Jak postupovat při tvarování dřevin
Tvarování dřevin je nedílnou součástí prací na zahradě. Při správném tvarování a řezu nejen podpoříte zdraví a růst dřevin, ale můžete i vytvořit zajímavý tvar, který vám bude dělat radost. Ačkoli se někteří zahradníci této práce obávají, není to žádná věda. Stačí s tím začít, dodržet pár jednoduchých postupů a časem se z vás stanou téměř profesionálové. Kdy je ideální čas na řez a jak při tvarování postupovat krok za krokem?
Proč je důležité tvarovat a prořezávat dřeviny?
Tvarování a prořezávání dřevin udržuje rostliny zdravé. Pokud odstraníte suché, nemocné nebo poškozené větve, dřevina může lépe růst, lépe dýchat a je odolnější vůči škůdcům a chorobám. Díky správnému tvarování vaše dřeviny nebudou přerůstat a nezačnou stínit jiným rostlinám ve vaší zahradě. Kromě toho může tvarování dřevin přispět k lepší produkci květin nebo plodů, protože se rostlina soustředí na kvalitní růst a ne na přebytečné větvení.
A v neposlední řadě vám tvarování umožní přizpůsobit vzhled rostliny podle vašich představ. Vytvořit můžete krásný symetrický keř nebo zajímavě tvarovanou kouli, která dodá vaší zahradě eleganci.
Kdy je ideální čas na řez a tvarování dřevin?
Nejlepší doba na řez dřevin je obvykle na jaře, když rostliny začínají růst, případně na podzim, kdy jsou v klidovém období. Pokud se rozhodnete pro tvarování na jaře, podpoříte nový růst dřevin, a pokud se vám to podaří udělat správně, rostlina se krásně rozroste. Tvarování na podzim je pro rostliny šetrnější, protože odpočívají a mají čas na uzdravení před zimou.
Rozhodně se ale vyhněte řezu během letních měsíců, kdy jsou rostliny v plném růstu a jakýkoli zásah by je mohl oslabit. Vhodné není ani zimní období, protože jsou rostliny v klidu a jejich růst je minimální.
Jaké nástroje zvolit pro tvarování dřevin?
Když už víte, proč dřeviny tvarovat a víte, kdy je na to ideální čas, pojďme si ještě vybrat vhodné nástroje. Na menší větve a keře vám budou stačit kvalitní zahradnické nůžky. Měly by být ostré, abyste mohli provést čistý řez, který je šetrný k rostlině. Na silnější větve můžete použít pákové nůžky. Pokud máte vyšší dřeviny, hodit se vám budou i teleskopické nůžky.
Použít můžete také elektrické nebo motorové prořezávače, které vám usnadní práci, hodí se zejména, pokud máte větší množství dřevin. Při práci s motorovými nástroji myslete na vaši bezpečnost a používejte ochranné pomůcky, jako jsou rukavice a ochranné brýle. Nástroje také pravidelně kontrolujte a udržujte v dobrém stavu, aby vám dlouho vydržely a pracovaly efektivně.
Jak postupovat při tvarování krok za krokem
Všechno potřebné k úspěšnému tvarování už znáte a máte všechno připravené, teď vám bude stačit jen přesný návod, jak postupovat krok za krokem.
1. Vyberte si tvar
Jako první si musíte zvolit požadovaný tvar, který chcete, aby měly vaše dřeviny. Můžete chtít strom ve tvaru koule, kuželu, sloupu nebo jiný tvar dle vašich představ. Abyste měli konkrétnější představu, je vhodné si výsledný tvar nakreslit na papír a představit si ho v terénu.
2. Odstraňte odumřelé části
Než se pustíte do samotného tvarování, je zapotřebí odstranit suché, nemocné a poškozené větve. To pomůže rostlině soustředit energii na zdravý růst. Větve řežte těsně nad zdravým pupenem nebo větví. Také se zbavte větví, které by narušovaly tvar nebo symetrii, kterou jste si zvolili.
3. Pusťte se do tvarování
Jakmile máte rostlinu připravenou, můžete se pustit do samotného tvarování. Zaměřte se na zachování přirozené struktury rostliny, ať už se jedná o keř nebo strom. Pokud máte strom, je lepší se vyhnout příliš radikálnímu řezu, abyste nezničili jeho přirozený růst. U keřů se soustřeďte na udržení rovnoměrného tvaru a větvení. Pokud budete tvar provádět elektrickým nebo motorovým prořezávačem, tvarování provádějte odspodu nahoru.
Pracujte pomalu a opatrně, abyste neodstranili příliš mnoho větví najednou. Uříznuté větve už zpátky nepřipojíte, takže je lepší udělat menší změny postupně a kontrolovat výsledný tvar.
4. Ošetřete velké rány
Pokud jste museli odstranit větší větve, ošetřete rány na dřevinách. Použít můžete štěpařský vosk nebo jiný speciální ochranný přípravek. Tím zabráníte pronikání infekcí do rostliny a urychlíte hojení. U menších řezů to není nutné, dřeviny si s tím poradí sami.
5. Závěrečná péče o nástroje
Po práci je důležité nástroje vždy důkladně vyčistit a ošetřit. Umyjte je, abyste odstranili zbytky rostlin, a pokud to je potřeba, naolejujte je. Tím prodloužíte jejich životnost a udržíte je v dobrém stavu pro příští sezónu.
Související články
- Vhodné klima pro rostliny - větrolamy, stínící tkaniny, ochranné plachty
- Jak postupovat při tvarování dřevin
- Nebezpečí ukryté v zahradě
- 10 tipů, jak ochránit rostliny před zimními mrazy