného sklepa, aby nevysychaly. Musíme dbát na to, aby křenová zahrádka měla každý podzim kvalitní čerstvý kompost, abychom mohli sklízet každý další rok. Při jejich dobývání dejte pozor, aby nedošlo k poškození matečných řízků.

Listy křenu

Křen selský (Autor 79818573@N04 CC)

Ještě existuje tzv. rychlý způsob pěstování křenu. Záhon připravíme stejně jako v předchozím případě. Řízky ale před výsadbou důkladně otřeme hadříkem, čímž zabráníme tvoření vedlejších kořenů. Neotíráme pouze vrchní část o délce 2,5 cm. Sázíme tentokrát zešikma, aby spodní konec sazenice byl asi 15 cm pod povrchem půdy. Záhon udržujeme bez plevele a na podzim už sklízíme křen. Sklízí se rostlina kompletní, proto na rozdíl od předchozího způsobu, musíme založit výsadbu novou.

Ideální podmínky pro pěstování křenu jsou v teplejších oblastech na suchých stráních a ve světlých křovinách od nížin po pahorkatiny. V Čechách jsou nejvhodnější podmínky pro jeho pěstování na Mělnicku.

Pokud chceme křen konzervovat, potřebujeme na 40 dkg křenu čtyři lžičky cukru, jednu lžičku soli, 3,5 dcl vody, 1 dcl oleje a octa.

Wasabi

Wasabi, neboli japonský křen, je odlišný od námi známého křenu svou barvou. Je totiž zelený. Využití nalezl přirozeně v japonské kuchyni při přípravě sushi a nudlí. Tento druh křenu by se měl zpracovávat vždy čerstvý, jinak ztrácí svou sílu. K nám na trh se dostává v podobě pasty, prášku nebo oddenku. Silné aroma wasabi bylo využíváno jako požární alarm pro sluchově postižené. Pokud seplo čidlo, vypustilo do prostředí oblak wasabi prášku a tím sluchově postižené osoby vzbudil. Prášek totiž velice silně drážní sliznici. Tento druh křenu bychom našli u břehů japonských řek.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články