Úvod  › 

Jak namořit česnek?

Namořením česneku ochráníte výsadbu před chorobami, které mohou být v půdě i v sadbě samotné. Postup a odpovědi na nejdůležitější otázky týkající se moření česneku si můžete přečíst v tomto článku.

Čím se dá česnek namořit?

Na trhu seženete několik průmyslově vyráběných produktů, které můžete na moření česneku použít. Na obalu jsou přesné pokyny, jak výrobek použít. Vybírejte jej podle typu půdy a rizik, které sadbě hrozí. Můžete si koupit i soupravu z mořidel, která se využívají nejčastěji (jde o sirný přípravek a ochrannou směs proti houbám).

Kdy začít s mořením?

V průmyslově vyráběném mořidle nesmí být česnek příliš dlouho. Pokud několikanásobně překročíte doporučenou dobu, sazenice můžete úplně zničit. Z takové výsadby může vzejít jen malé procento nebo i žádná úroda.

  • S předstihem Mořit se dají celé palice, ale v tomto případě je potřeba začít už měsíc před sázením. Dobře okapané palice skladujte ve větrané místnosti.
  • Těsně před výsadbou Protože se stejně sází jednotlivé stroužky, je vhodnější namořit rovnou ty. Také lépe proschnou a vyhnete se tak riziku zplesnivění. Podle typu mořidla si naplánujte i samotné sázení česneku – druhý den nebo ten samý.
  • Nachystejte česnek: opatrně rozdělte palice česneku na jednotlivé stroužky. Ty, které jsou poškozené nebo bez slupky, nejsou k moření vhodné.
  • Připravte si nádobu a ochranné pomůcky: počítejte s tím, že mořidlo zapáchá a jde o chemickou sloučeninu. Proto použijte kýbl nebo lavór, který využíváte jen na zahradě. Případně nádobu, kterou vyhodíte. K rozmíchání ve vodě budete potřebovat nějakou pomůcku, jako je tyčka nebo klacek. Celou dobu byste na sobě měli mít ochranné rukavice, abyste si nepoškodili kůži.
  • Nechte česnek mořit: podle typu mořidla dejte česnek do připravené směsi tak, aby byl úplně namočený. Teplota, kde budete česnek mořit, by se měla pohybovat kolem 20 °C.
  • Stroužky nechte okapat: opět záleží na typu mořidla, ale než zasadíte stroužky do země, nechte je aspoň okapat. Můžete je také dát na savý papír (noviny, papírové utěrky).

Je možné se moření vyhnout?

Někteří šlechtitelé prodávají tak kvalitní česnek, že moření nedoporučují. To ale jen v případě, kdy sázíte česnek do úplně čerstvé půdy, ve které se česnek ještě nikdy nepěstoval.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (7 hlasů)


Související články