David Manek - článkyJak vyrobit šípkové víno ze sušených šípků?

Šípky jsou malé poklady, které není úplně snadné natrhat v dostatečném množství. U cest i na zahradách jich sice roste celkem hodně, ale jejich trny brání pohodlnému sběru. Pokud se však rozhodneme šípky sbírat, tak děláme moc dobře, protože obsahují velké množství vitamínů. A pokud k tomu přičteme možnost vyrobit z nich skvělé šípkové víno, pak je tu motivace, která překoná i bolest z popíchání a poškrábání. 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Co vyrobit ze sušených růží?

Mnoho žen doma suší růže, které dostaly. Jejich srdce jim totiž nedovolí vyhodit kytici, která je stále krásná. Problémem však zůstává trvanlivost takové kytice a případné využití nasušených květin. Možná nebudete věřit, ale existuje řada způsobů, jak růže mj. využít a nepřijít tak o emoci, kterou nám do našeho domova přinesly. Jde pouze o to, co nám naše kreativita dovolí. 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Z čeho udělat oplocení zahrádky?

Každý rodinný domek má kolem sebe pozemek. Ten může být větší nebo menší, ale v každém případě většina z nás stojí o určitý klid, který může zajistit mj. oplocení pozemku. To má hned několik funkcí, mimo bezpečnostní je to i design, který je často tím určujícím faktorem pro volbu materiálu, ze kterého plot postavíme. Složité to není ani v případě, že plot budeme stavět sami, i když bude třeba trocha šikovnosti a rozhodnosti při volbě materiálu. Tak se pojďme podívat na to, jaké materiály máme k dispozici?

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jaké místo pro kompostiště?

Na zahradě vzniká velké množství přírodního materiálu, který není vhodné vyhazovat do popelnic. Jde především o materiál organický, který se při zajištění správných podmínek rozloží a může sloužit mj. jako vynikající dodavatel živin pěstovaným plodinám. Ano, založení kompostu je tou správnou volbou a hned v úvodu bychom se měli zabývat výběrem správného místa.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Rotace rostlin při pěstování

Rotace rostlin při pěstování je důležitou součástí péče, kterou bychom měli naší zahrádce dopřát. Je totiž obecně známým faktem, že není dobré na jednom záhonku neustále dokola vysazovat stejný druh zeleniny. Nastavením rotace rostlin umožníme půdě kvalitně regenerovat a doplňovat živiny, které byly vyčerpány. Pojďme se spolu podívat, jak správně střídat rostliny při pěstování. 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak na ochranu stromků proti ohryzu

Ovocné stromky v sadech i zahradách se často nacházejí na jídelníčku nejen lesních živočichů. Srnčí, králíci, ale i někteří hlodavci mohou být zásadním problémem. Tito tvorové se však nevyskytují jen v blízkosti lesa, ale často se nebojí zavítat ani na okraj měst, kde bývají zahrádkářské kolonie. I proto je třeba se hned po výsadbě intenzivně zabývat otázkou: "Jak na spolehlivou ochranu stromků proti ohryzu?".

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak začít s pěstováním hrášku s dětmi

Pěstování hrášku s dětmi může být opravdová zábava. Mnoho malých dětí touží po vlastní malé zahrádce, na které vypěstují něco moc dobrého. K tomuto účelu je skvělý hrášek, který není příliš náročný a umožní dětem růst nejen pozorovat, ale i zdokonalit se v některých dovednostech. Jak tedy začít s pěstováním hrášku s dětmi?

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Způsoby nakličováni brambor

Pěstitelé brambor často zvažují, co je pro správný vývoj těchto průmyslových rostlin to nejlepší. Pro některé je dokonce důležitá i rychlost jakou brambory na záhonku vyrostou. Právě kvůli tomu se hned na startu zabývají tím, jaké způsoby nakličování brambor použít. Naštěstí způsobů není mnoho, a tak nám nezamotají hlavu. Pojďme se na ně podívat.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


V jakých podmínkách lze pěstovat vinnou révu

Asi každý z nás zahrádkářů sní o tom, že na zahrádce bude pěstovat vinnou révu. Tato rostlinka je však relativně náročná a její složitější biologie s sebou přináší i požadavky na klimatické a další podmínky, bez jejichž dodržení to nebude fungovat. Otázkou tedy je: "V jakých podmínkách lze pěstovat vinnou révu?". I na to si odpovíme v našem povídání.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Kdy nejlépe zalévat rajčata?

Pěstování rajčat není úplně jednoduché. Je třeba dodržovat mnoho zásad a to nejen při jejich výsadbě, ale i při zalévání. Odpověď na otázku: "Jak nejlépe zalévat rajčata?" není úplně složitá a jejím dodržením můžeme dosáhnout té nejlepší úrody. Náš článek se na tuto otázku pokusí nejen odpovědět, ale také nabídnout některé zajímavosti kolem zalévání červených plodů.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak zjistit kyselost půdy?

Kyselost půdy je velmi důležitá vlastnost, která často rozhoduje o správném růstu mnoha druhů rostlin. Poradit si s jejím měřením není složité. Můžeme volit mezi nejpřesnějším elektronickým měřením nebo indikátorovými papírky. Druhé zmíněné je možné zakoupit v mnoha obchodech s potřebami pro zahrádkáře. Spolu si blíže popíšeme oba způsoby a odpovíme si na otázku: "Jak zjistit kyselost půdy?". 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak rozmnožit vánoční kaktus?

Vánoční kaktus je na první pohled krásná a velmi zajímavá rostlina. Zkušení pěstitelé moc dobře vědí, jak zajistit jeho kvetení právě o Vánocích. Ale jen málokdo si jej umí sám rozmnožit. Přitom to není tak složité. Jaká je tedy odpověď na otázku: "Jak rozmnožit vánoční kaktus?". I to se pokusíme zodpovědět v našem článku a věříme, že mnohým poskytneme návod, jak to udělat.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Pěstování petrželky na parapetu

Pěstování petrželky na parapetu může být zábavou, ale také velmi užitečné. Truhlík dodává petrželce šťavnatost a umožňuje její pěstování po celý rok. Důležité je však dodržet rady odborníků, díky kterým získáme do naší kuchyně skvělou ingredienci. Petržel z parapetu dodá připravovaným pokrmům nejen skvělou chuť, ale také je nádherně provoní. Spolu se podíváme na to, jak na okně nechat vyrůst krásnou rostlinku.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak zabránit klíčení brambor?

Pěstujete brambory na zahrádce nebo si je kupujete od známého farmáře ve větším množství? V obou případech byste se měli zamyslet nad odpovědí na otázku: "Jak zabránit klíčení brambor?". Někdy to nemusí být lehký úkol, ale dá se zvládnout. Lépe, pokud máte sklepní prostory, které jsou čisté, chladné a s dobrým přístupem vzduchu. Pokud sklep nemáte, je to složitější, ale také to jde. Pojďme se na to společně podívat.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Co dělat s posekanou trávou?

Tráva na zahrádce roste jako zběsilá a je třeba ji sekat. Po seči však přichází zásadní otázka: "Co dělat s posekanou trávou?". Není třeba si z toho dělat hlavu, protože možností je opravdu mnoho. Pojďme se na ně společně podívat tak, aby tráva posloužila a nehyzdila vaši zahrádku.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Pěstování ředkviček na balkóně

I ředkvičky je možné pěstovat na balkóně podobně jako jiné druhy zeleniny. A věřte, že to není vůbec složité. Postačí k tomu truhlík, kvalitní zemina, semínka a můžeme začít. Nebo se stále zdráháte a bojíte selhání? Pak čtěte dále, protože v našem článku se dovíte vše potřebné o pěstování ředkviček na balkóně. 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Pěstování pažitky v paneláku

Většina z nás zná pažitku jako bylinku nebo zeleninu, kterou především v zimním období náš organismus potřebuje. Zajistit si ji v tomto období čerstvou není až tak složité, protože ji můžeme pěstovat i doma. Její konzumace má pozitivní vliv na trávení, ale i na hospodaření těla s vápníkem nebo draslíkem. Zajímavostí je i vliv této bylinky na výši krevního tlaku. Pojďme si odpovědět na otázku: "Jak na pažitku na okně v paneláku?". 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak na švestková povidla?

Vypěstovali jste na vaší zahrádce velké množství švestek a nevíte co s nimi? Slivovici dělat nechcete a při konzumaci vám lezou už i ušima. Pak je tu možnost připravit si z nich domácí povidla. Přestože existuje velké množství receptů, rad a tipů a jistě jsou všechny velmi dobré a zajímavé, tak jen ten náš vám napoví, jak na švestková povidla? Pokusíme se vás k nim přivést krok po kroku a věříme, že výsledek bude naprosto skvělý.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Příprava skleníku na zimu

Možná si říkáte každý rok, že zima nebude příliš krutá. V posledních letech to tak občas bývá, ale to by neměl být důvod k tomu, abychom zahradu a její části nepřipravili na toto tvrdé období. A většina z nás má na zahrádce i skleník, který si pozornost a péči před zimou zaslouží. Právě on totiž bývá první, který nám nabízí tak důležitou zeleninu. Jak tedy připravit skleník na zimu?

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jaké hnojivo na česnek?

Pro mnohé zahrádkáře je pěstování česneku alchymie. Vědí totiž, že bez kvalitního hnojiva tato cibulovina neroste. I proto existuje mnoho chemicky připravených hnojiv, která lze využít pro zvýšení výnosů. To je však jen jedna z možností, kterou si ukážeme. Mimo to existují i velmi efektivní přípravky, které si můžeme namíchat samostatně v domácnosti. V našem článku se více dočtete o jedné z takových vychytávek. Neváhejte nabízíme odpověď na otázku: "Jaké hnojivo využít na česnek?".

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak sušit rajčata na Slunci?

Možná se to zdá jako něco nemožného, ale rajčata nemusíme spotřebovat hned po sklizni. Ke zvýšení doby jejich trvanlivosti, stačí velmi málo. Usušit je. V našem článku se zaměříme nejen na odpověď na otázku: "Jak sušit rajčata na Slunci?". Ale také se zmíníme o Číně, ve které jsou rajčata sušena opravdu ve velkém. V neposlední řadě se zaměříme i na úskalí, kterých bychom se měli při této činnosti vyvarovat. 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Použití vápna na zahrádce

Jste vlastníky zahrady nebo dokonce pole a záleží vám na vysokých výnosech z půdy? Věřte, že dosáhnout jich nemusí být až tak složité, pokud půdě pravidelně budete dodávat potřebné živiny. Jednou z možností, která je velmi snadná a nestojí mnoho peněz je vápnění. To je velmi důležité a my se mj. pokusíme odpovědět na otázku: "Jaké vápno na zahradu?".

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Optimální brambory na uskladnění

Pokud máte vlastní zahrádku a pěstujete vlastní brambory, tak děláte velmi dobře. Ale možná podobně jako my, občas váháte nad odpovědí na otázku: "Jaké brambory jsou vhodné na uskladnění?". Ani ten nejlepší sklep vám totiž nemusí zajistit ani u těch nejlepších odrůd jejich nenaklíčení. V našem článku se pokusíme podívat na odrůdy, kterým postačí běžný sklep, a pro které není skladování problém.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Sušení ovoce, zeleniny pomocí sušičky

Pokud máte vlastní zahrádku a na ní mnoho stromů a dalších rostlin, které dávají ovoce, pak je jednou z možností jejich sušení. Sušit můžete na běžném sítu pod topením, ale to není úplně ideální. Proto mnoho výrobců nabízí kvalitní a velmi výkonné sušičky. To s sebou nese zásadní odpověď na otázku: "Jak na sušičku ovoce a její výběr?". My jsme vybrali ty nejdůležitější, na které byste se měli zaměřit.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak poznat zralý meloun?

Úžasný, skvělý, sladký a osvěžující. Právě takový může být meloun, který si můžete zakoupit v letních měsících v mnoha obchodech s ovocem a zeleninou. Jeho delikátní chuť a obsah většího množství vody prospívá v létě našemu organismu, mj. brání přehřátí a případné dehydrataci. Zásadní je ale výběr zralého a slaďoučkého melounu, což není vždy jednoduché. Přesto se společně pokusme probrat hned několika radami, kterými můžeme zralost melounu ověřit.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak ochránit ovoce a zeleninu proti ptactvu?

Mnozí zkušení zahrádkáři se dlouhá léta zaobírají odpovědí na otázku: "Jak chránit ovoce a zeleninu proti ptactvu?". Přestože to není snadné, tak existuje hned několik účinných způsobů, které nemusí stát velké peníze. Na následujících řádcích najdete mnoho vychytávek, díky kterým můžete vaši úrodu ochránit před nenechavými zobáky opeřenců. Poradíme všem bez ohledu na velikost zahrádky, protože před nálety ptáků je třeba chránit nejen velké ovocné sady, ale i malé zahrádky. Pojďme se do toho pustit.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek