Menu

Švestky

Jak provést udržovací řez švestek?

Udržovací řez švestky se provádí každoročně. Slouží ke zmlazení stromu. U stromů tím zajistíme jejich vitalitu a tvorbu plodů v dobře přístupných místech. Tento řez se provádí v době rašení a nakvétání. Hlavní věcí, kterou chceme udržovacím řezem dospět, je vypěstování silných kosterních větví. Plodné větve a terminál by neměl přesáhnout délku 30 cm.

Kdy a jak stříhat švestku?

Mezi zahrádkáři patří řez švestek k těm komplikovanějším úkonům. Slivoň, jak se strom správně jmenuje, má totiž velmi křehké dřevo, navíc na nich najdete dvouleté i tříleté větve, na nichž také bývají nejlepší plody. Všechny tyto faktory správný řez ovlivňují. Jak si s ním úspěšně poradit?

Roubování švestek jak na to?

Jestliže se věnujete pěstování ovocných stromů, je vaším cílem vypěstovat ideální odrůdu. Jednou z možností, jak toho dosáhnout, je roubování. Jedná se o metodu, která ovocnářům nabízí široké možnosti, jak získat skutečně skvostné odrůdy, aniž by nakupovali již hotové stromky. Pokud nevíte jak na to, vaším průvodcem se může stát odborná literatura nebo se můžete poradit se zkušeným pěstitelem, který vám v začátcích jistě rád pomůže. Mezi tradiční a velice oblíbené ovocné stromy patří švestka, kterou v našich podmínkách najdeme prakticky na každé zahradě.

Jak se suší švestky?

Dokud neexistovaly lednice, mrazáky nebo konzervanty, jedinou možností, jak udržet potraviny v jedlém stavu, bylo usušit je. Nejen že se nezkazily, byla to taky pořádná dobrota! Proto tento způsob zpracování přetrval až do dnešní doby a stále se těší velké oblibě! Jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce, které sušíme, jsou právě švestky. Dnešní doba plná elektroniky a techniky umožňuje mnohem víc možností a způsobů jak je usušit než doby minulé. Pojďme se mrknout jaké.

Jak uvařit švestková povidla?

Švestková povidla jsou opravdová laskomina, přímo ze světa pohádek. Pokud si tedy budete chtít pochutnat na pravém pohádkovém povidlovém koláči, nebo se vydat s uzlíčkem buchet do světa, určitě bude nejlepší použít povidla domácí. Jak na ně nejlépe vyzrát, se dozvíte v následujících receptech.

Jak sušit švestky v sušičce?

Když se na podzim sklidí švestky, vyvstane otázka, jak je zpracovat, aby se nezkazily. Sušení je nasnadě, ale pokoušet se o něj v troubě není zcela ideální – švestky mají tendenci karamelizovat, protože k nim nemá dostatečný přístup proudící vzduch; je to ulepená, nepříjemná práce. Sušička se k ovoci chová šetrněji.