Úvod  ›   › 

Optimální brambory na uskladnění

Pokud máte vlastní zahrádku a pěstujete vlastní brambory, tak děláte velmi dobře. Ale možná podobně jako my, občas váháte nad odpovědí na otázku: "Jaké brambory jsou vhodné na uskladnění?". Ani ten nejlepší sklep vám totiž nemusí zajistit ani u těch nejlepších odrůd jejich nenaklíčení. V našem článku se pokusíme podívat na odrůdy, kterým postačí běžný sklep, a pro které není skladování problém.

Základní poučení

Brambory, které v dobrém sklepě klíčí, jsou většinou velmi rané nebo rané. Ty které naopak neklíčí budou nejspíše pozdní nebo polorané. Prvně zmíněné jsou o něco hůře skladovatelné, protože se "těší" na brzkou výsadbu. Ale i mezi ranými odrůdami najdeme ty, které jsou chutné do salátu a v případě dobrého sklepa mohou chutné vydržet celou zimu. Na uskladnění je tak lepší se zaměřit na informaci, kdy je odrůda vhodná ke konzumaci. A abyste to neměli tak těžké, tak jsme ty nejlepší brambory na uskladnění vypsali níže.

Brambory - Mustang, Smile, Red Cups, The yam a další

Výstava brambor Autor: TotumRevolutum

Brambory a jejich odrůdy vhodné na uskladnění

Odrůda DALI

Ranná konzumní odrůda brambor, kterou je možné dlouhodobě skladovat. Taková je DALI. Mezi její význačné vlastnosti řadíme pevnou konzistenci, odolnost proti tmavnutí a oválnost hlíz. Pro pěstitele brambor je zásadní i výnosnost, která se pohybuje mezi střední až vysokou a také odolnost proti virovým chorobám, která je velmi dobrá. 

Odrůda Rossela

Rossela patří mezi polorané až polopozdní odrůdy brambor, které je možné dlouhodobě skladovat. Mezi typické znaky této odrůdy patří:

 • Červená a hladká slupka
 • Tmavě žlutá dužnina
 • Pevná konzistence
 • Odolnost proti virovým chorobám
 • Velmi vysoká výnosnost

Odrůda Ditta

Poloraná odrůda brambor Ditta je podobně jako předchozí vhodná pro dlouhodobější skladování. Brambory jsou středně pevné konzistence a velmi chutné. Poznáme je podle žluté slupky, která je hladká nebo středně hrubá a skrývá tmavě žlutou dužninu. Zahrádkáře bude zajímat, že odrůda je méně odolná vůči virovým chorobám a její výnosnost, která je středně vysoká.

Odrůda Karin

Dlouhodobější skladování umožňuje i středně ranná odrůda brambor s názvem Karin. Typická je pro ni středně pevná konzistence, žlutá dužnina a žlutá hladká slupka. Odrůda dobře odolává virovým chorobám a poskytuje středně velké výnosy. 

Odrůda Agria

Další odrůdou brambor, kterou zmíníme jako dobře skladovatelnou je Agria. Mezi její významné rysy patří:

 • Kypřejší konzistence
 • Střední až silná moučnatost
 • Stálost, tedy na světle a při vaření netmavne
 • Žlutá, hladká až středně hrubá slupka
 • Tmavě žlutá dužnina
 • Středně vysoký výnos a střední odolnost proti virovým chorobám

Odrůda Marabel

Poslední odrůda brambor, kterou zmíníme jako vhodnou na dlouhodobější uskladnění je Marabel. Tyto brambory jsou velmi chutné a po uvaření netmavnou. Slupka je vždy žlutá a hladká nebo středně hrubá. Žlutá je i dužnina. Výhodou pro zahrádkáře je vysoký výnos i odolnost proti virovým chorobám. 

Samozřejmě jsme nevyjmenovali všechny odrůdy brambor vhodné k dlouhodobějšímu uskladnění. Je jich mnohem více. Proto doporučujeme u dalších odrůd jejich skladovatelnost vyzkoušet. Nejdůležitější je totiž, aby skladované brambory zachovaly svou chuť a také účel, ke kterému byly pěstovány.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (6 hlasů)


Související články