Úvod  › 

Co dělat s posekanou trávou?

Tráva na zahrádce roste jako zběsilá a je třeba ji sekat. Po seči však přichází zásadní otázka: "Co dělat s posekanou trávou?". Není třeba si z toho dělat hlavu, protože možností je opravdu mnoho. Pojďme se na ně společně podívat tak, aby tráva posloužila a nehyzdila vaši zahrádku.

Přírodní mulč

Posekanou trávu je možné využít jako kvalitní mulčovací hmotu k mnoha rostlinám pěstovaným nejen na přirozených políčkách, ale i na vyvýšených záhonech. Výhodou je, že trávu lze používat pro mulčování hned po posekání nebo je možné ji nechat mírně proschnout. Poté poslouží např. při obložení rajčat, ale můžeme ji nasypat i kolem rostlinek vinné révy nebo tam, kde bychom používali klasickou mulčovací kůru. Tráva s sebou totiž přináší výhody v podobě:

  • Udržení záhonu bez plevele
  • Ochranu půdy před vysycháním
  • Obranu před odplavením zeminy

Založení záhonů

Posekanou trávu můžeme použít pro založení záhonů a to hned několika způsoby. Ten první zná asi úplně každý, protože v místech, kde trávu skladujeme v kupičkách nic neroste. Ano, tráva ze sekačky nepropouští vzduch, a proto pod ní nic neroste. Po několika týdnech, když kupičku odstraníme, je zem pod ní naprosto čistá bez plevele. Pokud ji zryjeme, získáme nový prostor pro výsadbu. To zní skvěle, nemyslíte?

  • Tip pro všechny - Posekanou trávu je možné zarýt do připraveného záhonu, kde poslouží jako zdroj živin - ideální čas je podzim

Uložení trávy na kompost

Velmi často se posekaná tráva ukládá na kompost. Pro ten je velmi vítaným pomocníkem. Důležité je ji na kompost přidávat v menších vrstvách a prokládat hlínou, větvičkami a rostlinnými a živočišnými zbytky z domácnosti. Pokud vše dodržíme, získáme kvalitní kompost, který dodá živiny rostlinám, které na zahrádce pěstujeme. 

  • Pozor! Do kompostu nepatří semínka plevelů, protože bychom je spolu s ním rozšiřovali do připravených záhonků.

Dva tipy na závěr

Záhon na brambory

Velmi zajímavým a elegantním způsobem, jak zužitkovat posekanou trávu je bramborový záhon. Posekáme vybrané místo a položíme na něj do řádku brambory. Na ty postupně navršíme posekanou trávu. Je jí potřeba velké množství - uvádí se až půl metru. Trávu následně prolijeme vodou a čekáme přibližně 6 týdnů než se objeví první rostlinky. Pak již jen kropíme a ošetřujeme proti škůdcům a na podzim můžeme snadno sklízet bohatou úrodu brambor. 

Seno z posekané trávy

Posekanou trávu můžeme samozřejmě nechat uschnout a vytvořit z ni seno, které ocení nejen sousedovi králíci, ale i zvířátka v lese nebo v ZOO. Není to složité, ale pozor na občasný déšť a potřebu trávu při sušení obracet. Navíc je třeba počítat s tím, že sušením zabereme určitou část zahrádky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (1 hlas)


Související články