Úvod  ›   › 

Jak pěstovat keříčková rajčata?

Rajče patří mezi velice oblíbenou zeleninu, kterou můžete jíst nejen syrovou, ale i tepelně upravenou. Existuje více jak sto odrůd rajčat, které se liší nejen barvou, strukturou ale i chutí. Pro naše zdraví jsou rajčata velice prospěšná a důležitá. Obsahují totiž vzácný lykopen, vlákninu, aminokyseliny, vitamíny skupiny B, C, E, ale i minerální látky železo, draslík. Pěstování rajčat není vůbec náročné. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně nenáročnou zeleninu, která se pěstuje i v mírně chladnějším klimatu, vypěstovat rajčata zvládne i „zahrádkářský laik“.

Keříčková rajčata

Keříčková rajčata jsou menšího vzrůstu do 1 metru a vyznačují se drobnými kulatými, ale i oválnými tvary. Výhon je ukončen květenstvím a stonek je pevnější. Není tedy potřeba opory. V zahrádkářství se můžete setkat s pojmem determinantní odrůda. Neznamená to nic jiného, než o keříčkovou odrůdu.

Úspěšné pěstování keříčkových rajčat

Keříčkové rajčata můžete pěstovat nejen ve skleníků, tak i na balkoně v truhlíku, kbelíku. Tajemství úspěšného pěstování keříčkových rajčat spočívá v zakoupení kvalitních semínek, hlíny, ale i klimatických podmínek a následného ošetření rostliny.

Výsadba

Výsadba je základ celé rostliny. Je nutné si zakoupit kvalitní substrát, nebo mít předem dobře připravenou půdu. Zelenou rostlinu sázíme v období koncem dubna, května na slunném, teplejším místě. Taktéž je důležité chránit rostlinu proti přízemním mrazíkům. Postačí, když rostlinu „zabalíte“ do igelitu, nebo bílé zahrádkářské textílie a mírně zalijete. Jednotlivé sazenice jsou od sebe vzdáleny 10 cm.

Podpora růstu

První rostliny mají slabý stonek, proto je nutné rostlinu podepřít. Postačí vám k tomu delší špejle, či dřevěná, plastová tyčka. Zeminu přihrňte ke stonku a do půdy vložte jednu tyčinku hnojiva. Tyčinka má výhodu v tom, že se pomalu rozkládá a dodává rostlině pozvolna živiny. Zalévejte ideálně ráno a večer na kořenový systém, nikdy ne na listy. Pokud byste to udělali, časem by listy opadali, odumřeli a samotná rostlina by přišla o živiny, a tím by byla nekvalitní a hlavně malá úroda.

Odřezávání bočních výhonků

Kromě pravidelného přísunu živin, vody je nutné odřezávat boční výhonky nožem. Boční výhonky totiž berou rostlině živiny pro růst plodů. Od poloviny června je důležité rostlinu postříkat proti různým plísním, chorobám. Na začátku července se můžou již objevit první plody. Vyčkejte až do jasně rudé, či žlutavé barvy, kdy je rajče zcela zralé a obsahuje mnoho cenných minerálů, látek. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.94/5 (16 hlasů)


Související články