Úvod  › 

Pěstování petrželky na parapetu

Pěstování petrželky na parapetu může být zábavou, ale také velmi užitečné. Truhlík dodává petrželce šťavnatost a umožňuje její pěstování po celý rok. Důležité je však dodržet rady odborníků, díky kterým získáme do naší kuchyně skvělou ingredienci. Petržel z parapetu dodá připravovaným pokrmům nejen skvělou chuť, ale také je nádherně provoní. Spolu se podíváme na to, jak na okně nechat vyrůst krásnou rostlinku.

Podmínky pro pěstování

Pěstování petrželky na parapetu není složité za předpokladu, že zajistíme základní podmínky pro růst. Tou první je příprava půdy, která by měla být vysoce výživná a vodě prostupná. I proto doporučujeme smíchat rašelinu, půdu ze zahrádky a humus. To vše může přispět ke správnému růstu naší petrželky. 

  1. Před výsevem můžeme propláchnout kompozici roztokem hypermanganu, čímž odstraníme patogeny
  2. Půdu můžeme obohatit přidáním fosforu, draslíku, popř. vápníku

Připravenou půdu pro pěstování petrželky přesypeme do květináčů nebo nádob, které mají minimální hloubku 20 centimetrů, dostatečný objem a vypouštěcí otvor. Spodní část těchto nádob je tvořena drenážní vrstvou o velikosti 2 centimetry. Ta je naplněna zeminou. 

A jak petrželka roste?

Pro správné pěstování petrželky na parapetu je důležité správné zalévání. Nedoporučuje se používat vodu z vodovodu, která obsahuje látky, které nejsou pro růst petrželky optimální. V případě, že se nedostaneme k vodě dešťové, pak je vhodné nechat vodu z kohoutku odstát. Rostlinkám je třeba dát čas na vstřebání vody tak, aby se nedostal kořenový systém do stresu a petržel nezačala uvadat. Kromě vody je třeba dodržovat i další pravidla:

  • Po vytvoření kůry na povrchu půdy ji opatrně odstraníme - Dejte pozor na kořeny, poškození by bylo fatální
  • Podzimní pěstování petrželky si zaslouží podporu v podobě umělého světla - LED světla nebo zářivky s bílým světlem
  • Maximální doba příjmu světla a růstu je 13 hodin - delší doba by snižovala kvalitu listů petrželky

A jaké odrůdy pro domácí pěstování?

Pro pěstování petrželky na parapetu vybíráme odrůdy, které řadíme k raným. Jejich typickým znakem je rychlejší růst. Těmi nejlepšími jsou:

  • Prima a Hanachka
  • Zelené perly
  • Karneval
  • Korálky a Bogatyr

Pro všechny platí, že je možné je pěstovat za oknem v domácnosti a v případě kvalitní závlahy dají ideální výnosy. Pokud vás naše rady motivovaly, tak jsme velmi rádi, protože není nic lepšího než mít k dispozici čerstvou petrželku po celý rok.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články