Úvod  › 

Nebezpečí ukryté v zahradě

Zahrada je oblíbeným místem pro většinu členů domácnosti. Je to krásné prostředí v přírodě, kde je spousta prostoru, které přímo vybízí k venkovním hrátkám. Láká děti i domácí mazlíčky, kteří se na zahradě běžně pohybují. Zahrada však může skrývat několik nástrah, které představují nebezpečí pro naše nejmenší i čtyřnohé kamarády. Jaká nebezpečí se mohou na zahradě ukrývat a jak před nimi ochránit děti a domácí zvířata?

1. Ochrana vodních ploch

Pokud máte na zahradě jezírko, bazén nebo jinou vodní plochu, jedná se rozhodně o potenciální nebezpečí pro děti i domácí mazlíčky. Malé děti, ale i zvědavá domácí zvířata, mohou snadno upadnout a zranit se. Nejlepší způsob, jak se tomuto vyhnout, je umístit kolem vodních ploch bezpečnostní plot, který zabrání přístupu k vodě. Pokud máte bazén, může pomoci i jeho zastřešení nebo plovoucí kryt, který zvýší nejen bezpečnost, ale také udrží vodu čistou.

Důležité je také instalovat alarmy do bazénu, které vás včas upozorní na pohyb ve vodě, což může v kritickém okamžiku zachránit někomu život. Pokud máte menší jezírko či studnu také je nezapomeňte zabezpečit poklopem nebo tak, aby k nim neměli přístup samostatně zvířata ani děti. 

2. Jímky a nádrže

Další riziko, které se může na zahradě ukrývat, jsou jímky, septiky, nebo různé podzemní nádrže, které bývají zakryté pouze poklopem. Pokud se poklop neuzavírá pevně nebo je nezabezpečený, může se snadno stát, že dítě nebo domácí zvíře do nádrže spadne. To může vést k velmi vážným úrazům nebo dokonce k tragédii. Abyste tomuto riziku předešli, ujistěte se, že všechny poklopy jsou bezpečně uzavřeny a pokud je to možné, opatřeny zámkem nebo petlicí.

3. Jedovaté rostliny a chemikálie

Na zahradě si dávejte také pozor na rostliny, které mohou být jedovaté pro děti nebo zvířata. Typickým příkladem je například tis červený s krásně červenými bobulemi, které mohou malé děti snadno lákat k ochutnání.

Příkladem nejčastějších jedovatých rostlin, které se mohou vyskytovat na zahradách, jsou blatouchy, břečťan, cesmína ostrolistá, durmany, jmelí, konvalinka, narcisy, oleandr, konvalinky nebo třeba vistárie. Jedovaté jsou nejen květy, ale i části rostlin, jako jsou listy, plody nebo šťávy, které mohou způsobit vážné otravy.

Pokud máte na zahradě jedovaté rostliny, nemusíte je hned vyhazovat. Stačí, když starším dětem vysvětlíte, jak se k těmto rostlinám chovat, a zajistíte, aby menší děti měly k těmto rostlinám přístup jen s dospělým, který bude vědět, jak se chovat. 

Abyste předešli nehodám, můžete místo jedovatých rostlin vysadit levanduliměsíček lékařský nebo mátu, které jsou nejen bezpečné, ale i krásně rozvoní a zpestří vaši zahradu. Myslete také na to, že i některé nejedovaté rostliny mohou být nebezpečné, pokud jsou konzumovány za syrova, jako například fazole nebo brambory, které mohou způsobit otravu při požití nezralých částí. 

4. Bezpečnostní opatření pro domácí mazlíčky

Pokud máte na zahradě psa, kočku nebo jiná domácí zvířata, myslete na to, že i pro ně může zahrada představovat různá rizika. Nebezpečné jsou pro ně jedovaté rostliny a chemikálie, ale i nezabezpečené oblasti, jako jsou bazény, vodní nádrže nebo místa, kam by se neměli dostat. Pro větší pohodlí vašich zvířat jim můžete vytvořit speciální prostor, kde si mohou hrát, volně běhat a odpočívat v klidu, aniž by ohrozili sebe nebo vaši zahradu.

5. Bezpečnostní ploty a překážky

Bezpečnostní ploty a zábrany mohou výrazně snížit riziko na zahradě, zejména pokud máte menší zahradu nebo chováte více domácích zvířat. Okolo bazénů, jezírek a jiných nebezpečných míst je vhodné instalovat bezpečnostní opatření, jako jsou vysoké ploty nebo bezpečnostní zábrany. Pletivo nebo bariéry zajistí, že zvířata ani děti nebudou přistupovat k rizikovým oblastem a zahrada tak zůstane bezpečná pro všechny. 

6. Hmyz a nebezpečí bodnutí

Dalším rizikem jsou vosy, sršni nebo jiný bodavý hmyz. Pokud máte na zahradě husté keře nebo starší stromy, mohou se tam snadno usídlit. Vosí nebo sršní hnízda jsou nebezpečná nejen pro děti, ale i pro domácí zvířata, která mohou objevit hnízda při svém zvědavém pátrání a očuchávání zahrady. Jakmile takové hnízdo objevíte, nikdy se jej nesnažte odstranit sami, ale kontaktujte odborníky, aby hnízdo bezpečně odstranili. Děti i zvířata si ze zahrady také mohou přinést klíšťata, před nimi zahradu zabezpečit nemůžete, ale je důležité děti i zvířata pravidelně kontrolovat, zda klíště nemají. 

7. Ochrana před sluncem

V horkých dnech nepodceňte ani nebezpečí přilišného slunečního záření. Děti i zvířata se mohou snadno přehřát a mohou dostat úpal nebo úžeh. Pomožte si tím, že na zahradě vytvoříte dostatek stinných míst, kde si mohou děti v bezpečí hrát a budou chráněni před sluncem. Pokud máte dostatek prostoru na zahradě, vytvořte přístřešek ve formě pergoly, slunečníku nebo vysaďte stromy, které budou vytvářet přirozený stín. Nezapomeňte na pravidelný přísun vody pro děti a zvířátkům dát ven misku s vodou, aby se mohli napít, kdykoli potřebují.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články