Úvod

Příprava skleníku na zimu

Možná si říkáte každý rok, že zima nebude příliš krutá. V posledních letech to tak občas bývá, ale to by neměl být důvod k tomu, abychom zahradu a její části nepřipravili na toto tvrdé období. A většina z nás má na zahrádce i skleník, který si pozornost a péči před zimou zaslouží. Právě on totiž bývá první, který nám nabízí tak důležitou zeleninu. Jak tedy připravit skleník na zimu?

Pryč se zeleným a zrýt

Každý skleník by před zimou měl projít důkladnou očistou. Prvním krokem je zbavit jej veškerých rostlin, které nám dávaly plody v létě a na podzim. Je to možná smutné, ale velmi důležité, protože po vytrhání postupně uvadajících paprik, rajčat nebo okurek následuje důkladné zrytí půdy ve skleníku. Jen díky němu se do půdy dostane potřebný kyslík a odpočatá zemina s větší množstvím živin bude přesunuta nahoru. 

Péče o skla a rámy

Velmi důležitá je i péče o konstrukci skleníku, tedy především skla a rámy. U té se zaměříme na:

  • Prohlídku skel a rámu, popř. jejich opravu nebo výměnu
  • Namazání pohyblivých částí - můžeme je i natřít antikorozní barvou
  • Omytí vnitřních skel - mohou být znečištěna a nepropouštět správně potřebné světlo
  • Vnější skla nemyjeme - období zimy přináší nejen prach, ale také ne vždy úplně čistý sníh. Naše práce by tak byla zbytečná a museli bychom ji opakovat na jaře.

Skleník Autor: EME

Kdy vyměnit zeminu?

Půda ve skleníku je velmi vyčerpávána pěstovanými rostlinami. Většinou ji není třeba měnit, ale najdou se i případy, kdy bychom tak učinit měli. Tím nejzákladnějším je moment, kdy víme, že úroda či rostliny, které jsme tu pěstovali, byly napadeny škůdci. 

  • V případě, že nelze půdu vyměnit, tak je dobré ji alespoň desinfikovat - přípravky je možno koupit v mnoha zahrádkářských obchodech. V těchto případech dejte na rady odborníků.

Levnější tip na desinfekci

Lacinou a velmi účinnou ochranou půdy a rostlin proti plísním a houbovým nemocem nejen ve skleníku je hypermangan (chemicky manganistan draselný). Používáme vždy velmi silný roztok, kterým prolijeme zeminu a také jím nastříkáme skla a rámy. Při použití této látky je důležitá doba aplikace, ta by měla přijít vždy na podzim.

Tři tipy na závěr

Příprava skleníku na zimu není složitá. Pokud jí budete věnovat potřebný čas, pak se další rok můžete těšit na skvělé výnosy zasazených rostlin. Proto si dovolíme přidat další tři tipy, které můžete využít pro přípravu skleníku na zimu:

  • Dusíkaté vápno - lze využít pro vyhubení larev škůdců a skvěle funguje u proti semenům plevele - aplikace před zimou je lepší než na jaře.
  • Kompost - pro skleník je velmi žádoucí. Doporučujeme použít kompost starší tří let, protože s mladším si do skleníku můžete zanést semena plevele, která nestačila zetlít.
  • Sníh do skleníku - zkušení zahrádkáři doporučují v zimě do skleníku naházet vrstvu sněhu, který následně roztaje a dodá půdě potřebnou vodu. Tu využijí rostliny zasázené z počátku jara.

A nezapomeňte! Co můžete ve vašem skleníku udělat v zimě, neodkládejte na jaro. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články