Úvod  ›   › 

Kdy nejlépe zalévat rajčata?

Pěstování rajčat není úplně jednoduché. Je třeba dodržovat mnoho zásad a to nejen při jejich výsadbě, ale i při zalévání. Odpověď na otázku: "Jak nejlépe zalévat rajčata?" není úplně složitá a jejím dodržením můžeme dosáhnout té nejlepší úrody. Náš článek se na tuto otázku pokusí nejen odpovědět, ale také nabídnout některé zajímavosti kolem zalévání červených plodů.

Rajče není jako každá zelenina

Hned v úvodu si musíme uvědomit, že rajčata nejsou jako každá jiná zelenina. Jejich zalévání podléhá specifickým pravidlům, některé způsoby jsou vhodnější, jiné naopak mohou plodům, květům nebo listům velmi uškodit. Správný způsob však existuje a není až tak složité jej dodržovat. Tedy pokud najdeme potřebný čas.

Nesprchujte rajčata

Dnes velmi častým způsobem zalévání na našich zahrádkách je hadice a rozprašování vody. Tento způsob je možná rychlý a snadný, ale rajčatům vůbec nesvědčí. Důvodů je hned několik:

  • Rajčata by měla být zalévána ke kořenům, tzv. pod listy
  • Předcházíme tím vzniku plísní, kterým se daří ve vlhku
  • Udržíme na listech rostliny postřik proti plísňovým chorobám déle (nespláchneme ho)

Bohatá zálivka neznamená bláto kolem rajčat

Zalévání rajčat by rostlinkám mělo dodávat dostatek vlhkosti. To ovšem neznamená, že bychom kolem nich měli vytvářet blátivou a promáčenou půdu, která brání průniku vzduchu ke kořínkům. Ideální je pomoci rajčatům rozrušením půdy v jejich okolí, aby se voda dobře vsakovala a také zalévat přímo je a nerozlévat vodu zbytečně do jejich okolí. Tímto způsobem vodu dodáme přímo rajčátkům a nebudeme plýtvat a podporovat růst plevelů.

A kdy zalévat rajčata?

Rajčata je vhodné zalévat ráno a večer. Odpolední zálivka je služba, kterou rajčatům určitě nedělejte, protože byste jim způsobili teplotní šok a navíc ve vysokých teplotách se voda příliš rychle odpařuje. 

  • Poradíme i to, že je dobré zalévat vodou dešťovou a odstátou alespoň jeden den. Voda z vodovodu není příliš vhodná.
  • A tip na závěr - pro udržení vlhkosti v okolí rajčat můžete využít poházenou mulčovací kůru

Opravdu to není složité a vypěstování krásných šťavnatých rajčátek skvělé chuti je díky správnému zalévání zaručeno. Váhat tedy nemá smysl, stačí dodržet naše rady, správně zasázet a díky řádnému zalévání na podzim sklízet. A věřte, že ze zahrádky dostanete rajčata podstatně lepší chuti než kdejakého supermarketu. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.29/5 (14 hlasů)


Související články