Cukety si hoví na obrovské hromadě kompostované zeminy. Rozhlížejí se do okolí, sluní se, chytají dešťové kapky a sledují, jak se dole na záhonech daří cibuli, mrkvi, salátům nebo pórku. Jsou možná trochu pyšné, jak jsou usazené hodně vysoko a pohodlně. Mají na to nárok, najednou vykvetou a plodí jednu lahodnou cuketku za druhou. Jak se o ně právě teď postarat?
Studený máj, v stodole ráj. Říká se. Po studeném jaru nakonec květen překvapil. Slunce hřálo a hřálo. Sluneční paprsky popotáhly listy špenátu ven a ze zeminy začaly dokonce už vykukovat i dozrálé ředkvičky. Konečně! A koncem týdne až bude po zmrzlých mužích, můžou přijít ven choulostivější druhy bylinek a zeleniny. Na zahradě začne rozkvět a ráj!
Stačí jedna jediná rostlina vysazená na dobře živený kompost a zahrne vás bohatou úrodou cuket. U nás to vždycky končí rozdáváním. Chcete cuketu, ptám se s nadějí v hlase každého kolemjdoucího. A přidávám recepty – z cuket jde totiž vařit celé léto úžasné dobroty.
Cuketa nebo též cukína je rostlina, která je pěstitelsky nenáročná, velmi podobná okurkám. Snadno si vyprodukujeme bohatou sklizeň až 20 plodů z jedné rostliny (množství záleží na pravidelné sběru). Mladé plody mají jemnou ořechovou až neutrální chuť a jsou vhodné do zeleninových salátů (i se slupkou). Většinou ji, ale používáme tepelně upravenou. Oblibeným pokrmem z cuket je cukeťák ( cuketový "bramborák"). Můžeme ji plnit, smažit jako řízek, grilovat na grilu, vytvořit z ní cuketovou polévku. I květy cuket jsou poživatelné. Vidíme, že její využití je veliké.