Martina Pejchalová - články



Zahrada ve správném světle

Dobře promyšlené osvětlení dokáže proměnit vaši zahradu v kouzelné místo i po setmění. Správná světla nejenže zvýrazní krásu rostlin a zahradních prvků, ale také zajistí bezpečný pohyb po zahradě. Možností, jak zahradu osvětlit, je celá řada – od jemného dekorativního nasvícení až po funkční a bezpečnostní osvětlení. Jak tedy vybrat to správné osvělení i pro vaši zahradu?

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jaké rostliny se pnou?

Rostliny, které se pnou, jsou skvělým řešením, pokud chcete ozelenit plot, fasádu domu nebo vytvořit přirozený stín na pergole. Popínavé rostliny díky svému růstu do výšky šetří místo a přitom dokážou oživit zahradu krásnými květy nebo hustými listy. Některé se ovíjejí kolem opory, jiné mají úponky nebo přísavné destičky. Jaké druhy popínavých rostlin si můžete vysadit a jaké mají výhody a nevýhody?

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Vysazování bylinek jako lemy

Bylinky nejsou jen skvělým doplňkem kuchyně, ale také nádherným způsobem, jak olemovat záhony, chodníčky nebo vyplnit volná místa na zahradě. Navíc vůně bylinek odpuzuje škůdce, některé druhy mají léčivé účinky a vytvářejí esteticky příjemné a funkční zelené lemy. Pokud si vyberete správné druhy a dobře je vysadíte, získáte nejen krásnou zahradu, ale i neustálý přísun čerstvých bylinek. 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Pěstování užitkových rostlin v nádobách

Pěstování v nádobách je skvělou volbou pro každého, kdo chce mít po ruce čerstvé plody. Skvělé je, že ani nemusíte mít zahradu, stačí balkon, terasa nebo i jen parapet u okna, který můžete proměnit v malou zahrádku plnou chutných a voňavých rostlin. Správně zvolené nádoby a vhodná péče vám zajistí chutnou úrodu a radost z vlastního pěstování.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Vysazování vodních rostlin

Vodní rostliny mohou být krásným a funkčním doplňkem každé vodní plochy. Pomáhají udržovat kvalitu vodu, poskytují útočiště vodním živočichům a dotvářejí celkovou atmosféru jezírka nebo jiné vodní plochy. Zjistěte, jaké vodní rostliny vybrat, jak je správně vysadit a následně o ně pečovat.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Příprava vlastního kompostu

Kompostování je skvělý způsob, jak zužitkovat organický odpad a získat kvalitní hnojivo pro zahradu. Nejenže pomáhá snižovat množství odpadu, ale také zlepšuje kvalitu půdy a podporuje zdravý růst rostlin. V tomto článku se podíváme na to, co je vhodné kompostovat, do čeho kompost ukládat a kam ho nejlépe umístit.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Provzdušňování trávníku

Zdravý a krásně zelený trávník potřebuje pravidelnou péči. V dobré kondici ho pomůže udržet provzdušňování neboli aerifikace. Tento proces zajišťuje lepší přístup vzduchu, vody a živin ke kořenům a zároveň pomáhá trávníku lépe růst a regenerovat se. Bez pravidelného provzdušňování může být půda příliš zhutněná, což vede k oslabení trávy, jejímu žloutnutí a větší náchylnosti k chorobám. Jak a kdy trávník provzdušnit, aby byl v co nejlepší kondici?

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Prořezávání růží

Růže jsou právem královnou zahrad, které při správné péči mohou kvést od jara až do podzimu. Pro jejich zdraví a bohaté kvetení je důležité pravidelné prořezávání. Správný řez nejen zlepší vzhled rostliny, ale také podpoří její růst a bude ji chránit před chorobami a škůdci. Přečtěte si, proč je důležité růže prořezávat, kdy a jak je prořezávat podle jejich druhu a jaké jsou nejčastější chyby při řezu, kterých byste se měli vyhnout.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Výběr růží

Růže patří mezi jedny z nejoblíbenějších květin. Ať už je dostaneme jako dárek, nebo je pěstujeme na zahradě, vždy nás dokážou potěšit. Nabídka růží je ale opravdu široká a každý druh se liší vzhledem, nároky na stanoviště i péčí. Přečtěte si, jaké druhy růží existují, co od nich můžete očekávat a jak se rozhodovat při jejich výběru.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak na ovocné víno?

Výroba ovocného vína je skvělou příležitostí, jak vyzkoušet něco nového a experimentovat s různými druhy ovoce a dochucováním. Navíc se jedná o ideální způsob, jak využít přebytek úrody ze zahrádky. Zjistěte, jaké ovoce je nejlepší na výrobu vína, jak správně postupovat krok za krokem a objevte praktické tipy a recepty, které vám pomohou vytvořit víno přesně podle vaší chuti.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Práce na zahradě - seznam činností

Začít zahradničit může být pro nováčky výzvou, protože seznam činností, které je nutné na zahradě udělat, může ze začátku působit trochu nekonečně. Ale když se do práce na zahradě pustíte, časem budete vše dělat automaticky a k tomu s radostí. V tomto článku se podíváme na zahradní činnosti podle ročních období, které vás na zahrádce budou čekat. Stačí jen zjistit jak na to a můžete rovnou začít.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Co dělat s plody malin?

Maliny jsou velice oblíbeným letním ovocem, které chutnají skvěle čerstvé, ale hodí se i do mnoha receptů. Pokud máte opravdu bohatou úrodu malin, nebo jen chcete vyzkoušet netradiční způsoby, jak maliny využít, jste tady správně. Kromě zajímavých receptů třeba na malinový ocet nebo malinový led se maliny používají i v kosmetice na pleťové masky nebo osvěžující spreje. Zjistěte několik zajímavých tipů, jak netradičně maliny využít.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Co dělat s velkou úrodou rajčat a paprik?

Velká úroda rajčat a paprik je odměnou za úspěšné zahradničení. Někdy ale může být náročné vymyslet, na co všechno tu domácí zeleninu využít. Pokud máte chuť vyzkoušet něco jiného než lečo a rajčatové omáčky, inspirujte se našimi nápady na zpracování rajčat a paprik. V tomto článku najdete několik originálních tipů, jak využít rajčata a papriky jinak – nejen v kuchyni, ale třeba i v kosmetice nebo jako dlouhotrvající zásobu na zimu.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Brambory na 10 způsobů: inspirace, tipy na jídla

Brambory patří k základním surovinám české kuchyně už po staletí. Navíc jsou levné, snadno dostupné a dají se připravit na nespočet způsobů. Přinášíme vám 10 receptů, jak zajímavě můžete brambory připravit. Jsou jednoduché, chutné a zároveň trochu netradiční. Který z nich vyzkoušíte jako první?

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Nejčastější škůdci na růžích - jak na ně

Růže jsou krásné květiny, které se hodí do každé zahrady, ale i na balkóny a terasy. Existuje mnoho odrůd růží od keřových přes velkokvěté až po popínavé, které navíc hrají mnoha barvami. Bohužel jsou růže oblíbené nejen u lidí, ale v oblibě je mají i nejrůznější škůdci. Co dělat, když škůdci napadnou i vaše rostliny? Přečtěte si o těch nejběžnějších škůdcích na růžích a zjistěte jak se s nimi vypořádat. 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak na otužování sazenic

Otužování sazenic je důležitá část výsadby, která bývá často opomíjená. Správné a postupné přivykání rostlinek na venkovní podmínky si zaslouží všechny sazenice. Ať už jste si je vybrali ve vašem oblíbeném obchodě, nebo jste o ně pečovali už od semínka. Přečtěte si, jak na otužování sazenic, abyste je nevystavili teplotním šokům, ale naopak jim zajistili hladký přesun do venkovního prostředí, za který vás následně odmění silným růstem a bohatou úrodou.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Postup při bělení rostlin

Bělení rostlin není činnost, kterou by dělal každý zahradník. Tento postup ale může zlepšit vzhled a zdraví některých rostlin, především těch, které špatně snáší přímé sluneční záření nebo jsou náchylné na škůdce. Bělení může také rostlinám dodat zajímavý vzhled a podpořit jejich růst. Zjistěte, na co je bělení rostlin vhodné a jak správně při něm postupovat.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak snížit spotřebu vody při zalévání?

Snížení spotřeby vody je dnes důležité nejen pro přírodu, ale hodí se i pro vaši peněženku. S našimi tipy na zlepšení efektivity zavlažování můžete ušetřit nejen množství vody, ale i váš čas a energii při péči o svou zahradu. Přečtěte si několik osvědčených tipů, jak snížit spotřebu vody při zalévání, aniž byste zanedbávali své rostliny.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Pěstování zeleniny na malé ploše (jak na to)

Pokud máte k dispozici jen malou plochu na pěstování zeleniny, máme pro vás návod jak na to. I s omezeným prostorem si můžete vypěstovat vlastní kvalitní zeleninu. Ať už máte balkon, malou zahrádku nebo třeba jen pár metrů čtverečních na dvorku, existuje několik osvědčených metod, jak zeleninu na malé ploše pěstovat. V tomto článku se dozvíte, jakou zeleninu můžete takto pěstovat, jaké metody pěstování jsou nejlepší pro omezený prostor a jak co nejlépe využít místo, které máte k dispozici.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Vhodné odrůdy ostružin k pěstování

Ostružiny patří mezi velmi oblíbené ovoce, které chutná téměř každému. Navíc ostružiny nejsou moc náročné na pěstování. Pokud plánujete na své zahradě pěstovat ostružiny, máte na výběr z celé řady odrůd. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší odrůdy ostružin a seřadili je do různých kategorií. Vybrat si tak můžete odrůdy, které jsou beztrnné a snadno se sbírají, nebo ostružiny s velkými a šťavnatými plody, nebo odrůdy s vysokou odolností vůči nemocem i mrazům. Které jsou ty pravé na vaši zahrádku?

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Nejdůležitější ovocné druhy a péče o ně

Zahradničení je příjemné hobby, díky kterému si navíc můžete dopřát čerstvé a zdravé plody přímo z vlastní zahrady. Mezi nejoblíbenější ovocné druhy patří angrešt, rybíz červený, černý i bílý, maliník, ostružiník, josta, borůvka a brusinka. Každý z těchto druhů má specifické požadavky na pěstování a péči. Přečtěte si, jak se o tyto oblíbené ovocné druhy starat, ať se můžete těšit z jejich bohaté úrody.  Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Pěstování vodnice

Vodnice je kořenová zelenina, která připomíná naši ředkvičku. V Evropě se dříve hojně pěstovala, dnes není tak známá, ale pomalu a jistě se vrací zpět do našich kuchyní i na naše zahrádky. Je nenáročná na pěstování, ale má skvělé nutriční hodnoty. Pěstovat ji můžete nejen na zahradě, ale i v truhlíkách na balkoně. Co je důležité vědět o pěstování vodnice? A jak ji pak zpracovat v kuchyni?

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Doma vyrobená tekutá hnojiva: rostlinné výluhy

Zahradničení je skvělý způsob, jak si užít čas na čerstvém vzduchu a navíc pěstovat vlastní rostliny. Aby se rostlinám dařilo, je důležité pečovat o jejich půdu a pravidelně jim dodávat hnojiva podporující růst a zdraví. K tomu vám mohou pomoci doma vyrobená tekutá hnojiva. Zjistěte, jak si rostlinné výluhy připravit a které rostliny jsou na ně vhodné.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Správný postup při odstranění pařezů

Odstranění pařezu může na první pohled vypadat jako jednoduchý úkol. Když ale nad tím člověk začne přemýšlet, zjistí, že odstranit pařez efektivně a trvale, není zas taková sranda. Přinášíme vám výběr 3 nejčastějších metod pro odstranění pařezů, které vám pomohou si vybrat tu pravou metodu pro vaši situaci, ať už máte malý pařez na zahradě nebo velký pařez po pokáceném stromě. Přečtěte si o 3 nejběžnějších způsobech odstranění pařezů a o tom, jak správně postupovat krok za krokem.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Pěstování meruněk

Úspěšné pěstování meruněk patří trochu mezi majstrštyk každého zahradníka. Ne vždy se to zkrátka podaří. Úrodu meruněk ovlivňuje celá řada faktorů od toho, kterou odrůdu vyberete, kam meruňku zasadíte až po to, jak o ni budete pečovat. Přečtěte si, jak na pěstování meruněk dříve, než se do toho pustíte. Ať ji nemáte někde na větrné hůrce, ale naopak se můžete těšit a radovat z bohaté meruňkové sklizně.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Plánování výsadby živého plotu

Živý plot je krásným prvkem zahrady, který nám kromě estetiky přináší i mnoho funkčnosti. Poskytuje nám soukromí, tlumí hluk z okolí a chrání zahradu před větrem. Pokud jeho výsadbu dobře naplánujete, může vám sloužit a dělat radost dlouhá léta. Jak postupovat při plánování výsadby živého plotu krok za krokem? Přečtěte si náš návod, který kromě podrobného postupu obsahuje i praktické tipy, aby váš živý plot rostl správně.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Malý návod: mulčování

Mulčování je jedním z nejjednodušších a také nejúčinnějších způsobů, jak zlepšit zdraví půdy a podpořit tak růst rostlin. Ať už máte zeleninovou zahrádku nebo okrasné květiny, mulčování vám pomůže udržet půdu zdravou a dobře vyživenou. Zjistěte, proč je mulčování tak prospěšné, na co si dát pozor a přečtěte si podrobný postup, jak správně mulčovat, včetně několika užitečných praktických rad.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak vypěstovat ořechy, které vám budou závidět sousedé

Ořechy jsou výbornou pochoutkou, která se hodí nejen do vánočního cukroví. Pokud máte ořechy domácí, tak jsou navíc neuvěřitelně chutné a největší radost nám dělají, když jsou čerstvé. Kromě toho jsou ořechy i zdravé a plné prospěšných látek, které ocení i váš jídelníček. Pěstování ořechů není nic složitého, stačí znát pár základních pravidel. A když k tomu přidáte pár našich doporučených rad pro bohatou úrodu, vypěstujete si ořechy, které vám budou závidět i sousedé.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Seznam 50 knih o zahradničení

Pokud máte rádi zahradničení a chcete se inspirovat novými nápady, pak jste na správném místě! Připravili jsme pro vás seznam 50 knih, které vás provedou světem zahradničení, permakultury, pěstování zeleniny, ale i malých triků, jak si udělat ze své zahrady oázu klidu. Ať už jste začátečník nebo zkušený zahradník, určitě si vyberete nějaký knižní tip, který vás zaujme, pobaví nebo rozšíří vaše znalosti. Pusťte se do čtení a nechte se inspirovat naším seznamem 50 zajímavých knih o zahradničení!

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


10 tipů, jak ochránit rostliny před zimními mrazy

Zima je pro rostliny náročným obdobím, na které je nutné je správně připravit. Mrazy, silný vítr a velké střídání teplot mohou rostliny snadno poškodit. Ochrana rostlin je důležitá, aby přežily zimní mrazy a na jaře opět rozvetly. Přečtěte si 10 tipů, které vám pomohou ochránit vaše rostliny během chladných měsíců. 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Kapková závlaha rostlin - jak na ni?

Kapková závlaha je skvělý způsob, jak efektivně zalévat rostliny, šetřit vodu a ušetřit si čas. S tímto systémem dostanou všechny rostliny vodu přímo k kořenům, což je pro ně lepší než klasické zalévání, kde se voda často ztrácí nebo se vypaří. Pokud už nechcete trávit hodiny s konví v ruce, kapkový systém je právě pro vás. Přečtěte si, jak si kapkovou závlahu můžete snadno nastavit na své zahradě.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Co je zelené hnojení?

Zelené hnojení je efektivní způsob, jak vylepšit kvalitu půdy bez použití chemických hnojiv a zároveň ji chránit před erozí. Při této metodě se pěstují speciální rostliny, které se po sklizni zapracují zpět do půdy. Přečtěte si, jaké rostliny vybrat a jak zelené hnojení využít pro zdraví vaší zahrady.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Pěstování rozmarýnu - od semínka po stálezelený dřevitý keř

Rozmarýn je oblíbenou bylinkou díky své zajímavé vůni a chuti, ale také díky svým léčivým vlastnostem. Navíc je nenáročný na pěstování. Ať už rádi používáte rozmarýn v kuchyni nebo do kosmetiky, není žádná věda vypěstovat si vlastní. Zjistěte, jak vypěstovat rozmarýn od semínka až po stálezelený dřevitý keř.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


10 nejčastěji pěstovaných květin na zahrádce

Okrasné květiny jsou pro mnoho lidí nepostradatelnou součástí zahrádky. Nejenže se zahrada díky nim rozzáří barvami, ale také přitahují opylovače, zlepšují mikroklima a pomáhají vytvořit příjemné místo k odpočinku. Mezi nejoblíbenější květiny patří různé druhy, které se liší barvou, tvarem květů a nároky na péči. Inspirujte se i vy 10 nejčastěji pěstovanými květinami na zahrádce.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Slunečnice: Královna zahrady – Jak ji pěstovat a pečovat o ni

Slunečnice patří k těm nejkrásnějším rostlinám, které dokážou ohromit snad každého. Její zářivě žluté květy přitahují pozornost už na dálku a jsou oblíbené na zahradách, ale i městských balkonech. Přečtěte si, jak tuto královnu zahrad zasadit, pěstovat a pečovat o ni, aby krásně zdobila i vaši zahradu.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Rašelina - vše co je potřeba vědět

Rašelina má široké využití – zahradníci ji často používají pro pěstování rostlin, ale našla uplatnění i ve stavebnictví nebo jako palivo v některých oblastech. Rašelina má ale fascinující příběh, který sahá daleko za její běžné využití. Je to přírodní materiál, který vzniká v mokřadech, močálech a bažinách, a hraje klíčovou roli v regulaci klimatu a ekosystémech. Zároveň se však těžba rašeliny stává stále větším problémem pro naše životní prostředí. V tomto článku se podíváme na to, co rašelina vlastně je, jak vzniká, jaké má vlastnosti a jak ji můžeme využívat, aniž bychom ohrozili ekologickou rovnováhu.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak pečovat a kde skladovat zahradní náčiní

Zahradní náčiní je základním vybavením každého, kdo se věnuje práci na zahradě. Ať už máte malý plácek za domem nebo velkou zahradu, kvalitní nástroje vám usnadní práci. Zahradní náčiní si ale zaslouží náležitou péči, aby vám dlouho vydrželo a dobře sloužilo. Přečtěte si naše tipy, jak o zahradní náčiní správně pečovat a kde je ideální jej skladovat, aby vydrželo co nejdéle.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Nebezpečí ukryté v zahradě

Zahrada je oblíbeným místem pro většinu členů domácnosti. Je to krásné prostředí v přírodě, kde je spousta prostoru, které přímo vybízí k venkovním hrátkám. Láká děti i domácí mazlíčky, kteří se na zahradě běžně pohybují. Zahrada však může skrývat několik nástrah, které představují nebezpečí pro naše nejmenší i čtyřnohé kamarády. Jaká nebezpečí se mohou na zahradě ukrývat a jak před nimi ochránit děti a domácí zvířata?

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak postupovat při tvarování dřevin

Tvarování dřevin je nedílnou součástí prací na zahradě. Při správném tvarování a řezu nejen podpoříte zdraví a růst dřevin, ale můžete i vytvořit zajímavý tvar, který vám bude dělat radost. Ačkoli se někteří zahradníci této práce obávají, není to žádná věda. Stačí s tím začít, dodržet pár jednoduchých postupů a časem se z vás stanou téměř profesionálové. Kdy je ideální čas na řez a jak při tvarování postupovat krok za krokem?

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Kdy a jak často zalévat rostliny, zeleninu, ovoce

Správné zalévání rostlin je základem pro jejich zdravý růst a bohatou úrodu. Každá rostlina má však své specifické potřeby, a stejně tak je důležité vědět, jak a kdy rostliny správně zalévat. Náš kompletní průvodce vám ukáže, jak správně zalévat různé druhy rostlin a jak přizpůsobit zalévání podmínkám ve vaší zahradě.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Vhodné klima pro rostliny - větrolamy, stínící tkaniny, ochranné plachty

Správné klima je pro rostliny klíčové. Jejich růst i úrodu může ohrozit vítr, nadměrné sluneční záření nebo chladné noci. Naštěstí existují způsoby, jak můžete podmínky na zahradě ovlivnit a rostlinám tak dopřát vhodné prostředí. Přečtěte si různé metody ochrany rostlin, které pomohou vašim rostlinám prospívat.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Pěstování vlastních rajčat: Praktický průvodce

Rajčata jsou oblíbenou zeleninou, která chutná nejlépe z vlastní zahrádky. Hodí se také do mnoha jídel, ať se jedná o různé druhy salátů, domácí omáčky nebo různé zeleninové směsi. Ať už plánujete pěstovat cherry rajčátka nebo masité odrůdy, pěstování rajčat je skvělou zábavou i výzvou zároveň. Náš praktický průvodce pomůže začátečníkům pěstovat rajčata správně krok za krokem, a zkušení pěstitelé se dozví několik osvědčených tipů, jak získat kvalitní úrodu.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak plánovat zahradu, aby kvetla po celý rok

Zahrada, která je krásná a barevná po celý rok, je sen mnoha zahrádkářů. Takovou zahradu si ale můžete sami naplánovat i vytvořit. Stačí pečlivě vybrat rostliny, které kvetou v různých obdobích roku a vhodně zkombinovat různé druhy rostlin pro plynulé kvetení. Pak se můžete těšit na pestrou zahradu, která bude krásná a barevná i v zimních měsících.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Krok za krokem: Jak založit ovocný sad

Ovocný sad je sen mnoha pěstitelů, ze kterého se můžete těšit po mnoho dalších let. Nejedná se zrovna o jednoduchý úkol, ale pokud se včas pustíte do jeho plánování a budete postupovat trpělivě, odměnou vám bude produktivní sad. Ať už plánujete zakládat malý ovocný sad, nebo se rovnou pustíte do většího, základní postup je stejný. Přečtěte si krok za krokem, jak založit ovocný sad, který vám bude dělat radost.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Exotické rostliny v české zahradě: Co zvládne naše klima?

Exotické rostliny mohou přinést do našich zahrad kousek tropického ráje. I když pocházejí z teplých oblastí, některé druhy se dokážou přizpůsobit našemu klimatu, pokud mají trochu té správné péče. Exotické rostliny vás okouzlí svými neobvyklými barvami, květy i tvary. Zjistěte, jak správně pečovat o exotické rostliny a které druhy zvládnou naše české klima.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak dosáhnout propustné půdy

Zdravá půda je důležitá pro zahradničení, pěstování rostlin v květináčích, i na správný trávník. Jedním z důležitých faktorů zdravé půdy je její propustnost. Propustná půda je taková, která umožňuje snadné vsakování vody, vzduchu a živin. Jak tedy dosáhnout propustné půdy a proč je důležitá pro vaši zahradu? Přečtěte si naše tipy na zlepšení propustnosti půdy.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Zmrazování ovoce a zeleniny

Ovoce a zelenina chutnají nejlépe, když jsou čerstvé. Léto ale není celý rok, a díky správnému zmražení ovoce a zeleniny můžete mít chutné a čerstvé plody po celý rok. Zmrazování je navíc docela jednoduché a zachovává v plodech dostatek živin. Jak správně zmrazit ovoce a zeleninu, aby si zachovaly svou čerstvost a chuť?

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


10 tipů, jak připravit zahradu na jaro

Pomalu se blíží jaro a příroda se začne brzy probouzet. Než se ale vrhnete do samotného zahradničení, je potřeba dobře připravit vaši zahradu na novou sezónu. Stačí pár kroků, které zajistí, že vaše zahrada bude krásná, zdravá a plná energie. Přinášíme vám 10 tipů, jak zahradu připravit na jaro a užít si ji co nejdéle. Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak navrhnout zahradu s ohledem na biodiverzitu a podporu místní fauny

Zahrada není jen místem pro relaxaci, pěstování rostlin a sklizeň plodů. Může se stát i důležitou součástí ochrany přírody a podpory biodiverzity. Zahradu můžete navrhnout tak, aby sloužila jako útočiště pro místní faunu – od ptáků přes plazy až po hmyz. Nejenže tím pomůžete přírodě, ale budete si moci užívat i pestřejší prostor. Přečtěte si 5 tipů, jak vytvořit zahradu, která bude podporovat přírodu kolem nás.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Letničky vs. trvalky. Jak vybrat květiny pro vaši zahradu

Při plánování zahrady často zvažujeme, jaké květiny vybrat, abychom si mohli užívat krásné barvy a vůně rostlin po celou sezónu. Důležité je také zvážit, zda sázet letničky, které kvetou celé léto, nebo naopak zvolit trvalky, které se zase budou každý rok vracet. Oba druhy květin mají své výhody i nevýhody, které je dobré znát, abyste si vybrali ideální rostliny pro vaši zahradu. Přečtěte si o dalších rozdílech mezi letničkami a trvalkami, abyste se mohli správně rozhodnout.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Zelenina pro začátečníky: Co pěstovat, když s tím teprve začínáte

Pěstování zeleniny je skvělý způsob, jak mít čerstvé plodiny přímo z vlastní zahrádky. I když nemáte žádné zkušenosti s pěstováním zeleniny, můžete se do sázení vrhnout bez obav. Pokud si dáte pozor na několik základních věci, budete mít úspěch a na konci sezóny si užijete radost s první sklizené zeleniny. Zjistěte, s jakou zeleninou začít, kdy ji sázet a další základní tipy, se kterými vám to půjde téměř samo.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Co dělat s velkým množstvím rybízu?

Rybíz zdobí téměř každou zahrádku, není totiž náročný na pěstování a těší se vysoké úrodě. I když čerstvý rybíz nemusí chutnat každému pro svou kyselou chuť, v kuchyni se s ním dá vykouzlit celá řada zajímavých pokrmů, ze kterých si vybere každý. Jaké jsou možnosti uchování rybízu? A jak využít rybíz v kuchyni jinak než na marmeládu?

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Tajemství úspěšného pěstování malin

Pěstování malin patří mezi oblíbené zahradničení. Maliny chutnají snad každému a je radost je sbírat. Kromě toho se správnou péčí a pár zaručenými tipy můžete dosáhnout bohaté úrody. V tomto článku se dočtete klíčové kroky pro úspěšné pěstování malin, od výběru správné odrůdy až po jejich sklizeň.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Slepice na zahradě - jak ochránit zeleninovou zahrádku?

Chov slepic na zahradě je skvělým způsobem, jak mít čerstvá vejce a zároveň využívat slepičky jako pomocnice na udržování zahrady. Ale někdy se to může trochu zvrtnout a slepice vám mohou začít ničit vaši zahrádku. Existují však způsoby, jak slepice udržet daleko od vašich zeleninových záhonů. Přečtěte si 7 našich tipů, které vám zajistí bohatou zeleninovou úrodu, čerstvá vejce i spokojené slepice.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Co dělat s krtkem v trávníku?

Krtek na zahradě plní důležitou funkci, kypří půdu a živí se škodlivými larvami, i tak se svými krytinci může být nevítaným hostem. Pokud potřebujete vyhnat krtka ze svého trávníku, přečtěte si naše tipy, které vám znovu zajistí trávník bez krytinců.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Brambory pěstované pod slámou - výhody, nevýhody i postup

Pěstování brambor pod slámou je skvělý způsob, jak získat úrodu bez zbytečné dřiny. Tento způsob pěstování využívali už naši předkové. Dříve používali slámu třeba na topení, ale také na pěstování brambor. I když pěstování brambor pod slámou má nižší výnosnost než tradiční pěstování, díky své nenáročnosti na čas i práci se začíná těšit velké oblibě. Pokud máte navíc volné místo na zahradě, není důvod to nevyzkoušet. Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak vypěstovat obří meloun?

Pěstování melounů se stává oblíbenou disciplínou v našich zahrádkách. Tato plodová zelenina (nikoli ovoce) neodmyslitelně patří k horkému létu. Přestože pěstování melounů není nejsnazší, můžete mít bohatou úrodu i v našich podnebných podmínkách. Jak vypěstovat meloun a dosáhnout obřích plodů? 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak pěstovat artyčoky v našich podmínkách a co s nimi dělat po sklizni

Pěstování artyčoků v našich podmínkách nebývá tak časté, jedná se ale o zdravou zeleninu, která vám může přidat zajímavou chuť do vašich jídel. Ačkoli artyčoky pocházejí z teplejších oblastí, s trochou péče a trpělivostí je můžete úspěšně pěstovat i u nás. V tomto článku se dočtete, jak artyčoky pěstovat a jak je pak zpracovat po úspěšné sklizni. 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Pastinák vs. Petržel: Jak je rozlišit a správně využít

Pastinák a petržel jsou oblíbené kořenové zeleniny, které lze v obchodě snadno zaměnit. Zjistěte jejich hlavní rozdíly, ať víte, co si kupujete. Rozdíl není jen v jejich vzhledu, ale i v jejich chuti. Podívejte se spolu s námi na nejoblíbenější způsoby zpracování obou zelenin. 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Keříčkové fazole: Nenáročná plodina pro každou zahradu (od semínka po sklizeň)

Keříčkové fazole se pěstují jak pro celé zelené lusky, tak pro sklízení zralých zrn. Chutné jsou obě varianty. Keříčková fazole je navíc nenáročná plodina, která se hodí do každé zahrady. Jak začít s výsevem fazolí? A jak se o ně správně starat? Přečtěte si rychlý návod, kde najdete vše v jednom – od semínka po sklizeň. 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak pěstovat listový celer: Praktický průvodce pro zahrádkáře

Listový celer se pěstuje pro svou jemnou, lehce aromatickou chuť. Používá se jako koření a pro dochucení polévek nebo omáček. Přečtěte si praktického průvodce pro zahrádkáře, který vás provede pěstováním listového celeru krok po kroku. Od výběru záhonu až po jeho sklizeň.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


pěstování: Kořenové zeleniny

Pěstování kořenové zeleniny nám nabízí tolik chutí a variability v kuchyni. Nic se nevyrovná chuti domácích ředkviček nebo mrkve. Přinášíme vám obecná doporučení pro pěstování kořenové zeleniny, ale i konkrétní pravidla pro jednotlivou zeleninu. Kterou si pro pěstování vyberete vy?

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Čínská brokolice

Znáte čínskou brokolici? Je to brokolice, která vůbec nevypadá jako ta, kterou běžně používáme. Pochází z jihovýchodní Asie a správně se nazývá kai lan. Jedná se o listovou zeleninu, které se také přezdívá orientální brukev nebo čínská kapusta. Důležité je, že z ní můžete připravit celou řadu zajímavých pokrmů a hlavně ji můžete nenáročně vypěstovat na své zahrádce. Podívejte se, jaké výhody má čínská brokolice a jak na její pěstování i zpracování.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Kukuřice na popcorn

Věděli jste, že můžete pěstovat kukuřici pro výrobu vlastního popcornu? Jedná se o speciální odrůdu kukuřice, která se nazývá pukancová. V kuchyni si z ní pak uděláte domácí popcorn podle vlastní chuti. Jak na pěstování takové kukuřice?

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Pěstování keřů a stromů pro jedlé plody

Velmi oblíbené je pěstování keřů a stromů s jedlými plody. Keře a stromy tak mají nejen okrasné využití, na jaře navíc krásně kvetou a v létě vás obdaří svými jedlými plody. Užít si tak můžete čerstvé ovoce přímo ze zahrady, ale také třeba vlastní ořechy, které přece jen chutnají lépe než ty z obchodu.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak na domácí jahody po celý rok

Pěstování jahod doma je skvělý způsob, jak si vychutnat sladké a čerstvé plody jahod po celý rok. Pěstovat jahody můžete v truhlíku na parapetě nebo na balkoně či terase. Mrkněte na naše tipy, ať víte, co pro pěstování jahod potřebujete, co je důležité dodržet při jejich výsadbě a jak o ně pečovat v průběhu roku.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Zahradničení bez půdy - hydroponie

Věděli jste, že zahradničit můžete i bez půdy? Jedná se o pěstování hydroponicky, kdy pěstujete rostliny místo v půdě na vodě. Přečtěte si, jaké jsou výhody hydroponického pěstování, co k němu potřebujete a pro jaké rostliny se hodí. 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Kopr a jeho místo v české kuchyni: Tradiční pokrmy s koprovou chutí

Kopr se svou charakteristickou vůní a chutí se nehodí jen do tradiční koprovky nebo kulajdy. Výborných jídel s typickou koprovou chutí je celá řada. Připomeňte si pokrmy, které s příchutí kopru pravděpodobně znáte, ale i pokrmy, které vás možná překvápí. Kopr má nezastupitelnou chuť nejen v české kuchyni.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Cukety od semínka po sklizeň

Cuketa je oblíbenou letní zeleninou, která se hodí do mnoha pokrmů. Navíc je jednoduchá na pěstování a hodí se jak do zahrad, tak ji můžete pěstovat i na balkonech či terasách. Abyste měli bohatou úrodu, stačí dodržet pár jednoduchých pravidel, jako je správný výběr semínek nebo vhodná péče o cuketu. Přečtěte si naše užitečné tipy, ať se můžete letos radovat z velké úrody cuket i vy.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Pěstování jedlých květin pro krásu a chuť

Věděli jste, že květiny nejsou jen okrasné? Některé květiny se pěstují pro svou krásu, jiné obohacují naše jídlo svou chutí. Květiny určené pro krásu a zdraví se využívají v kosmetice, zatímco ty jedlé mohou nejen ozdobit pokrmy, ale i dodat jim zajímavou chuť. V tomto článku se dozvíte, které květiny jsou vhodné do kuchyně a které do kosmetiky, a jak je správně pěstovat.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak pěstovat rostliny ve stínu a na tmavších místech

Pěstování rostlin na stinných nebo tmavších místech se zdá být náročnější, nemusí tomu ale tak vůbec být. I ve stínu se dá relativně snadno vytvořit útulná zahrada plná barev, která nebude příliš náročná na péči. Stíny mají navíc své výhody – chrání rostliny před horkem a pomáhají jí udržet vlhkost. Pro nás se mohou stát skvělým místem pro odpočinek. Jak pěstovat rostliny ve stínu, aby se jim dařilo? 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Kopr v zahradě: Jak jej správně vypěstovat a sklízet

Kopr je velmi aromatická a oblíbená bylinka, která má široké využití v kuchyni. Díky vysokému obsahu vitaminů a minerálů má ale i výborné léčivé účinky. Navíc je kopr nenáročný na pěstování. Mrkněte na 4 jednoduché kroky – od pěstování kopru přes péči o něj, jeho sklizeň až po jeho zpracování. 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Zahradničení bez chemie a jak na to

Přírodní zahradničení má mnoho výhod jak pro naše zdraví, tak pro přírodu. Důležitá pomůcka pro zahradničení bez chemie je prevence. Přečtěte si pár rad a strategií, které vám pomohou udržet vaši zahrádku bez chemie.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Pěstování: Salát hlávkový ledový

Hlávkový ledový salát je ideální na lehké saláty, které skrývají doslova nekonečné množství variant chutných a zdraých jídel. Pochutnávat si na něm můžete navíc od jara až do zimy. Chcete si vypěstovat vlastní salát na své zahrádce? Zjistěte, kdy salát sázet a jak o něj správně pečovat. 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Hrách pěstování

Hrách je zdravá luštěnina, která se hodí celoročně při vaření. Ale odolat mu nemůžeme ani čerstvému přímo utrženému na zahrádce. Přečtěte si výhody, které hrách obsahuje a proč je dobré jej pěstovat. Poradíme vám, jaký hrách vybrat a kdy, kam a jak ho vysévat? Závěrem se podíváme na doporučení, jak o něj při pěstování pečovat. Zjistěte vše potřebné, ať další sklizeň hrachu je vaše.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Výsadba tújí - kdy, kam, do čeho, jaké a následná péče

Túje patří k velmi oblíbeným stromům, které nevyžadují tolik péče, ale udělají spoustu radosti. Často se sází jako živý plot, který pak během pár let doroste a je plně funkční. Další možností je sázet túje čistě jako okrasnou dřevinu. Ať už budete sázet túje jakkoli, přečtěte si tipy a triky, kdy, kam a jak sázet túje, jaké túje vybrat a jak o ně následně pečovat. 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Pěstování rybízu - I z jednoho keře může být obří úroda

Rybíz patří k favoritům mezi ovocnými dřevinami a neměl by chybět na žádné zahradě. Práce nevyžaduje zdaleka tolik, kolik vám pak přinese radosti při jeho hojné úrodě a bohatému využití v kuchyni. Pojďme se podívat na pěstování rybízu od A do Z. 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak vypěstovat sladký fenykl

Fenykl sladký je známý jako aromatické koření s jemnou anýzovou chutí. Je oblíbený v kuchyni, používá se do sladkých dezertů, ale i k přípravě masa a zeleniny. Kromě toho je to i šťavnatá zelenina, která se dá jíst i syrová. Zjistěte, jaké má výhody fenykl sladký a jak jej můžete vypěstovat na vlastní zahrádce. 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak pěstovat keříčková rajčata?

Keříčková rajčata jsou skvělou volbou, pokud nemáte velkou zahradu, ale chcete si vypěstovat vlastní rajčata. Hodí se nejen na zahrádky, ale i na terasy nebo balkony, pěstovat je můžete dokonce v květináči. Pěstování těchto rajčat není složité, stačí znát pár základních tipů, které vám pomohou vychutnat si vlastní domácí úrodu. Přečtěte si náš kompletní návod, jak na pěstování keříčkových rajčat.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek