Úvod  › 

Letničky vs. trvalky. Jak vybrat květiny pro vaši zahradu

Při plánování zahrady často zvažujeme, jaké květiny vybrat, abychom si mohli užívat krásné barvy a vůně rostlin po celou sezónu. Důležité je také zvážit, zda sázet letničky, které kvetou celé léto, nebo naopak zvolit trvalky, které se zase budou každý rok vracet. Oba druhy květin mají své výhody i nevýhody, které je dobré znát, abyste si vybrali ideální rostliny pro vaši zahradu. Přečtěte si o dalších rozdílech mezi letničkami a trvalkami, abyste se mohli správně rozhodnout.

Pestré letničky na jednu sezónu

Letničky jsou oblíbené tím, že okamžitě vaši zahradu umí rozzářit mnoha různými barvami. Kvetou v průběhu jedné sezóny a po jejím skončení odumírají. 

Mezi hlavní výhody letniček patří to, že nabízejí širokou paletu barev a tvarů, takže si snadno vyberete ty pravé do jakékoli zahrady. Navíc můžete každý rok měnit vzhled záhonu a experimentovat s novými kombinacemi. A pokud letničky vyséváte přímo na záhon, ušetříte za nákup sazenic. Další výhodou je jejich rychlý růst. Letničky rostou rychle a kvetou po celé léto, takže budou vaši zahradu zdobit už od začátku sezóny. Jedná se o skvělý způsob, jak dosáhnout plného kvetení. 

Nevýhodou letniček je jejich každoroční vysévání nebo výsadba, což může být zátěží pro vaši peněženku nebo to může být časově náročné. Také tím, že po sezóně odumírají, se nehodí pro zahrady, které sázíte na delší dobu bez dalšího zásahu. 

Letničky jsou ideální pro místa, kde zahradu využíváte nejvíce. Poskytnou vám totiž okamžitou radost z jejich kvetení, zároveň můžete každý rok ozdobit místa jinými barvami a tvary. Ideální místa jsou u vchodových dveří, za brankou, na terase nebo kolem pergoly. Mezi oblíbené letničky patří petunie, slunečnice, měsíček, begónie. Vyzkoušet můžete i méně známé letničky, jako je zinnia, lobelie, kosmatec nebo ageratum.

Pomalejší trvalky pro dlouhodobou radost

Trvalky jsou rostliny, které se každoročně vracejí. Jakmile je zasadíte, budou ve vaší zahradě i několik let. Trvalky kvetou ve stanovených obdobích, většinou 4 až 6 týdnů. 

Hlavní výhodou trvalek je jejich dlouhověkost. Už z názvu je patrné, že trvalky zůstávají ve vaší zahradě několik let, aniž byste je museli každý rok znovu sázet. Některé se dokonce stále rozrůstají, takže vám zahradu zdobí stále více a více. Mezi takové rozrůstající se trvalky patří levandule nebo echinacea. Výhodou, která vám bude dělat radost je to, že trvalky kvetou v různých obdobích. Čemeřice už mohou kvést od února, chryzantémy zase vykvetou až na podzim. Můžete tak mít rozkvetlé rostliny v zahradě téměř po celý rok. Trvalky dokážou růst v různých podmínkách, hodí se i na náročná stanoviště, jako jsou třeba stinná místa, suchá nebo kamenité oblasti. Letničkám se v takových oblastech dařit nemusí. Ale když zvolíte trvalky, jako je třeba netřesk nebo rozchodník, bude se jim dařit i v suchu či na kameni. 

Nevýhodou trvalek je jejich pomalejší začátek. Trvalky obvykle nezačínají kvést hned v první sezóně, ale až druhý nebo třetí rok, když se v půdě dostatečně usadí. Další nevýhodou je, že trvalky vyžadují vaši péči. Některé potřebují pravidelnou údržbu, jako je dělení nebo přesazování, aby si zachovaly zdravý růst. Není to ale tak časově náročné a jakmile zapustí kořeny, většině trvalkám stačí občas zastřihnout a odstranit odkvetlé květy. 

Mezi oblíbené trvalky patři pivoňky, rozchodníky, levandule, echinacea, hosty, liliovky nebo třapatky. Pokud hledáte květiny, které vám budou dělat radost každý rok, budou pro vás trvalky ideálním řešením. 

Jak se rozhodnout? 

Nejvíce záleží na druhu zahrady a zejména na vašich preferencích. Pokud jste se nerozhodli na základě jejich výhod a nevýhod, nebojte se vysázet jak letničky, tak trvalky. Jejich kombinace může být tou pravou volbou pro většinu zahrad. Letničky vám rychle rozkvetou a projasní vaši zahradu, zatímco trvalky vám budou dělat radost v mnoha dalších letech. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články