Úvod  › 

Jak sadit česnek?

Pomalu nastává nejlepší období pro zasazení česneku. Podzimní druhy česneku je nejvhodnější zasadit těsně před tím, než půda zamrzne, proto se vyplatí pravidelně sledovat teplotu a vyčkávat na poslední moment, aby sazba byla úspěšná. Vzhledem k posledním rokům, kdy zima bývá mírnější nebo přichází déle, se může stát, že česnek zasadíte až v prosinci. To ale vůbec nevadí, nejdůležitější je zasadit ho správně. 

Jak na to?

Stroužky se sází do hlubších a spíše lehčích půd s dobrým obsahem humusu. Dejte si pozor, abyste zasadili pouze zdravé stroužky a umístili je do hloubky přibližně 6 centimetrů. Česnek je vhodné zasazovat v řadách, které jsou od sebe vzdálené 20-30 centimetrů a stroužky v nich mají mezi sebou mezery kolem 10-15 centimetrů.

Jako ochrana proti škůdcům se doporučuje stroužky uložit minimálně na tři, maximálně však na dvanáct hodin do Sulka a poté okamžitě vysadit. Pokud je vaše půda hodně napadena škůdci a plísněmi, můžete ještě využít Fundazol nebo Rovral flo a stroužky tam namočit po dobu dvaceti minut.

Mladý česnek

Vzrostlý česnek

Kdy sklízet?

Česnek se sklízí v létě, většinou v červenci, ale každá odrůda se dobou sklízení mírně liší. Od poloviny května se doporučuje speciální zavlažování. Dobu sklizně poznáte podle stavu listů, které u dvou hlavních odrůd v konečné fázi vypadají jinak.

  • Pokud jste zasadili česnek paličkový, čas na sklizeň nastane ve chvíli, kdy jeho listy zežloutnou a ztratí vodu.
  • Česnek nepaličkový se sklízí v okamžiku, kdy jeho listy klesnou na zem.

Svazky česneku

CC: autor FilieraSi

Další cenné informace:

  • Česnek by se měl zasazovat na jedno místo jednou za pět let.
  • Existují dvě odrůdy česneku: paličák a nepaličák. Liší se sklizní a tím, že paličák má uvnitř palici, zatímco nepaličák pouze nať.
  • Nezasazujte česnek na místo, kde před tím rostly cibule, brambory nebo rajčata.
  • Nehnojte česnek chlévským hnojem.
  • Česnek má silné antibakteriální účinky, snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.5/5 (2 hlasy)


Související články