Úvod  › 

Jak rozmnožit vánoční kaktus?

Vánoční kaktus je na první pohled krásná a velmi zajímavá rostlina. Zkušení pěstitelé moc dobře vědí, jak zajistit jeho kvetení právě o Vánocích. Ale jen málokdo si jej umí sám rozmnožit. Přitom to není tak složité. Jaká je tedy odpověď na otázku: "Jak rozmnožit vánoční kaktus?". I to se pokusíme zodpovědět v našem článku a věříme, že mnohým poskytneme návod, jak to udělat.

Základní rada

Vánoční kaktus nejlépe rozmnožujeme v srpnu. Nejsnadnější je vegetativní množení. Zjednodušeně stačí jen uříznout několik výhonků se čtyřmi články. Vybíráme vždy takové, které už mají tenké kořínky. Řízky provádíme vždy mezi články. Nikdy neodlamujeme uprostřed článku. 

  • Po odlomení necháme místo řezu dva až tři dny zaschnout, tím dojde k zahojení původní (mateřské) rostlinky

Množení vánočního kaktusu

Množení vánočního kaktusu můžeme spojit s jeho přesazováním. Čas od času je totiž třeba rostlině umožnit změnit místo, kde roste. Květináč je omezeným prostorem a hlína v něm může být vyčerpána a postrádat živiny. Většinou volíme větší květináč, který dává rostlině možnost většího růstu. Bát se nemusíme, protože vánoční kaktusy nejsou přeborníci v růstu, ale z větší rostliny je možné odebrat více řízku pro vegetativní množení. 

Volba místa ke kořenění

Množení vánočního kaktusu není složité. Pokud se vám daří pěstování, tak množení zvládnete snadno také. Nejprve je důležité vybrat správné místo ke kořenění. K tomu velmi dobře poslouží sklenice s vodou, kterou necháme odstát. Takto připravenou množírnu překryjeme potravinářskou fólií, kterou připevníme gumičkou. Aby do sklenice mohl vzduch a rostlinu bylo možné někde zachytit, tak do fólie uděláme dírku. 

Nádoba základ rozmnožování

Podobně jako pro přesazování, tak i pro rozmnožování vánočního kaktusu platí, že základem je kvalitní nádoba, tedy květináč. Ten by měl být dostatečně velký, aby v něm nový kaktus mohl růst minimálně dva až tři roky. U právě namnožených malých kaktusů postačí velmi malý květník. 

Zásadní je půda

Pro mladé řízky vánočního kaktusu je zvolená zemina naprosto zásadní. I o něm platí, že jde o suchomilnou rostlinu, proto volíme lehčí půdu, ve které nedochází k hnití kořínků. Půdu pro výsadbu namnožených vánočních kaktusů můžeme zakoupit v květinářství nebo si ji namíchat ze zeminy a písku. 

Oddělení řízku vánočního kaktusu

Vánoční kaktus rozmnožujeme tak, že odřízneme poslední 3 články větvičky. Poté je vložíme do sklenice s vodou tak, aby byl spodní dílek ponořený a vrchní dva články se opíraly o otvor ve fólii. Následně počkáme několik dní, po kterých se objeví nové kořínky. Ty nám umožní rostlinu zasadit do připraveného květináče s ideální zeminou dle již zmíněného popisu.

  • Vánoční kaktus rozmnožujeme vždy po odkvetení. V tomto období je možné mladé rostlinky i přihnojit. Tak s chutí do toho.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.7/5 (10 hlasů)


Související články