Úvod  ›   › 

Kdy a jak sadit česnek?

Většina z nás už si jistě všimla čínského česneku, který firmy na náš trh dováží z východu. Je levný, na druhou stranu bez výraznější chuti a chybí mu všechno, na co jsme u česneku zvyklí my, Evropané. Do čínské kuchyně se bude hodit, ale těžko dodá na chuti bramboráku nebo pomazánce. Na to je naprosto nejlepší domácí, vámi vypěstovaný česnek. Ale protože ne každý z nás je rozený zahrádkář, měli bychom si projít alespoň základy jeho pěstování. Předně, kdy a jak ho zasadit.

Před sadbou

Ještě než se pustíte do sadby česneku, měli byste sazenice namořit přípravkem proti škůdcům, čímž ho ochráníte proti parazitům. Ti totiž mohou celou úrodu velmi snadno zničit, není radno je podceňovat. Z toho důvodu česnek také nesázíme pravidelně na stejné místo, ale snažíme se jeho umístění střídat. Zamezíme tím šíření chorob a škůdců.

Výsadba

Do samotné sadby se můžete pustit buď na konci podzimu, nebo na začátku jara, dokud je chladno a zima, ovšem určitě ho musíme zasadit, než půda zamrzne. Vyberte vhodné místo, kam bude svítit slunce a kde česneku nebude nic ubírat živiny, půdu pohnojte, a pak si připravte řádky. Do nich zamáčknete namořené stroužky česneku asi šest centimetrů pod povrch a dbejte na dostatečné vzdálenosti mezi rostlinkami.

  • řádky by od sebe měly být vzdáleny 20-25 centimetrů
  • jednotlivé stroužky by od sebe měly být vzdáleny 10-12 centimetrů

Česnek s natí

Sklizeň

Sklizeň pak probíhá, v závislosti na druhu, na kraji léta, v červnu nebo v červenci. Paličky česneku vytáhnete z půdy, zbavíte listů, a pak jej zpracujete dle libosti. Je dobré si česnek už nějakou dobu před sklizní kontrolovat, protože zůstane-li v půdě déle, než je třeba, začne se rozpadat a hnít, čímž se stane pro další využití nepoužitelným. Jakmile ho sklidíte a přivezete z pole domů, můžete jej uskladnit, usušit, nebo rozmačkat na pastu, záleží jen na vás, co máte rádi. Každopádně v kuchyni jej při vaření jistě oceníte daleko více než česnek kupovaný.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články