Úvod  › 

Česnek jako lék - co je na tom pravdy?

Česnek (Allium sativum) se používá po celém světě po tisíce let nejen pro kulinářské účely, ale také pro své zdravotní a terapeutické účinky. Starořecký lékař Hippokrates (přibližně 460–370 př. n. l.), dnes známý jako otec západní medicíny předepisoval česnek pro léčbu mnoha stavů a ​​nemocí. Jak se na použití česneku jako léku dívá dnešní moderní medicína?

Využití česneku k prevenci a léčbě nemocí

V současné době je česnek často používán při léčbě a prevenci nachlazení a některých stavů spojených s krevním systémem a srdcem, včetně aterosklerózy (kornatění tepen), vysokého cholesterolu, srdečního infarktu, ischemické choroby srdeční a hypertenze. Někteří lidé ho používají k prevenci různých druhů rakoviny. Ne všechny údajné léčivé účinky česneku jsou však podloženy výzkumem. Zaměřili jsme se tedy na nemoci, u kterých byl pozitivní účinek česneku vědecky prokázán.

Riziko rakoviny plic

Lidé, kteří jedli syrový česnek nejméně dvakrát týdně během sedmi let, měli podle studie o 44 procent nižší riziko vzniku rakoviny plic. Vědci provedli osobní rozhovory s 1 424 pacienty s rakovinou plic a 4 543 zdravými jedinci. Autoři studie napsali: „Ochranná souvislost mezi příjmem syrového česneku a rakovinou plic byla pozorována u modelu reakce na dávku, což naznačuje, že česnek může potenciálně sloužit jako chemo-preventivní prostředek pro rakovinu plic.“ Obdobné výsledky měl i výzkum zabývající se rakovinou prostaty.

Rakovina mozku

Organické sloučeniny síry nalezené v česneku byly identifikovány jako účinné při ničení buněk v glioblastomu, typu smrtelného nádoru na mozku. Vědci z Lékařské univerzity v Jižní Karolíně v časopise Cancer uvedli: „Tento výzkum zdůrazňuje velký příslib sloučenin pocházejících z rostlin jako přírodního léčiva pro kontrolu maligního růstu lidských nádorových buněk v mozku."

Ochrana srdce

Česnek může obsahovat chemikálie chránící srdce. Diallyl trisulfid, součást česnekového oleje, pomáhá chránit srdce během srdečních operací a po infarktu, zjistili vědci na Emory University School of Medicine. Rovněž věří, že dialyl trisulfid lze použít jako léčbu srdečního selhání. V experimentech s použitím laboratorních myší tým zjistil, že po infarktu měly myši, které dostaly dialylsulfid, o 61 procent menší poškození srdce v rizikové oblasti ve srovnání s neošetřenými myšmi.

Vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak

Vědci z Ankarské univerzity zkoumali účinky suplementace česnekovým extraktem u pacientů s vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Doplňky z česnekového extraktu snižovaly vysokou hladinu cholesterolu a také krevní tlak u pacientů s hypertenzí. Dodávají však, že šlo o malou studii, je třeba dalších výzkumů.

Česnek a nachlazení

Tým vědců z St. Joseph Family Medicine Residency provedl studii s názvem „Léčba nachlazení u dětí a dospělých“, publikovanou v časopise American Family Physician. Uvádějí, že pravidelné užívání česneku může snížit frekvenci nachlazení u dospělých, ale nemá žádný vliv na dobu trvání příznaků.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články