Úvod  › 

Možnosti oplocení zahrádky

I zeleninová zahrádka může být i krásná. První, co na ní budeme hodnotit, je oplocení, kterým oddělíme zahrádku od okolního světa a vznikne tím samostatný prostor chráněný před přírodními vlivy, ale také před nežádoucími návštěvníky. Oplocení by mělo chránit naše rostliny především před větrem. Snižuje totiž produktivitu rostlin a vysouší půdu.

Nejlepšími zábranami před větrem jsou keře, ploty a živé ploty. Slouží totiž jako větrolamy a sílu větru významně snižují. Ale pozor také na zajíce. V tomto případě je velice efektivní ochrana vytvořit plot z pletiva, které je vysoké alespoň 1,2 m. Cenově je to také nejméně náročná varianta.

Velice módní jsou ploty z planěk s dřevěnými nebo kamennými sloupky. Toto provedení je cenově náročnější a pozor! Pokud máte plaňky daleko od sebe, pronikne mezi nimi na zahrádku kde jaký zajíc. Pokud je ale dáme blízko k sobě, potom zase ubíráme rostlinám světlo.

Ohradní zdi jsou sporná varianta. Stejně jako u plaňkového hustého plotu ubírají rostlinám světlo, ale zase drží vlhkost. Především kamenné zdi. Designových variant u tohoto druhu oplocení je nespočet, od nejrůznějších barev až po lehce omítnutých zdí s pálenými taškami nebo kamennými plotnami.

Nyní se ještě vrátíme k plotům živým. Živý plot slouží jako dobrá bariéra, která ochrání zahrádku jak před větrem, tak prachem a hlukem. Vysazuje se jak z listnatých, tak jehličnatých dřevin. Musíme se také rozhodnout, zda bude plot udržovaný, který můžeme různě tvarovat, nebo volně rostoucí. Ten zabere daleko více místa a minimálně jednou za deset let je potřeba omladit. Živý plot může být i pestrý a během roku měnit svou barvu. V tomto případě kombinujeme kvetoucí keře, okrasné a i jedlé (např. živý plot z upravených jabloní). Taky máme na výběr, zda zvolit opadavý nebo stále zelený plot. Nejběžnější variantou živého plotu je u nás habr obecný, hnědé listí na něm zůstává totiž až do jara a opadá, až když roste listí nové. Takže i v zimě je tento plot prakticky neprůhledný.

Jak na živý plot?

  • Nejprve připravíme rýhy, které musí být dostatečně hluboké a široké, aby měly kořeny dostatek místa
  • použijeme kvalitní půdu
  • Nízké ploty – sázíme rostliny po 25 cm
  • Vyšší ploty – sázíme rostliny po 35 cm
  • Nad 3 m – jedna rostlina na 70 cm
  • Plot můžete vysazovat v jedné i více řadách
  • Pro tvarované ploty je třeba sazenice vysazovat hustě, ale pozor, časem mohou prosychat.

Velice levnou variantou je umělý živý plot. V nabídce jsou ploty přírodní jako rákos nebo bambus. Ty ale mají velice krátkou životnost a kolikrát nepokryjí ani celou sezónu. Potom můžeme vybírat z jak listnatých, tak jehličnatých napodobenin dřevin nebo jejich kombinace. Prodávají se v rolích a jejich instalace je rychlá a jednoduchá. Navíc jsou prakticky nezničitelné.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články