Úvod

Jak ochránit ovoce a zeleninu proti ptactvu?

Mnozí zkušení zahrádkáři se dlouhá léta zaobírají odpovědí na otázku: "Jak chránit ovoce a zeleninu proti ptactvu?". Přestože to není snadné, tak existuje hned několik účinných způsobů, které nemusí stát velké peníze. Na následujících řádcích najdete mnoho vychytávek, díky kterým můžete vaši úrodu ochránit před nenechavými zobáky opeřenců. Poradíme všem bez ohledu na velikost zahrádky, protože před nálety ptáků je třeba chránit nejen velké ovocné sady, ale i malé zahrádky. Pojďme se do toho pustit.

Kdy bychom měli ovoce chránit?

Většina z nás si všímá náletů ptactva na zahrádku především v období dozrávání ovoce a zeleniny. Je to totiž nejvíce vidět a škody na úrodě jsou v tomto období asi největší. Na druhou stranu budoucí úrodu bychom měli chránit nejen před její sklizní, ale i v jiných částech vegetačního období. Pro příklad si uveďme ochranu:

  • Roubů na stromech
  • Čerstvě vysetého osiva - to je lákadlem pro nenechavé zobáky špačků.
  • Mladých poupat - například žlutá barva krokusů je lákadlem pro kosy a další ptactvo.
  • Zrající jahody nebo třešně - ohrožují je i holubi, špačci nebo hrdličky

Ze zmíněného seznamu je vidět, že ptactvo je třeba brát při ochraně ovoce a zeleniny opravdu vážně a jen ten, kdo je připraven, může sklidit tu nejlepší úrodu.

Ochrana nových roubů

Čerstvé rouby na stromech velmi lákají ptactvo, které na ně často může nalétávat a způsobit nedozírné škody. I proto je třeba chránit mladé rouby na stromech. Jednoduchým a nenáročným způsobem je trik s vrbovým proutkem. Ten zahradníci často ohnou do oblouku a připevní nad mladičký roub. Tím se zajistí, aby ptactvo přímo nedosedávalo na čerstvé rouby a ty měly šanci zesílit a nepolámaly se. Druhou možností je využití plašičů ptactva. Ty je možné zakoupit ve specializovaných zahrádkářských obchodech.

Vychytávky pro ochranu zasetého a poupat

Ochrana zakrytím pomocí klestí

Na první pohled to vypadá nedůležitě, ale již při výsevu bychom měli řešit ochranu sadby. Je to možná složité, ale například čerstvě zasetý hrách je možné ochránit klestím, přes které zobáky ptáků k semenům nedosáhnou. Ochranu klestím je možné zároveň použít i na zakrytí čerstvě osázených záhonů s ředkvičkami, mrkví nebo petrželí. A přiznejme si, že není nic horšího než po několika týdnech sledovat, jak místo krásně zelených záhonů se zeleninou vidíme v lepším případě jen pár vyklíčených rostlinek. A klestí je dostupné všude a chrání dokonale.

Rebarbora ptákům nechutná

Kyselá chuť rebarbory většinu ptáků odradí. I proto můžeme doporučit semena kukuřice nebo hrachu den před výsevem namočit do roztoku z vyvařených listů této rostliny. Upravená chuť semen není pro ptactvo zajímavá a my budeme mít nejen jistotu, že vrány a kosi zrna nevyzobou, ale také je ochráníme před nepříjemným hmyzem drátovcem. Ten je schopen na kukuřici udělat neskutečné škody. Je to opravdu snadný trik, díky kterému se záhonu s těmito semeny opeřenci vyhnou.

Pítko jako ochrana poupat

Možná vám přijdeme naivní, ale naše zkušenost hovoří jasně. Pokud dokážeme odvést pozornost ptactva jinam, pak můžeme zajistit vyšší výnosy na ovocných stromech, ale i záhonech se zeleninou nebo s okrasnými květinami. Jedním s funkčních zařízení je běžné pítko, díky kterému můžeme zachránit poupata květin. Ptáci je totiž ozobávají, protože mají žízeň a tu jim zažene jedině jiný zdroj tekutin.

Ochrana dozrávajícího ovoce

Vlastní úrodu je třeba před ptáky chránit velmi intenzivně. Dozrávající ovoce, které má často nepřehlédnutelnou barvu, láká rychlé zobáky kosáků, špačků nebo strak. Následky mohou být tragické. Místo sklizně jahod, borůvek nebo třešní na nás může čekat ozobaná úroda, která je znehodnocena. I tady funguje několik vychytávek, které zkušení zahrádkáři využívají:

  • Plastové sítě
  • Strašáci
  • Rozvěšení barevných fábor ze šustícího papíru
  • Stará CD odrážející sluneční paprsky

To vše funguje velmi dobře, byť asi nejlepší jsou na prvním místě zmíněné sítě. U těch je třeba si dát pozor při natahování, aby nedošlo k jejich protržení kolíkem. Zároveň je jejich největší nevýhodou i horší manipulace v případě potřeby síť přemístit. To ovšem nebrání jejich využití.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články