Úvod  › 

Jak na vosy?

Není snad ženy, která by netoužila po štíhlém pasu jakým vosy oplývají, ale to je asi tak vše, co nás pozitivního při představě vosy napadne. Ani v dětských pohádkách nepatří zrovna na stranu dobra, a když nás začnou obtěžovat svým dotěrným a vcelku rychlým nalétáváním na naše jídlo či přímo na nás, většinou nás rozpálí do běla, ne-li přímo vyděsí. Díky pár trikům však jejich zájem o vás snadno opadne a ochránit můžete i svou zahradu či obydlí.

Připravte si „mobilní“ odpuzovač

Snadno si jej vezmete všude s sebou a vosy se vám obloukem vyhnou na vzdálenost cca 40cm. Postačí si do menší uzavíratelné mističky namíchat směs pálivého koření, nastrouhanou kůru z citrónu a rozdrcený hřebíček. Směs můžete mít v kapse, ale klidně i v kabelce či batohu. Pokud přidáte i chilli a směs dáte do otevřené misky na stůl, vosy si vás, ani vaší letní hostiny ani nevšimnou.

Žádné posezení na zahradě už vosa nepokazí

Pravidlo číslo jedna je rozhodně důsledné sbírání spadaného ovoce, a to klidně i několikrát denně. Nahnilé kousky totiž vosy lákají, a tak jich je pak v trávě jako much. Pokud to lze, své posezení směřujte také mimo ovocné stromky, nové vysazujte dále od pergol či teras. Jestliže máte z vos panickou hrůzu, můžete použít i repelenty, které vás ochrání. Jídlo a nápoje ochráníte nejen ochrannými poklopy a víčky, ale také postačí vonná citrónová svíčka či speciální citronádoválouč, která nejen příjemně voní, ale také dlouho hoří a vosy její vůni zrovna nemilují.

Vyzkoušejte triky přírody

1.Možná jste si všimli, že když sedíte venku ve skupince, vosy láká jen jedna osoba pořád do kola. Vosy totiž přitahují zářivé barvy, především žlutá a oranžová. Zkuste tedy omezit jejich nošení.

2.Vosy si vzájemně „nelezou do revíru“ a svá hnízda si staví v uctivé vzdálenosti od sebe. Skvělou vychytávkou je tak imitace vosího hnízda, kterou zakoupíte snadno na internetu.

3.Vosy jdou po příjemné vůni, proto pokud se intenzivně voníte několikrát denně, navíc sladkou vůní, zkuste ji pro jednou vynechat – hned poznáte ten rozdíl.

Samotná likvidace vosího hnízda je vždy nebezpečná záležitost, rozhodně by se do ní neměl pouštět alergik, ani nikdo, kdo si příliš nevěří nebo má sklony k zmatkování.

Vosí hnízdo na zahradě

Vždy zvolte čas spíše ve večerních či ranních hodinách, to jsou vosy nejméně aktivní a hrozí menší nebezpečí bodnutí. Pokud objevíte vosí hnízdo v zemi, máte vcelku vyhráno. Stačí totiž pořádná dávka horké vody nalitá přímo do vchodu. V drogerii můžete také zakoupit sirné knoty a hnízdo vypálit. Lapače vos jsou také vysoce účinné, budou vás však stát nejedno pivo, sirup či sladkou limonádu a pravidelné vylévání a likvidování mrtvých vos. Pokud je umístíte v blízkosti hnízda, máte reálnou šanci, že se postupně všechny vosy pochytají – je to však běh na dlouhou trať.

Vosí hnízdo v domě

Vosy velice rády, a především neskutečně rychle, staví svá hnízda v blízkosti oken, pod krovy, na půdách, nebo klidně i ve vaší spižírně. Zatímco přítomnost vos na zahradě můžete vcelku úspěšně ignorovat a jen se vyhýbat místu, kde se vyskytují, v blízkosti bytu či domu je riziko pobodání či útoku mnohem vyšší. V obchodních domech či drogeriích vám nabídnou mnoho nejrůznějších přípravků a účinných insekticidů, mějte však na paměti, že se vždy jedná o jedovaté látky a jejich používání s sebou nese zdravotní rizika pro samotného hubiče, ale také jeho obydlí. Navíc je opět vyšší riziko zranění. Pokud tedy nemáte zkušenosti, je vždy lepší obětovat finance a požádat o pomoc hasiče. I když je taková služba zpoplatněna, v reálu jsou často hasiči velice vstřícní a z důvodu přímého ohrožení života vám vosí hnízdo zlikvidují v rámci cvičení zcela zdarma.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články