Úvod  › 

Jak vypěstovat velké dýně?

Dýně nejsou na pěstování náročné, pokud mají tři základní podmínky: hodně slunce, vody a výživy. Pokud ale chcete vypěstovat opravdu obří dýni na výstavu nebo vyřezávání, musíte jí věnovat opravdu důkladnou péči. V následujícím postupu se dozvíte, jak si i vy můžete vypěstovat velké a chutné dýně.

S přípravou stanoviště pro dýně začněte už na podzim

Při pěstování dýní je důležité, aby v následujícím roce nerostly na stejném místě. Vyhnete se tak riziku, že se na nové dýně přenesou různé choroby a škůdci. Půdu, kam chcete dýně sázet, je vhodné na podzim zorat spolu s přidáním kompostu nebo hnoje. Místo byste měli vybírat tak, aby tam bylo maximum slunečního záření.

V období brzkého jara (hned, jak pominou mrazy) do půdy zaorejte další dávku hnojiva. Půdu byste měli zrýt nebo zorat do hloubky aspoň 30 centimetrů. Pokryjte hlínu 5 – 8 centimetry organického hnojiva a přidejte víceúčelové hnojivo z obchodu. Větší dávku hnojiva můžete zakopat měsíc před výsadbou také přímo na místo, kam budete rostlinky nebo semínka sázet.

Pro velké dýně si vyberte správné druhy semínek

Chcete-li mít dýně nejen na jídlo, ale také na vydlabávání, výběr druhu je obzvlášť důležitý. Spíš než z hobby marketů a hypermarketů si pro semena zajděte do zahradnictví. Podstatné je také to, aby byla semena v dobrém stavu.

Pro co největší dýně si vybírejte druhy, které samy o sobě dorůstají velkých rozměrů, například:

  • Atlantická obrovská (Atlantic Giant)

  • Goliáš

  • Blue Doll F1

  • Pink Jumbo Banana

  • Jack O´Lantern

  • Gold Medal

Rostlinky je lepší si předpěstovat doma

I když můžete dýně sázet rovnou ze semínek, pro vypěstování co největších dýní není tento postup příliš vhodný.

Lepší možnost je, když si sazenice předpěstujete. Použít můžete malé květináče, ale vystačíte si i s kelímky od jogurtu. V druhé půlce dubna vysejte semena a asi po třech týdnech přesaďte rostlinky do větších květináčů a postupně otužujte.

Sázení dýní

Šlahouny dýní dokáží vyrůst až několik metrů, proto kolem sebe jednotlivé rostliny potřebují hodně prostoru. Podle volby z předchozího bodu sázejte dýně jako:

  • semínka: sejte je na začátku května do přihnojené půdy a dobře je zalijte. Kvůli možným přízemním mrazíkům zakryjte půdu netkanou textilií. Na jedno místo vysejte tři až pět sementak, aby mezi sebou měly asi tři centimetry rozestup. Úplně je zahrabte hlínou. Další skupinu semen vysejte ve vzdálenosti aspoň dva až tři metry daleko. 

  • sazenice: počkejte aspoň na druhou polovinu května, kdy pominou přízemní mrazíky. Pokud by měly přijít i po vysazení, zakryjte rostliny netkanou textilií nebo slámou. Sazenice od sebe sázejte hodně daleko. Minimální prostor jedné sazenice by měl být aspoň dva metry čtvereční. Při sázení rostliny rovnou pohnojte a dobře zalijte.

Sázení dýní rovnou do kompostu

Dýně dobře prospívají i na kompostu. Musíte ale počítat s tím, že se kompost po sklizni dýní hodně vyčerpá a měli byste jej úplně obnovit. V tomto případě vám ale odpadá nutnost plet okolí rostlin.

Čím dřív budou opylené, tím víc času mají na růst

Samozřejmě můžete počkat, dokud se o opylení nepostará hmyz. Ale když pomůžete dýním sami, plody získají víc času pro růst. Osm až deset týdnu po zasazení se začnou objevovat první samičí květy (poznáte je podle malé dýně v základu květu). Brzy ráno sejměte pyl ze samčích květů a přeneste je na samičí květy. Nejlepší je, když tento postup stihnete do 10.července.

Dýně potřebují dostatek živin i vláhy

Dýně je potřeba vydatně zalévat dvakrát týdně. Nechte vodu z hadice vytékat rovnou k rostlině. V horkém počasí zvyšte objem vody. Při pěstování dýní nejsou vhodné rozstřikovače, protože vlhké listy jsou náchylné k chorobám.

Dýně určené k dekoraci pravidelně přihnojujte. V době, než odkvetou, jsou k tomu ideální ve vodě rozpustná hnojiva, která přidáte k zálivce. Ostatním by měla stačit příprava před vysazením.

Plevel byste měli odstraňovat také pravidelně tak, aby dýně měly prostor se dobře rozrůst.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (3 hlasy)


Související články