Úvod  › 

Jak hluboko sázet česnek?

Domácímu vypěstovanému českému česneku se nic nevyrovná. Bude mnohem silnější a účinnější v porovnání s česnekem, který zakoupíte v běžných obchodech. Navíc budete přesně vědět, kde byl pěstován a že jste nepoužili žádnou škodlivou chemii.  Pro maximální úrodu a krásné palice je však potřeba dodržet postup výsadby. Klíčovým parametrem je mimo jiné také to, jak hluboko sázet česnek. Přečtěte si, jak zasadit česnek pro podzimní i jarní výsadbu.

Podzimní výsadba česneku

Pro výsadbu česneku v podzimních měsících volte chladnější počasí, kdy nehrozí riziko napadení houbovými chorobami. Snažte se dodržovat zásadu, která spočívá v tom, že čím dříve česnek sázíte, tím hlouběji ho musíte umístit do půdy. Pokud dáte česnek do země v září či v říjnu je optimální hloubka zhruba 8 centimetrů pod povrch. Naopak když dá počasí a výsadba je možná ještě v prosinci, umístěte česnek pouze do hloubky kolem 4 centimetrů.

Správnou hloubkou pomůžete lepšímu výnosu a zajistíte dostatečnou ochranu před případnými chorobami. Umístění z pohledu správné hloubky je důležité i kvůli správnému načasování rašení. Na mladé vyrašené výhonky česneku by totiž již neměl jít příliš silný mráz, aby nedošlo k jejich poškození.

Výsadba česneku do truhlíku

Vlastní česnek si můžete vypěstovat i v truhlíku. V takovém případě umístěte jednotlivé stroužky česneku zhruba 2 centimetry hluboko do vhodné nádoby. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku během vegetačního období a dopřejte česneku dostatek slunce.

Jarní výsadba česneku

Pokud jste během podzimu nestihli výsadbu česneku, nevěšte hlavu, protože to ještě můžete pohodlně dohnat během jarních měsíců. Vyberte si takovou odrůdu, která je doporučená právě pro jarní pěstování. Výsadbu načasujte ideálně na březen. Některé odrůdy mohou snést i výsadbu během dubna, ale to si vždy raději dopředu prověřte, aby česnek stihl bez problémů vyrůst. V případě jarního česneku máte i výhodu lepšího skladování. Na druhou stranu mnoho lidí nedá dopustit na zimní odrůdy kvůli jejich větší pálivosti a síle.

Pro výsadbu jarního česneku platí podobné pravidlo jako na podzim. Čím dříve budete sázet, tím hlouběji ho umístěte. Koncem února a začátkem března tak volte hloubku do 8 centimetrů. V pozdějším čase je lepší česnek umístit do zhruba 5 centimetrů pod povrch půdy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články