Úvod  ›   › 

Jak nejlépe uskladnit česnek?

Česnek je králem ve světě vaření. Pro svoji výraznou chuť má jak svoje milovníky, tak i odpůrce. Kromě nenahraditelného místa v kuchyni, má česnek ne jednu léčivou vlastnost. Pomáhá při nachlazení, problémech s dýchacími cestami, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, léčí křečové žíly a tak podobně. Jak ale tento malý zázrak z říše rostlin uskladnit tak, aby nepřišel ani stroužek na zmar?

Skladování česneku v celých paličkách

Česnek se nejlépe skladuje v celých paličkách, svázaných do kytice, nebo do copu. Po sklizni česnek neomývejte, jen z něj otřepte hlínu a svažte. Zda zvolíte cop, nebo kytici, záleží na vaší preferenci a zručnosti. Tento svazek pak můžete umístit ideálně na suché, tmavé, chladné (13 - 18°C) a větrané místo. Nejlépe poslouží suchý sklep, půda, garáž, nebo spíž. Česnekovou kytici také můžete umístit do džbánu, nebo jiné nádoby a postavit na horní polici na chladnější místo v bytě. Dbejte na to, aby bylo místo, které si zvolíte suché a do džbánu v žádném případě nedávejte vodu.

Jiné způsoby, jak skladovat česnek

Česnek můžete oloupat, prolisovat, prosolit a dát do uzavíratelné sklenice. Tato česneková pasta se skvěle hodí při vaření a každá hospodyňka bude jistě ráda, že se nemusí zdržovat zdlouhavým loupáním. Takto uskladněný česnek vydrží v lednici několik měsíců. Je ale potřeba dobře dbát na to, aby se do sklenice nedostal vzduch, jinak by pasta mohla začít modrat.
Další možností je česnek naložit do oleje, nebo do sladkokyselého nálevu. Pokud naložíte do olivového oleje několik oloupaných stroužků, přidáte snítku rozmarýnu a chilli papričku, získáte tak svůj vlastní ochucený olej. A jestliže si se vzhledem skleničky trochu vyhrajete, máte v rukou originální dárek, který neurazí žádného gurmána.

Pokud chcete česnek zamrazit, oloupejte a očistěte jednotlivé stroužky, rozložte je vedle sebe a den nechte proschnout. Poté je už můžete dát do mikrotenových sáčků a umístit do mrazáku. Česnek tak neztratí svou šťavnatost, ale ztratí trochu na chuti.

Chyby při skladování česneku

Česnek by se neměl skladovat v lednici, ani na místech, kde je vlhko. V lednici totiž rychleji hnije a gumovatí. Ve vlhkých sklepích, nebo v kuchyni poblíž sporáku, kde se často objevuje pára z vaření, zase česnek naklíčí a shnije. Ani mrazy nejsou pro skladování česneku vhodné. Pokud ho totiž necháte přemrznout, ztrácí svou chuť a říz.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články