Úvod  › 

Jaké hnojivo na česnek?

Pro mnohé zahrádkáře je pěstování česneku alchymie. Vědí totiž, že bez kvalitního hnojiva tato cibulovina neroste. I proto existuje mnoho chemicky připravených hnojiv, která lze využít pro zvýšení výnosů. To je však jen jedna z možností, kterou si ukážeme. Mimo to existují i velmi efektivní přípravky, které si můžeme namíchat samostatně v domácnosti. V našem článku se více dočtete o jedné z takových vychytávek. Neváhejte nabízíme odpověď na otázku: "Jaké hnojivo využít na česnek?".

Hnojiva v obchodech

V mnohých obchodech s přípravky zemědělských potřeb a materiálů najdeme i sekci s hnojivy. Na tu nyní zaměříme svůj zrak a pokusíme se poradit, která z hnojiv na česnek jsou nejzajímavější. 

Cererit s guánem

Cererit s guánem je hnojivo určené pro podporu růstu cibule a česneku. Zakoupením tohoto organominerálního granulovaného hnojiva s mnoha stopovými prvky neuděláte chybu. Jedná se totiž o přípravek vhodný jako hnojivo na česnek

Použití

Cererit s guánem obsahuje dusík, fosfor i draslík. Jde o ideální kombinaci, která se aplikuje přímo do půdy a to nejen při setí, popř. sázení, ale i při přihnojování již vzrostlého česneku. Výrobce doporučuje na 10 m² použít od 200-600 gramů přípravku. V ideálním případě se hnojení provádí v měsících březnu - červenci jednoduchým rozhozením na plochu, kde chceme česnek vysadit.

AGRO hnojivo na cibuli a česnek

AGRO hnojivo na česnek a cibule je podobně jako cererit vícesložkovým hnojivem. Jeho výhodou je, že po aplikaci dokáže dodávat cibuli a česneku živiny po dobu šedesáti dní a to ve vyváženém poměru. Navíc díky kombinaci organické a minerální složky je zaručeno rychlé a dlouhodobé působení. 

Výhody využití

  • Podporuje pikantnější chuť česneku
  • Pozitivně ovlivňuje vytváření humusu v půdě
  • Kladně působí na vodní režim rostlin
  • Působí dlouhodobě a velmi rychle

Ze zmíněných výhod vyplývá, že AGRO hnojivo na cibuli a česnek je vhodné pro začínající i pokročilé pěstitele tohoto druhu zeleniny.

Výroba hnojiva na česnek v domácnosti

Pěstování česneku může být opravdovou alchymií a zábavou. Obzvlášť pokud nechceme používat hnojiva z obchodů, ale umíme si poradit s prostředky, které máme doma. A věřte, že často nakonec docílíme o mnoho vyšší výnosnosti. Dodržením jednoduchého návodu na přípravu je možné docílit neskutečných výsledků. 

Stačí dvě chemikálie

Úroda česneku, velikost paliček a mnoho dalšího je přímo závislé na prvku jménem dusík. Bez něho česnek není schopen růst. I proto je třeba ho do půdy cíleně dodávat. Nejdostupnější chemikálií v tomto je amoniak, se kterým je třeba pracovat opatrně, protože může naleptávat sliznici a je jedovatý. Avšak po naředění s druhou chemikálií, kterou je voda, získáte super hnojivo, po jehož aplikaci česnek roste "jako z vody", tedy pokud dodržíte pravidelnou péči v podobě zalévání a kypření půdy. 

Jak namíchat?

Naprosto stěžejní je správnost namíchání amoniaku a vody. Pokud byste dali moc amoniaku, pak česnek "spálíte", naopak když přeženete množství vody, pak do půdy nedodáte dostatek živin a nebudete spokojeni s velikostí česneku. Správný poměr je dvě velké lžíce amoniaku o koncentraci 10% na deset litrů vody. Je to opravdu snadné. 

A jak použít?

Po namíchání je možné hnojivo na česnek použít. Aplikace hnojiva není vůbec složitá. Vzniklým roztokem amoniaku a vody jednoduše zaléváte záhon s česnekem, čímž dodáváte potřebné živiny. Pozor si musíte dát pouze na množství hnojiva, kterým zaléváte záhon. Zmíněných 10 litrů roztoku je vhodných pro zálivku záhonu o velikosti cca 2 metry čtverečné. Je logické, že pokud pěstujete česnek na záhonu větším, pak je třeba upravit množství namíchaného hnojiva. Po aplikaci následuje už jen sledování a čekání na sklizeň, která bude jistě obří. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.75/5 (4 hlasy)


Související články